Tag "franceze"

Mediat franceze: Një çift shqiptar i ndaluar për sulmin në Nicë

Mediat franceze kanë raportuar së fundmi se policia ka vënë në pranga një burrë dhe një grua me prejardhje shqiptare të cilët dyshohet se kanë lidhje me agresorin që sulmoi

Sulmi në Nisë, shkon në 7 numri i të arrestuarve

Ditën e sotme policia franceze ka arrestuar një burrë dhe një grua, të cilët besohet se kanë lidhje me terroristin Mohamed Lahouaiej Bouhlel, i cili kreu masakrën në Nisë të

Gazeta franceze reportazh nga shtëpia e Ballist Morinës: Lojtari i 12 i kombëtares

Gazeta franceze ‘L’Equipe’ i ka kushtuar një shkrim personit që ngriti dronin në Beograd, Ismail Morinës, i cili shkaktoi një furtunë diplomatike, por që në fund historia u kurorëzua me

Edhe francezët tallen me referendumin e Ramës: Rrezikojmë si Shqipëria, zgjedhje me një kandidat

Primaret për përzgjedhjen e kandidatit për president nga partitë e majta franceze janë tashmë gati për të nisur. Partia Socialiste ka vendosur për parimet, kurse partia ekologjiste EELV e ka

Hakerët shqiptarë sulmojnë faqen franceze

Një grup hakerash shqiptarë në bashkëpunim me ata marokenë kanë sulmuar faqen e televizionit francez “Canal Plus”. Në porosinë që kanë lënë pas sulmit të faqes zyrtare, hakerët kanë thënë

Protesta e opozitës, Ambasada-francezëve: Mos kaloni afër Kuvendit

Ambasada franceze në Tiranë ka paralajmëruar shtetasit e saj që jetojnë në Shqipëri që të shmangin rrugën pranë parlamentit shqiptar për shkak të protestës së Partisë Demokratikë të lajmëruar më

Ja makina e Citroën që përshkoi 580 km pa shofer

Makinat autonome, (pa shofer) sa vijnë edhe bëhen realitet. Kohët e fundit kompani e e makinve Citroën ka njoftuar se ka testuar prototipin e saj Citrën c4 Picaso e cila

Arrestohet Benzema me akuzen e shantazhit

Një ngarje e pakëndësme ka ndodhur për futbollistin e Real Madrin dhe kombëtares Franceze Karim Benzema, dyshohet se ai ka lidhje në një tentative shantazhi që i është bërë një

Argjentinë, përplasen dy helikopterë, 10 të vdekur, mes tyre 8 sportistë francezë

Një aksidenti i tmerrshëm ajror ka ndodhur në veriperëndim të Argjentinës. Dy helikopterë janë përplasur, duke i marrë jetën 10 personave. Mediat ndërkombëtare bëjnë të ditur se 8 prej viktimave

Balla, eurodeputetëve francezë: Mos e pengoni rrugën integruese të Shqipërisë

Tre eurodeputetëve që kundërshtuan anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian, u është dërguar një letër, nga deputeti socialist Taulant Balla, në cilësinë e Kryetarit të Delegacionit në Komitetin Parlamentar të

Rritet siguria para ambasadës së Francës në Prishtinë

Pas atentatit në redaksinë e gazetës satirike franceze “Charlie Hebdo” në Paris duket se është shtuar edhe para ambasadës franceze në Prishtinë. Këtë e bëjnë të ditur qytetarët të cilët

Lokalizohen terroristët, 88 mijë policë francezë rrethojnë vellezërit vrasës

Policia franceze ka aktivizuar 88 mijë persona për të gjetur dy vëllezërit Said dhe Sherif Kuashi, të shpallur në kërkim që prej të mërkurës, në mbrëmje pasi u identifikuan si

Tre karikaturistët më të njohur francezë viktima të terroristëve (Foto)

Siç njoftojnë mediat, pasi kanë hyrë në objektet e revistës satirike Charlie Hebdo, terroristët i kanë kërkuar me emra karikaturistët –Stephane Charbonnier, Georges Wolinski dhe Jean Cabut, të cilin mund

Ambasadorja franceze injoron kreun e Listës Serbe (Video)

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur sot para fillimit të seancës së Kuvendit në Kosovë. Kryetari i Listës Serbe, Aleksandër Jabllanovic është injoruar nga ambasadorja franceze, Maryse Daviet në oborrin

Shokon ministrja franceze e kulturës: Nuk kam prekur libër me dorë

Ministrja e Kulturës së Francës, Fleur Pellerin ka dhënë një deklaratë që ka shokuar të gjithë. Por, Pellerin i është referuar më së shumti periudhës së fundit, kur angazhimet zyrtare

Merkel: Reformat franceze impresionuese

Kancelarja gjermane Angela Merkel cilësoi sot si impresionues programin e reformave të kryeministrit francez, Manuel Valls, i cili nga ana e tij premtoi se vendi do të rimëkëmbet. “Dua t’i

Vritet gazetarja franceze në Afrikën Qendrore

Gazetarja franceze Camille Lepage është vrarë në Republikën e Afrikës Qendrore, lajmë është bërë i ditur nga zyrtarë të presidencës franceze. Trupi i pajetë i gazetares 26-vjeçare është gjetur nga

Avni Rustemi, i rrahur dhe torturuar pas atentatit ndaj Toptanit

Gazeta e njohur franceze “LE MIROIR” më datë 20 qërshor 1920 publikon një fotografi të panjohur deri me sot të Avni Rustemit, ku ai shihet i torturuar barbarisht nga policia

Një roje franceze e sigurisë vritet në Jemen

Persona të armatosur kanë hapur zjarr ndaj rojeve farnceze të sigurisë në Sana të Jemenit, duke vrarë një roje franceze dhe duke plagosur një tjetër. Përgjegjësinë për sulmin nuk e

Bllokohen nga dëbora 11 turistë francezë në Theth

​Një grup turistësh francezë dhe shoqërues të tyre shqiptarë janë bllokuar nga dëbora në zonën e Thethit. Grupi i turistëve francezë përbëhet nga rreth 11 persona që po udhëtojnë me

Edhe djali tjetër i Zidane në kombëtaren Franceze

“AS” informoi ditën e mërkurë se Luca Zidane, i cili luan portier, është përfshirë në listën e grumbullimeve të kombëtares franceze U-16. Luca është një prej tre portierëve të grumbulluar

“Loja e dashurisë dhe rastësisë” në Teatrin e Durrësit

Është shfaqur me sukses në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit komedia “Loja e dashurisë dhe rastësisë”. Premiera është mirëpritur për batutat, mesazhin e triumfit të dashurisë mbi arsyen,

Francezët: Ribery nuk e fiton Topin e Artë

Francezët nuk besojnë se Franck Ribery meriton Topin e Artë. Sipas një sondazhi të publikuar në gazetën “Le Parisien”, pavarësisht përmirësimit që mesfushori ka bërë vitet e fundit, ai nuk

Hetuesit francezë: Shumaker mund të jetë penguar nga ndonjë shkëmb

Hetuesit që po merren me çështjen e aksidentit të pilotit të Formula 1 kanë dhënë një konferencë shtypi ditën e sotme ku kanë bërë të ditur detaje rreth aksidentit që

Hetuesit francezë: Vdekja e Arafatit ishte natyrale

Hetuesit francezë kanë konkluduar në një raportim se Yasser Arafat ndërroi jetë për shkaqe natyrore, si dhe përjashtuan mundësinë e helmimit të tij, tha një burim për Al Jazeera. “Analizat

Ministrja franceze rrëfen: Luftoj me kancerin prej 9 muajsh

Ministrja franceze , Dominique Bertinotti po lufton prej 9 muajsh me një kancer në gji, por asnjë ditë nuk e ka lënë punën pas dore. Rrëfimi i ministres për sëmundjen

Ngërçi i ekonomisë franceze kërcënon Eurozonën

Një ngadalësim i rrezikshëm i ekonomisë franceze rikthen frikën mbi rikuperimin e Eurozonës në tërësi, raportoi të enjten “Reuters”. Mundësia e rënies në recesion e ekonomisë së dytë më të

“Le Monde”, në kopertinë sozitë e Merkelit dhe Hollande, bashkë në shtrat

Revista franceze “M”, pjesë e gazetës “Le Monde” do të dalë në treg me një kopertinë unike. Kanë zgjedhur që në kopertinë të jenë kryeministri francez Francoise Hollande dhe kancelarja

Vriten dy gazetarë francezë në Mali

Dy gazetarë francezë të stacionit të radios “RFI” u vranë pasi u rrëmbyen në qytetin e Kidalit, në Mali. Claude Verlon dhe Ghislaine Dupont u rrëmbyen pasi morën një intervistë

Përgjimet në territorin amerikan

Washingtoni ka përgjuar edhe diplomacinë franceze. Dokumentet e bëra publike nga ish-konsulenti i Agjencisë Amerikane të Sigurisë Kombëtare, Eduard Snouden, nuk kanë kanë nxjerrë në pah vetëm shtrirjen e spiunazhit