Tag "fule"

Fyle letër Tahirit: Mbështesim aksionet kundër narkotikëve

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Stefan Fyle, vlerëson rezultatet e Shqipërisë në luftën kundër narko-trafikut, përmes një letre dërguar Ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri. “Më lejoni të

Fule: Ka ardhur koha që BE-ja të pranojë Ballkanin Perëndimor

Eurokomisioneri për Zgjerimin, Stefan Fule kërkoi në Forumin e Kroacisë vazhdimin e procesit të zgjerimit të BE-së dhe theksoi se ka ardhur koha që unioni ta pranojë Ballkanin Perëndimor. “Procesi

BE: Trafiku i drogës, shqetësim serioz

Bashkimi Europian e cilëson trafikun e lëndëve narkotike nga Shqipëria një shqetësim serioz, ndërsa i bën thirrje qeverisë që të angazhohet me rezultate konkrete në luftën kundër këtij fenomeni. Shqetësimi

Fule: Nëse një vend do të jetë pjesë e BE, duhet të jetë i besueshëm

Duke folur nga Selaniku, ku u mbajt takimi i ministrave të jashtëm të BE dhe Ballkanit Perëndimor, komisioneri i BE për zgjerimin, Stefan Fule tha se nuk është i shqetësuar

Komisioneri Fule viziton sot Kosovën

Komisioneri për zgjerimin i Bashkimit Evropian, Stefan Fule do të vizitojë sot Kosovën. Gjatë kësaj vizite Fule do të takojë zyrtarët më të lartë të shtetit, si dhe do të

Fule: Rusia të largojë trupat nga kufiri

Komisioneri për zgjerim i BE-së Stefan Fuele, thotë se mënyra më e mirë për Rusinë për ta qetësuar situatën në Ukrainë, është tërheqja e trupave ruse që gjenden përgjatë kufirit

Füle: Integrimi në BE, topi është në fushën e Shqipërisë

Komisioneri për Zgjerimin dhe Politikat Evropiane të Fqinjësisë, Štefan Füle, në një shkrim të tij mbi integrimin e Shqipërisë drejt BE, thekson se tashmë topi është në fushën e Shqipërisë

Eurodeputetët: Rritje të trafiqeve nga Shqipëria, Fule të hapë sytë

Mungesa e rendit dhe sigurisë si dhe shkarkimet në administratë kanë qenë shqetësimet serioze të ngritura dje në Strasburg në takimin e shtatë të Komitetit të Stabilizim-Asocimit mes Parlamentit Europian

Berisha: Stefan Fule, një diplomat serbofil

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha ka bërë një analizë të gjatë lidhur me procesin e integrimit të Shqipërisë, duke paralajmëruar një “Jo” të tretë në drejtim të Shqipërisë. Berisha shkruan

Statusi, Stefan Fule viziton Tiranën më 6 mars

Komisioneri per zgjerimin Stefan Fyle do të mbërrijë në Tiranë më 6 Mars. Vizita e Komisionerit, e anuluar me 13 shkurt per shkak te zhvillimeve ne Ukraine, është konfirmuar nga

Fule do të vizitojë Tiranën në 13 shkurt

Komisionieri për zgjerimin në Bashkimin Europian, Stefan Fule, do të vizitojë javën tjetër, më 13 Shkurt Tiranën ku dhe pritet te takohet me zyrtarët më të lartë të vendit. Lajmi

Në kërkim të dialogut politik, Fule zbarkon në Tiranë me 13 shkurt

Në një situatë politike tejet të tendosur dhe tejet të tensionuar mes palëve politike, kryekomisioneri për zgjerim në BE, Stefan Fule, do të vizitojë Tiranën në 13 shkurt, ku duket

Fule: Kosova, kushti kryesor për Serbinë

Komisioneri për Zgjerimin e BE-së, Stefan Fule, bëri të ditur se më 21 janar 2014 do të zhvillohet konferenca e parë ndërmjet Brukselit dhe Beogradit në nivel qeveritar. Në një

Fule: Njohja e Kosovës nuk është kusht për Serbinë

Komisioneri për Zgjerim, Stefan Fule ka thënë se kushtet për anëtarësim në BE janë të qarta. Sipas tij, njohja e Kosovës nuk është kusht për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin

Statusi, Fule letër vendeve të BE-së për t’i bindur për Shqipërinë

Eurokomisioneri për Zgjerim në BE, Stefan Fule, përforcon aksionin në tentantivë për të bindur vendet e unionit europian për ti dhënë një votë pro Shqipërisë për marrjen e statusit në

Fule: Serbia s’mund ta pengojë Kosovën për në BE

Komisari evropian për Zgjerimin, Stefan Fule, ka deklaruar se korniza negociuese për Serbinë ende po “hartohet” në Këshillin Evropian, përpara se ajo të miratohet përfundimisht dhe të nisë dialogu për

Fule: Serbia s’mund ta bllokojë Kosovën për në BE

Komisari evropian për Zgjerimin, Shtefan Fule, ka deklaruar se korniza negociuese për Serbinë ende po “gatuhet” në Këshillin Evropian, para se të miratohet përfundimisht për rreth një muaj, pas së

Fule prezanton 5 kushtet e reja të Shqipërisë për nisjen e negociatave me BE

Eurokomisioneri Stefan Fule lexoi progres-raportin për Shqipërinë ku theksoi rekomandimin për dhënien e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë. “Shqipëria të marrë Statusin e vendit kandidat duke rënë dakort që

Komisioni Evropian publikon sot progres raportin për Shqipërinë

Komisioni Evropian publikon sot raportet e progresit për shtetet që synojnë anëtarësimin në BE. Do të jetë Komisioneri Evropian për Zgjerimin Stefan Fule i cili përmes një konference për shtyo

Fule: Kosova të përfundojë negociatat për MSA-në

Kosova mund të përmbyllë negociatat me Bashkimin Evropian për nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim – Asociimit deri në pranverën e vitit të ardhshëm, ka deklaruar të enjten në Prishtinë, komisionari

Fule: Koha që shqiptarët të shikojnë me besim drejt BE-së

Komisioneri për Zgjerimin, Stefan Fule, ka përgëzuar koalicionin fitues në zgjedhjet parlamentare të së dielës, duke shprehur besim se qeveria e ardhshme do të vazhdojë të ndjekë axhendën e reformave

Fule dhe Ashton përshëndesin zgjedhjet

Bashkimi Evropian ka përshëndetur zgjedhjet parlamentare në vend. Në një deklaratë për mediat përfaqësuesja e lartë e BE-së Catherine Ashton dhe komisioneri për zgjerimin e BE-së Stefan Füle theksojnë rëndësinë

Fule: Evropa është ajo që duan shqiptarët

“Ju siguroj se besoj fort te vendi i Shqipërisë në Evropë. Jam më se i bindur se Evropa është ajo që duan qytetarët shqiptarë dhe është entuziazmi dhe motivimi i

Fule: Serbia do ta respektojë marrëveshjen

Pavarësisht zërave se Serbia po synon të zvarrisë zbatimin e marrëveshjes, komisioneri evropian për Zgjerim, Stefan Fule, ka thënë se autoritetet serbe duhet të sigurojnë që në procesin e zbatimit

Fule: Marrëveshja vendimtare për BE

Komisioneri i Zgjerimit Stefan Fule ka komentuar takimin me ministren e Integrimit Vlora Çitaku dhe me zv. kryeministren dhe ministren e Tregtisë Mimoza Kusari-Lila, në këtë kohë vendimtare për marrëdhëniet

Fule paraqet raportin për Serbinë

Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Evropian, Stefan Fule do të dorëzojë një raport në Parlamentin Evropian për progresin e Serbisë në integrimin evropian, ndërkohë që pritet të diskutojë gjatë ditës

Dialogu Kosovë – Serbi, Fule ndërmjetësues

Ndërmjetësuesi i ri në dialogun Kosovë – Serbi, me shumë gjasa, do të jetë komisioneri për zgjerim Stefan Fule, shkruajnë mediat serbe, duke u mbështetur në burime diplomatike. Më tej,

KE: Konsensus mes palëve për 3 ligjet

Zëdhënësi i Komisionerit për Zgjerimin e Bashkimit Evropian, Stefan Fule i ka bërë thirrje klasës politike shqiptare të kalojë nga fjalët në vepra, sa i takon rrugëtimit drejt familjes evropiane.

Stefan Fule mbërrin të hënën në Tiranë

Komisioneri për Zgjerimin dhe Politikat e Fqinjësisë Evropiane Stefan Fule do të vizitojë nesër Tiranën për të marrë pjesë në konferencën me temë “Just BE”. Komisioneri Fule pritet të paraqesë