Tag "francesco"

Papa Françesku: Na duhen ura, jo mure

Papa Françesku ka vlerësuar lart rolin e Papa Gjon Palit II në rënien e Murit të Berlinit dhe u ka bërë thirrje njerëzve që “të ndërtojnë ura, duke hapur zemrat”.

Papa Francesco pret në audiencë Ramën

Kryeministri Edi Rama u prit në një audiencë nga Ati i Shenjtë, Papa Françesku. “Vlerësoj rolin e Papa Françeskut në promovimin e vlerave të solidaritetit, si dhe në promovimin e

Balotelli, grushta në diskotekë me Francesco Facchinetti

Pesë minuta çmenduri në një diskotekë, ku u desh ndërhyrja e Bodyguardëve për të qetësuar situatën. Dhe protagonist është sërish ai, Mario Balotelli. E kush mund të ishte tjetër? Sulmuesi

Papa Francesco: Koha për paqe dhe tolerancë, stop dhunës

Papa Francesco ka bërë thirrje për më shumë tolerancë dhe solidaritet mes njerëzimit në mesazhin e bekimit me rastin e Vitit të Ri. Papa 77-vjeçar foli para dhjetëra mijëra vetëve

Krishtlindje, Papa Françesco viziton Benediktin XVI

Papa Françesku ka kryer një vizitë private te Benedikti XVI, për të shkëmbyer urimet përpara festave të fundvitit, e veçanërisht për Krishtlindje. Lajmi bëhet i ditur nga zyra e shtypit

Papa Francesco: Futbolli ka më shumë fansa se Kisha Katolike

Papa Françesku i ka thënë kreut të FIFA-s, Sepp Blatter, se futbolli ka më shumë fansa se kisha. Blatter, tha se Papa i bëri këto komente gjatë një audience private

Papa Francesco: Lufta i hap rrugë tregtisë ilegale të armëve

Pas lutjeve përpara qindra e mijëra personave Papa Francesco bën thirrje kundër ndërhyrjes ushtarake në Siri, ndërsa hedh dyshime që kjo luftë mund të favorizojë tregtinë ilegale të armëve. “Po

Siria, Papa Francesco letër Presidentit Putin

Papa Francesco i dërgoi një letër Presidentit Vladimir Putin, në cilësinë e pritësit të samitit të G20-s, që po zhvillohet në Rusi. Ati i Shenjtë i Vatikanit, në këtë letër

Buenos Aries, inaugurohet statuja e papa Francesco-s

Në kuadër të festimeve rë ditës së papës, që janë çelur sot në Buenos Aires e që do të vazhdojnë për një javë radhazi, është inauguruar në katedralen Metropolitane në

Nishani, mesazh falënderimi nga Papa Francesco

Presidenti Bujar Nishani ka marrë një mesazh falenderimi nga Papa Francesco, në përgjigje të urimit me rastin e zgjedhjes së tij në krye të Selisë së Shenjtë në Vatikan, në

Papa zgjedh këshillin e ri të kardinalëve

Papa Francesco ka krijuar një këshill të ri për të ndihmuar në reformimin e Kishës Katolike. Siç bëhet me dije nga Vatikani, formimi i këtij këshilli të ri, i përbërë