Tag "FSK"

FSK-ja: Kemi qëllim integrimin në NATO

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) edhe këtë vit nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë për herë të tretë shpallet institucioni më i besueshëm i vendit për çështje të

NATO: Ushtria e Kosovës është çështje e Kosovës

NATO ka bërë me dije se shndërrimi i Forcave të Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës është çështje e brendshme e sa dhe i përket institucioneve vendore. Nga Aleanca

Ushtria zbret në fushën e blertë. FA mposht me penallti FSK-në

Është zhvilluar një ndeshje miqësorë në stadiumin “Qemal Stafa”, ndërmjet ekipit të Forcave të Armatosura të Shqipërisë dhe ekipit të Forcave të Sigurisë së Kosovës. Ndeshja përfundoi 1 me 1

NATO: Ne nuk vendosim për FSK-në

Forcat e Armatosura të Kosovës do të formohen me bekimin e NATO-s dhe se për këtë ka qenë i koordinuar me faktorin ndërkombëtar, ndërsa nga gjysma e marsit do të

Thaçi: Jo më FSK, së shpejti me Forcat e Armatosura të Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë sot në Prishtinë, gjatë manifestimit qendror për Ditën e Pavarësisë, se Kosovën e ndajnë javët deri te formimi i Forcave të Armatosura. Kjo

Çeku paralajmëron ndryshim misionit dhe emrit të FSK-së

Forca e Sigurisë së Kosovës brenda shkurtit do të jetë me kapacitete shtesë dhe më emërtim të ri, me të cilat do të jenë të kënaqur edhe qytetarët e Republikës

Jahjaga-Kodhelit: Tirana të ndihmojë FSK-në për në NATO

Presidentja e Republikës Atifete Jahjaga tha sot se Shqipëria “mund ta ndihmojë Kosovën në arritjen e standardeve” të nevojshme për anëtarësim në Aleancën Veri-Atlantike. Porosinë presidentja ia përcolli sot ministres

Dialogu e lë Kosovën pa ushtri

Shpërbërja e formacionit ilegal “Mbrojtja civile” dhe transformimi në strukturë legale mund t’i kushtojë Forcës së Sigurisë së Kosovës me zvarritje të mëtutjeshme në ambiciet për t’u shndërruar në Ushtrinë

Jahjaga: FSK drejt integrimit euroatlantik

Me ceremoni festive në kampin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, “Adem Jashari”, u shënua dita e themelimit të Forcës së Kosovës. Me këtë rast, presidentja e Kosovës, Atifete Jahjga,

FSK-ja mbetet pa Agim Çekun, do kandidojë në zgjedhje

Prishtinë, Forcës së Sigurisë së Kosovës, sot iu largua kryekomandanti Agim Çeku, i cili kërkoi të lirohet nga detyra e Ministrit të Forcës. Një komunikatë e qeverisë thotë se Çeku

Mbrojtja civile në veri pritet të futet në FSK

Që t’i lejohet FSK-së (Forcës së Sigurisë së Kosovës) të shpallet ushtri, qeverisë së Kosovës do t’i duhet t`i bindë pjesëtarët e deritanishëm të formacionit ilegal në veri “Civlina Zastita”