Tag "frutat"

Lëngjet e frutave, mjekët paralajmërojnë rrezikun

Nëse dikur lëngjet e frutave ishin “ alternativë e shëndetshme”, tani janë të vendosur në shenjestër nga specialistët e shëndetit për shkak të sheqerit “jo-natyral”. Ekspertët kanë rekomanduar tashmë se

Frutat që nuk duhet t’i shmangni kur mbani diet

Njerëzit që konsumojnë më shumë fruta dhe perime si pjesë e përgjithshme e dietës së tyre, ka të ngjarë që kanë ulur rrezikun e disa llojeve sëmundjesh kronike. Gjëja më

Ja frutat më të dobishme për stinën e verës

Të gjitha frutat janë të pasura me vitamina, por disa prej tyre sjellin me shume dobi se të tjerat dhe vera është stina më e përsosur për shfrytëzuar në maksimum

Ja frutat lëkura e të cilave ka më shumë vlera sa vetë fruti

Shumë prej frutave që konsumojmë i kanë më së shumti vlerat ushqyese në lëkurën e tyre. Në disa raste lëkura përmban 3-4 herë më shumë fibra se vetë fruti brenda.

Ja receta ushqimore si mënyra më e mirë për të kuruar kancerin. Funksionon!

Kur një person diagnostikohet me kancer, rekomandohet një terapi e cila fillon me një agjerim total për 3 dite, asnje lloj ushqimi, vetëm pak ujë, pas 3 ditësh, fillon pak

Njihuni me 41 frutat e perimet që na mbrojnë nga sëmundjet

Ndër frutat dhe perimet që janë më mbrojtëse ndaj shëndetit tonë janë: Sallata jeshile, lulelakra, panxhari i kuq dhe i gjelbërt, spinaqi, çikore, marule, majdanoz, rrepë, mustardë indiane, lakër e

Frutat që duhet ti konsumoni çdo ditë

Sipas disa ekspertëve të ushqimit, në dietën tonë të përditshme duhet të shtojmë fruta të ndryshme. Gjithë ne do të kishim dëshirë që të shmangnim dhimbjet në mënyrë sa më

Frutat më të pasura në kalori (Foto)

Dihet tashme qe frutat janë te pazëvendësueshme ne dietën e çdo njeriu. Por jo te gjitha janë te përshtatshme për çfarëdo lloj diete. Ndaj duhet te favorizojmë ato qe janë

Frutat më të mira për të pastruar zorrët

Pastrimi i zorrës së trashë është i rëndësishëm për të pasur një sistem të shëndetshëm të tretjes dhe për të parandaluar kancerin e zorrës së trashë. Shumë njerëz vuajnë nga

Frutat specifike për të ngelur shtatzënë

Konsumoni manaferra, boronicë të kuqe, rrush të kuq, luleshtrydhe, qershi, mollë të kuqe, si dhe frutat ngjyrë blu, pasi janë një aleat shumë i mirë për të stimuluar pjellorinë. Nëse