Tag "fshat"

Vazhdon rreziku nga zjarret, situatë e vështirë në Dibër, Durrës, Vlorë e Gjirokastër

Zjarret kanë përparuar me shpejtësi nga nata e kaluar dhe sot po i afrohen fshatrave, si në Dibër, Durrës, Vlorë dhe Gjirokastër. Emergjenca Civile njoftoi se një vatër e fuqishme

Basha në Mjekës: Fshati trokë, sëmundja po merr kafshët, qeveria nuk u jep vaksinat

Kryetari i Partisë Demokratike takohet me banorët e Mjekësit që po humbin gjënë e gjallë nga dermatoza. Askush nuk u siguron vaksinën të cilën nuk e përballojnë ta blejnë vetë

3900 euro një drekë në fshat

Gatimet e restorantit nuk kishin të sharë dhe pamja e tij për nga kodrat rreth Jeruzalemit ishte idilike. Por, kur i erdhi fatura në fund të vaktit, grupi i tetë

Sokrat Shani, pas divorcit u lidh me disa vajza. Flasin banorët e fshatit

Pas krimit të dyfishtë, prokuroria e Lushnjës ka marrë në pyetje familjarët e viktimës Sokrat Shani, të cilët kanë deklaruar se kanë qenë në banesë, në katin e parë, kur

Flasin bashkëfshatarët: Klement Balili është bamirës

Palmat e larta shënojnë nga larg shtëpinë e Klement Balilit, në fshatin Stjare, disa kilometra larg Delvinës. Por, njeriu që u cilësua “Eskobari i Ballkanit” nuk ndodhet në banesë. Kështu

Ja si ngujohen femrat në Nepal gjatë menstruacioneve

Në disa fshatra të Nepalit, gratë duhet të largohen nga komuniteti dhe të mbyllen në shpella apo objekte të braktisura, gjatë ditëve që janë me menstruacione. Të izoluara dhe shpesh

Fshati i cili ka 103 banorë dhe 1000 refugjatë

Fshati Sumte, në Gjermani ka vetëm një rrugë dhe disa shtëpi të pronarëve bujq. Ka pasur më shumë bagëti se banorë, por javën tjetër në këtë fshat do të vendosen

Zbulohet fshati me emrin “Asgjë”

Në Arizona, gjendet një fshat i braktisur me emrin Nothing (Asgjë). E në fakt asgjë nuk mbetet nga ai vend i vogël i themeluar më 1977. Origjina e Nothing nis

Rrëfehet Donald Lu: Kam jetuar në një fshat afrikan pa ujë e energji

Ambasadori amerikan Donald Lu gjatë aktivitetit të organizuar sot nga qendra rinore dhe ministria e Mirëqënies Sociale, rrëfeu historinë e tij të jetës si vullnetar duke i bërë thirrje të

Hashashi në fshatin e Tahirit, ministri: Basha gënjen

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka reaguar sot në lidhje me akuzat e kreut të PD-së, Lulzim Basha, i cili publikoi një ditë më parë foto me kanabis nga fshati

“Ja parcelat me drogë në fshatin e Saimir Tahirit”

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka vijuar edhe sot akuzat ndaj ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Basha ka publikuar në profilin e tij në Facebook dy foto që sipas tij

Pukë, asgjesohen 860 rrënje kanabis, shpallet në kërkim kryeplaku i fshatit

Policia e Pukës ka asgjesuar 860 rrënjë bimë narkotike të llojit kanabis sativa. Në lidhje me këtë ngjarje filloi proçedimi penal dhe u bë shpallja në kërkim i kryetarit të

Vlore, 11 banorë hyjnë në grevë urie, te eleminohet ndotja nga gazi

11 banorë të fshatit Kocul në Vlorë kanë hyrë në grevë urie prej mbrëmjes së djeshme pasi nuk u janë plotësuar kërkesat nga firma e naftës. “Firma të rehabilitojë rrugën

Tiranë, policia zbulon 43 rrënjë kanabis, arrestohet kryetari i fshatit Qenam

Policia e Tiranës ka zbuluar dhe asgjësuar një tjetër parcele me 43 bimë narkotike të llojit Cannabis Sattiva në fshatin Qenam të komunës Zallher të Tiranës. Sipas Policisë, bimët narkotike

Protestë ne Grecall: Komuna po abuzon me tokat që preken nga projekti TAP

Banorët e fshatit Grecalli të komunës Qendër janë hedhur në protestë. Shkak janë bërë sipërfaqet e tokave që do të preken nga ndërtimi i projektit TAP. Protestuesit kanë lëshuar akuza

Policia maqedonase bastis fshatin e shqiptarëve

Njësite speciale të policisë maqedonase ndodhen në fshatin Malinë të Shkupit ku banojnë shqiptarë dhe po ushtrojnë kontrolle në banesat e tyre. Mediat lokale konfirmojnë gjendjen kaotike që është shkaktuar

Banorët e Marinzës: Fshati i pabanueshëm, na evakuoni

Banoret e Marinzes, vazhdojne te ankohen edhe pas rreth nje muaj nga shperthimi i gazit ne kete fshat. Ata ankohen se jetesa aty eshte bere e veshtire. Pas protestave te

Kukës, fshati Buzëmadhe i izoluar. Banorët: Po mbarojnë ushqimet

Per shkak te reshjeve te debores qe kane pushtuar keto dite veriun e vendit, behet me dije se vijon të jetë i izoluar fshati Buzëmadhe në Kukës. Mësohet se rruga

Reshjet, përmbytje në Krujë, del nga shtrati lumi Ishëm

Fshati Murci në rrethin e Krujës është përmbytur për shkak të reshjeve të dendura të shiut. Mësohet se rreth 30 banesa dhe disa hektare tokë, aktualisht ndodhen nën ujë. Burime

Devoll, një fshat pa ujë të pijshëm, banorët: Të ndërhyjnë autoritetet

Nuk kanë ujë të pijëshëm në fshatin e tyre. Ecin deri në 1 kilometër në këmbë për ta marrë në një burim pranë malit. Ndodh në fshatin Vëlren të Devollit

Shkodër, fshati Rragam pa drita, banorët në protestë

Edhe një herë energjia kthehet në qendër të vëmendjes. Në Shkodër një fshat I tërë është pa energji elektrike pasi banorët rezultojnë debitorë. Për këtë arsye, banorët e fshatit Rragam

Përmbytet fshati Obot në Shkodër, u hapën portat e Vaut të Dejës

Fshati Obot i rrethit të Shkodrës është gdhirë sot i përmbytur për shkak të hapjes së portave të hidrocentralit të Vaut të Dejës për shkak të rritjes së nivelit të

Alarm ne fshatin Cerven, uji arrin 3 metra

Situata në fshatin Cerven komuna Frakull në rrethin e Fierit parqitet shumë e vështirë për shkak të motit të keq. Banorët e fshatit japin alarmin për situatën e rëndë dhe

Banorët e fshatit Krrabë në errësirë, OSHEE i ndërpret energjinë

Nuk të duhen më shumë se 20 minuta për të shkuar në Krrabë, por infrastruktura që të çon drej kësaj zone është e dobët, rrugë të amortizuara dhe investimet kanë

Korçë, banorët e fshatit Shamoll të infektuar nga uji me krimba, apelojnë qeverinë

Rreth 300 familje në fshatin Shamoll të rrethit të Korçës vijojnë të kërcënohen çdo ditë me konsumin e ujit të pijshëm i cili është i mbushur me mbeturina dhe krimba.

Ky fshat fantastik është i gjithi prej akulli (Foto)

Kështjella, lokomotiva, piano, ura, rrugë, labirinte e lagje të tëra që janë të shpërndara në 750 mije metra katrorë akull. Nis kështu çdo 5 janar në Harbin, në provincën lindore

Lezhë, zjarr në në fshatin Rrile, rrezikohen dy shtëpi

Ky mëngjes në vigjilje të Vitit të Ri ka nisur fatkeq për dy familje në fshatin Rrile të Lezhës. Një zjarr që ka rënë në një arë papritmas po vë

Digjet makina e vëllait të kreut të PS në fshatin Fierzë

Një automjet është djegur gjatë natës së mbrëmshme në një fshat të Pukës, për arsye ende të panjohura. Ngjarja u regjistrua në fshatin Fierzë, ndërkohë që mjeti ishte në pronësi

Skrapar, masivi i gurëve zë poshtë 54 – vjeçarin

Një masiv gurësh ka zënë poshtë një 54 vjeçar në fshatin Dobrush të Skraparit. Viktima është Besnik Saliasi. Mësohet se viktima ka qenë duke punuar për nxjerrjen e pllakave të

Lazarat, të mëdhenj e të vegjël gurë kundër policisë

Shfaqen sërish trazirat në Lazarat. Me sa duket fshati nuk është aspak nën kontroll pas super operacionit antidrogë. Gjimnazistë të Lazaratit kanë protestuar sot kundër pranisë së forcave të shumta