Tag "Françesku"

Papa Françesku përlotet gjatë vizitës në kampin e Aushvicit

Në heshtje dhe me kokën ulur në shenjë respekti, Papa Françesku zhvilloi një vizitë në kampin e Aushvicit, 70 kilometra nga Krakovi në Poloni, ku gjatë viteve 1940-1945 kanë humbur

Papa Francesku i del në mbrojte homoseksualëve: Kisha Katolike t’i kërkojë falje

Papa Françesku ka deklaruar se Kisha Katolike Romake, duhet ti kërkojë ndjesë komunitetit gei për mënyrën se si e ka trajtuar atë. Sipas Papës Kisha nuk ka të drejtë të

Papa Françesku: Ëndërroj një Europë ku të qenit emigrant s’është krim

Papa Françesku u ka bërë thirrje krerëve më të lartë të qeverive në Evropë që të mos i shohin emigrantët si kriminelë. Deklarata e Atit të Shenjtë u bë në

Papa Françesku takohet me refugjatët në ishullin Lesbos: Refugjatët janë njerëz, jo numra

Papa Françesku, së bashku me patriarkun ortodoks, Bartolomeu, mbërritën sot në mëngjes në ishullin e Lesbos, ku ndodhen refugjatë dhe migrantë në pritje drejt vendeve të BE-së. Në aeroportin e

Papa Françesku lan dhe puth këmbët e tre refugjatëve muslimanë

Papa Françesku ka kryer ritualin e përvitshëm për Pashkë, ku ulet në gjunjë, lan dhe puth këmbët e besimtarëve, por ndryshe nga vitet e tjera, këtë herë shërbimi është bërë

Papa pro përdorimit të prezervativëve

Pas shumë debatësh në lidhje me abortin dhe përdorimin e masave mbrojtëse si prezervativi, Papa Françesku gjatë vizitës së tij në Afrikë ka thënë se duhet të përdorën këto masa

OKB, Papa Françesku mban fjalim të jashtëzakonshëm

Një duartrokitje e gjatë priti Papa Françeskun ndërsa hynte ne sallën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku mbajti një fjalim me rastin e 70-vjetorit të krijimit të organizatës. Reformimi

Papa në SHBA: Njerëzimi nuk mund të injorojë më tej ndryshimet e klimës

Mesazhi i përcjellë nga Papa Françesku në ditën e parë të vizitës në Shtetet e Bashkuara, iu kushtua krejtësisht ndryshimeve klimatike. “Njerëzimi nuk mund të injorojë më tej ndryshimet klimatike.

Papa Françesku në Kubë, kërkon më shumë liri për Kishën

Ati i Shenjtë u prit në Kubë nga mijëra besimtarë dhe presidenti Raul Castro. Gjatë meshës, Papa Francesku kërkoi më shumë liri për kishën që të ushtrojë misionin e saj

Papa Françesku: Europa është plakur duke parë si idhull paranë

Papa Françesku gjatë një interviste dhënë sot për radion katolike “Renascenza” të Portugalisë shpreh mendimin e tij mbi temat më delikate të aktualitetit ndërkombëtar; emigracioni, mikpritja e strehimi i emigrantëve,

Papa Françesku miraton gjykatën kundër priftërinjve pedofilë

Papa Françesku miratoi të mërkurën ngritjen e paprecedentë të një departamenti hetimor brenda Vatikanit që do të gjykojë dhe dënojë ipeshkvët që kanë mbuluar apo nuk kanë bërë asgjë për

Mesha e Pashkëve, Papa: Të ndalet lufta në Siri e Irak

Të dilën e Pashkëve Katolike, Papa Francesku nga sheshi Shën Pjeter ka bëre apel për paqe, mbi të gjitha në Siri e Irak. Ai i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar për

Papa Françesku: Çiftet që nuk duan të kenë fëmijë, egoistë

“Gëzimi i fëmijëve i bën zemrat e prindërve të rrahin dhe u rihapin të ardhmen, fëmijët nuk janë një problem i biologjisë, por janë një dhuratë.” Ka deklaruar Papa Françesku

Papa Françesku: Të gjithë qentë shkojnë në parajsë !

Për ata që kanë kohë që mbajnë një kafshë, shumë mirë dihet se sa e madhe është dhimbja për humbjen e saj. Tani, Papa na nuk tregon se nuk ka

Papa Françesku: Të varfërve t’u japim dinjitet, jo mëshirë

Gjatë konferencës që u zhvillua në selinë Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë së OKB-së (FAO) në Romë, të organizuar në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Papa Françesku ka thënë

Papa Françesku vendos të vizitojë Amerikën

Papa Françesku, ka njoftuar se në shtator 2015, do të vizitojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për të parën herë prej se është bërë udhëheqës i Kishës Katolike Romane. Gjatë

Papa Françesku viziton Turqinë më 28-30 nëntor

Papa Françesku do të shkojë në Ankara dhe Stamboll më 28 dhe 30 nëntor për të takuar zyrtarët e lartë turq dhe patriarkun ortodoks, njoftoi sot zëdhënësi i Vatikanit, Federico

Papa Françesku mbyll vizitën e tij në Shqipëri, përcillet nga Kryeministri Rama

Papa Françesku ka mbyllur zyrtarisht vizitën e tij historike në Shqipëri, duke u drejtuar drejt Romës. Pas një vizite 1 ditorë, avioni i Atit të Shenjtë ka nisur fluturimin për

Papa Françesku në Tiranë, nis udhëtimi apostolik

PËRDITËSOHET NË VAZHDIMËSI Ora 10: 15 Papa Francesku ndodhet aktualisht ne ambjentete e presidences ku eshte pritet nga kreu i shteti shqiptar, Bujar Nishani. Fillimisht kreu i kishes katolike, ka

Arriti Papa Françesku

Papa Francesko tashmë ka arritur në aeroportin e Rinasit. Aeroplani është ulur në pistë derisa të gjithë udhëtimet janë ndërprerë, përveç atij që vjen nga Vatikani. Kryeministri, ministra dhe të

Papa Françesku, njihe shtetin e Kosovës

Kosova – shpresa jonë, Kosova – plaga jonë. -Papa Gjon Pali II Shqipëria ka nderin të jetë vendi i parë europian që vizitohet nga Papa Françesku. Këtë akt vlerësimi e

Papa Françesku, vizitë në Shqipëri, datën kur iu dorëzua Zotit

Papa Françesku do ta vizitojë zyrtarisht në një datë shumë të rëndësishme për të. Këtë e ka bërë të ditur sot koordinatori i vizitës së Atit të Shenjtë në Shqipëri,

Reuters: Papa Françesku do të vizitojë Stambollin më 30 nëntor

Papa Françesku do të vizitojë qytetin e Stambollit në të parin udhëtim në një vend me shumicë myslimane. Kështu raporton Reuters, bazuar në një njoftim të Selisë së Shenjtë. Një

Papa: Mos kini frikë nga të krishterët

Papa Françesku, në një fjalim drejtuar qartësisht ndaj vendeve me regjime komuniste si Kina, Korea e Veriut dhe Vietnami, është shprehur gjatë së dielës se qeveritë aziatike nuk duhet t’u

Papa Françesku shenjtëron themeluesit e kishës koreane

Të paktën një milion persona morën pjesë sot në mëngjes në meshën ku papa Françesku shenjtëroi themeluesin e kishës koreane, Paul Yun Ji-Chung dhe të 124 martirëve të tjerë të

Papa Françesku takohet me viktimat e abuzimit nga priftërinjtë

Për herë të parë Papa Françesku është takuar me viktimat e abuzimit seksual të priftërinjve teksa kërkon që të forcojë qëndrimin e Kishës Katolike ndaj pedofilisë brenda radhëve të saj.

Papa Françesku, kundër legalizimit të marijuanës

Mos jeni gjë nën efektin e drogave? Ky është mesazhi që Papa Francesku u ka dërguar ligjvënësve gjatë së premtes, duke thënë se trendi gjithnjë e në rritje anekënd botës

Papa Françesku kundër legalizimit të marijuanës

Mos jeni gjë nën efektin e drogave? Ky është mesazhi që Papa Francesku u ka dërguar ligjvënësve gjatë së premtes, duke thënë se trendi gjithnjë e në rritje anekënd botës

Papa Françesku do të vizitojë Shqipërinë

Papa Françesku pritet të vizitoj Shqipërinë në muajin shtator. Lajmin e ka bërë të ditur deputeti i Kuvendit të Shqipërisë Nard Ndoka. “Nje lajm shume i mire per besimtaret Katolik

Papa Françesku bën thirrje për ndaljen e dhunës

Papa Françesku gjatë vizitës së tij në Bregun Perëndimor, ka bërë thirrje për dhënien fund të konfliktit në mes të izraelitëve dhe palestinezëve. Ai pas takimit me presidentin e autoritetit