Tag "francez"

Zbulohet shkrimi i vjetër francez i vitit 1606: Elokuenca, sekreti i suksesit të Gjergj Kastriotit

Nga Aurenc Bebja, Francë Në librin « Maximes d’estat militaires et politiques » të Giovanni Botero (1544 – 1617) – të përkthyer në gjuhën frënge nga Pierre de Deimier (1580

Paralajmëron kryeministri francez: Do të ketë sulme të tjera

Kryeministri francez Manuel Valls, ka deklaruar se Franca duhet të jetë e përgatitur të presë të tjera sulme terroriste, pavarësisht masave parandaluese të ndërmarra nga qeveria e drejtuar prej tij.

Televizioni francez: Mafia shqiptare ka “pushtuar” qytezën Ansi me heroinë

Televizioni francez TF1 përmes një reportazhi për qytezën Ansi, që ndodhet në kufi me Zvicrën shprehet se ka një rritje të vdekjeve të personave që përdorin heroinë. Kjo drogë ka

Policia holandeze parandalon një sulm terrorist, arreston një shtetas francez

Një francez, 32 vjeç është arrestuar dje në mbrëmje nga autoritetet holandeze pasi dyshohet se po përgatiste sulm terrorist. Mediat ndërkombëtare bëjnë me dije se arrestimi i tij është realizuar

Kryeministri francez: Evropa është në gjendje lufte

Evropa është aktualisht në një gjendje lufte. Kjo ka qenë deklarata e menjëhershme e kryeministrit francez Maneul Valls, në një deklaratë për media pas sulmeve në Bruksel. Ai u shpreh

Alarm për bombë, aeroplani francez ulje të detyrueshme në Kenia

Pas një alarmi për bombë, aeroplani me pasagjerë i kompanisë franceze “Air Francë” është detyruar të ulet në qytetin bregdetar Mombasa të Kenias. Autoritetet thonë se, në avionin boeing 777

Shikoni biblotekat më të bukura dhe të veçanta në botë (Foto)

Fotografi francez Franck Bohbot ka udhëtuar nëpër botë në kërkim të disa prej biblotekave më të bukura në botë. Ai gjithashtu planifikon të udhëtojë në të gjithë Evropën, Amerikën e

Hollande: Franca në gatishmëri, mbyllim kufijtë. I dimë kush janë terroristët

Presidenti francez Francois Hollande ka dalë në një konferencë të jashtëzakonshme për median, për situatën në Paris. Gjatë deklaratës së tij Presidenti Hollande deklaroi se të gjithë forcat e sigurisë

Francë, dalin në breg 10 balena (Foto)

Në Calais, porti francez i Manica jan gjetur dhjetë balena, ku fati për shumicën e tyre ishte mizor. 7 nga gjitarët janë gjetur të ngordhur dhe pjesëtarët e “Lega”, organizata

Turistët më kërrnacë në botë: Ja kush janë!

Gjermanët dhe amerikanët nuk ia përtojnë të lenë më shumë se në monedhë bakshish. Mesatarja botërore e bakshishit është 11% e shumës për t’u paguar. Rasti i Amerikanëve dhe Kanadezëve

Dhërmi, rreh turistin francez, në kërkim 31-vjeçari

Një 31-vjeçar është shpallur në kërkim nga Policia e Vlorës, pasi ka plagosur një turist francez. Ngjarja është regjistruar ditën e djeshme, rreth orës 06:30 të paradites në fshatin Dhërmi

Arkeologu francez: Ndërtimet kanë shkatërruar trashëgiminë kulturore

Arkeologu francez Pierres Cabanes, i magjepsur me arkeologjinë shqiptare dhe në veçanti me Apoloninë, shprehet se ndërtimet pa kritet kanë shkatërruar shumë trashëgiminë kulturore. Arkeologu 85­vjeçar ka shkelur për herë

Ambasadori francez: Shqiptarët po mashtrohen, nuk ka azil ekonomik

Ambasada franceze shprehet e shqetësuar në lidhje me rritjen e numri të azilkërkuesve shqiptar. “Vetëm në 2 muajt e parë të vitit 2015, në Francë janë regjistruar 791 azilkërkues nga

Armando Curri, shqiptari merr medalje ari nga Parlamenti francez

Armando Curri vlerësohet me medalje ari nga Parlamenti farncez. Ai është vlerësuar si një nga praktikantët më të mirë në Francë. Por, i kërcënuar me dëbim nga ky vend, emigranti

Deklarata e eurodeputetit francez: Njohja e Kosovës, gabim historik

Eurodeputeti francez Emerique Chopard ka deklaruar se Franca ka bërë gabim historik duke e njohur Kosovën. Në një intervistë për gazetën serbe “Veçernej Novosti” të Beogradit, ai ka thënë se

“11 shtatori francez”. Perëndimi i tronditur

Atentatet e ditëve të fundit në Francë, tashmë të pagëzuara nga disa si “11 shtatori francez”, kanë tronditur të gjithë perëndimin. Midis gazetarëve fiton dëshira të mos heshtin nga armët

Legjonarët, Lenjani në kampionatin francez

Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare, Ermir Lenjani, ka gjetur skuadrën e tij të re. Ai nuk është paraqitur në ditën e parë të stërvitjeve për këtë vit me St Gallen, pasi

Ambasadori francez : Shqipëria dhe Serbia, nevojë për njëra-tjetrën

“Ky është një moment shumë i rëndësishëm për bashkëpunimin rajonal mes dy vendeve”. Kështu e ka quajtur vizitën e kryeministrit Edi Rama në Serbi, ambasadori francez në Tiranë, Bernard Fitoussi.

Totozani takon homologun francez, diskutohen liritë e të drejtat e njeriut

Avokati i Popullit z.Igli Totozani, gjatë një vizite pune në Francë ka patur një takim të veçantë me homologun e tij francez z. Jacques Toubon. Gjate këtij takimi u diskutua

Ambasadori francez Fitouss: I kënaqur që nuk jam ambasador i UEFA-s

Ambasadori francez Bernard Fitoussi ka deklaruar se është i kënaqur që nuk është ambasador i UEFA-s pas vendimit të kësaj të fundit lidhur me ndeshjen Serbi-Shqipëri. Në një deklaratë nga

Ambasadori francez: Në vendet ku nuk ka opozitë, ka diktaturë

Gjatë një takimi me kreun e Bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini, ambasadori francez në Tiranë, Bernard Fitoussi deklaroi se ka ende punë për sistemin e drejtësisë dhe çështjen e korrupsionit.

Dhunë në kampionatin francez, shkaku sërish një flamur

Vetëm pak ditë pasi ndeshja kualifikuese e “Euro 2016”- ës mes Serbisë dhe Shqipërisë u ndërpre për shkak të dhunës ndaj shqiptarëve në stadium, e njëjta shfaqe përsëritet edhe në

Benzema: Kënaqësi të lavdërohesh nga Ronaldo

Sulmuesi i Real Madridit, Karim Benzema i cili aktualisht do të jetë i angazhuar me Kombëtaren e Francës, ka bërë një ndalesë të shkurtër para hipjes në avion dhe ka

Që 10 vjeç kam shkuar për para me homoseksualë rrëfen Zherar Depardië

“Kështu ka ndodhur” titullohet autobiografia e aktorit të njohur francez Zherar Depardië. ” Për një fije i kam shpëtuar shtizave të sime mëje që donte të më abortonte”-vazhdon ai. Me

Hollande dënon vrasjen e turistit francez

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka dënuar vrasjen e një turisti francez nga një grup islamik në Algjeri. Hollande e ka cilësuar këtë si “akt mizor dhe frikacak”. Grupi Jund

Gjyqtarë francezë në përballjen Portugali-Shqipëri

Do të jetë francez gjyqtari që do të drejtojë përballjen mes Portugalisë dhe shqipërisë. Ai quhet Rudi Buke dhe ka një eksperiencë mjaft të madhe në Ligën e parë por

Depardieu inkurajon Serbinë që t’ia mbajë anën Rusisë

Aktori i njohur francez Gerard Depardieu po viziton Beogradin. Ai gjatë një takimi me Kryeministrin e Serbisë Aleksandar Vucic, ka thënë se është i lumtur që Serbia nuk po e

Peng në Siri, lirohen 4 gazetarët francezë

Katër gazetarë francezë, të mbajtur peng në Siri për gati një vit, janë liruar. Zyra e presidentit të Francës, Francois Hollande, ka njoftuar sot se gazetarët e liruar janë në

Presidenti i Senatit të Francës vizitë në Tiranë, takohet me krerët e shtetit

Zhvillon sot një vizitë zyrtare në Tiranë, Presidenti i Senatit të Francës Jean-Pierre Bel. Ai do të takohet në orën 11 15 me Kryetarin e Parlamentit Ilir Meta ndërsa më

I zgjatet mandati trupave franceze në Rep. Qendrore Afrikane

Ministri francez i mbrojtjes ka thënë të enjten se mandati i trupave paqeruajtëse të Francës, të cilat po mundohen të kthejnë qetësinë në Republikën Qendrore Afrikane, sipas të gjitha gjasave