Tag "frut"

Zbulimi i 120-vjeçarëve, ky frut i thatë na mbron nga tumoret

Në një komunitet të thuash u bëfsh 100-vjeç, është pak. Komuniteti Hunza në Pakistanin e Veriut, i sheh të qeshur me stilin e jetës, me dietën e të ushqyerit. Komuniteti

Ky frut mund të parandalojë diabetin dhe ndihmon për t’u dobësuar

Ekspertët e dietave janë betuar gjithmonë se grejpfruti dhe ananasi mund të ndihmojnë për rënien në peshë si me magji. Tani shkencëtarët kanë shtuar një tjetër frut që parandalon obezitetin

Ky është fruti që mund t’u japë fund dhimbjeve nga gurët në veshka

Sipas një studimi të ri, është zbuluar se dhimbjet nga gurët në veshka mund të lehtësohen nga ekstrakti i një fruti agrumi natyral. Studimi tregon se përbërësi – hydroxycitrate (HCA)-

Njihuni me frutin më të shëndetshëm në botë!

Sipas studimeve të shumta, është konfirmuar se Aronia është një frut tepër i shëndetshëm, i cili pastron trupin nga metalet e rënda dhe substancat e dëmshme, dhe në këtë mënyrë

Shega, fruti i mrekullueshëm që lufton sëmundjet

Shega, një nga frutat më të shijshme këshillohet që të jetë pjesë e dietës sonë. Fakti që ky frut maturohet plotësisht në fillim të vjeshtës dhe vazhdon të korret deri

Dardha… fruti magjik i vjeshtës

Vjeshta nis edhe me dardhat. Dhe po flasim këtu për një frut të pasur me veti ushqyese sidomos kur bëhet fjalë për ndryshimin e stinëve. Është e shkqlyer për gatim

Vlerat e çmuara të hidës

Hidja është një pemë, kokrrat e së cilës janë tepër të çmuara për shëndetin. Në Kinë, hidet e thata renditen ndër ushqimet e shëndetshme dhe mjekësia kineze i përdor si

Ja pse duhet të hani shegë

Shega ka veti antioksiduese dhe mbi të gjitha anti-tumorale. Gjithashtu është një frut vjeshtor i rëndësishëm për shëndetin dhe mirëqenien. Kokrrat e shegës përmbajnë potas si dhe elementë që ngadalësojnë

Shega, diçka historike që nuk dini për këtë frut

Kokrrat e saj janë të pasura me vitaminë A, B, ndërsa plotëson rreth 50 për qind të nevojave tona për vitaminë C. Hipokrati e cilësonte si ilaçin më të mirë

Fiku dhe dobitë e tij mjekësore

Fiku është një frut të cilin e gjejmë lehtësisht gjatë periudhës së verës dhe për një pjesë të madhe, mund të jetë edhe fruti i preferuar. Ai është njohur që

Ja pse duhet të hani dardhë

Dardha është një frut shumë i shijshëm dhe përveç që është i shijshëm është edhe shumë i shëndetshëm. Një ndër vetitë kryesore të dardhës është se mban nën kontroll kolesterolin,

Rrushi, një mbrojtës i fuqishëm i organizmit

Ai mbron nga keqtretja e stomakut, temperatura, sëmundjet e mëlçisë, hemorroidet, osteomieliti, gangrena, kanceri, si dhe nga mjaft sëmundje të tjera. Në vitin 1927 Dr. A Liebstein, mjek i famshëm

Lëngu i mollës parandalon disa sëmundje

Fruti i mollës për shkak të materieve të pazëvendësueshme që përmban, ndikon pozitivisht në mjekimin e shumë sëmundjeve. Çaji që përgatitet nga lulet e mollës pihet kundër ftohjeve të ndryshme,

Ja fruti që përmban sekretin për sy të shëndetshëm

Kivi është një frut që e ka origjinën nga Kina. Ai nuk i kultivua menjëherë pas zbulimit. Megjithatë kultivimi i tij nisi më Zelandën e Re nga ku mori edhe

Hurma, fruti, gjethet dhe farat ju mbrojnë nga sëmundjet e stinës

Hurma është një frut i ëmbël, i pasur me kalium, kalcium, betakaroten dhe që të ndihmon të mbash larg sëmundjet e stinës si dhe të largosh lodhjen. Frutat e stinës