Tag "France"

Identifikohet agresori i sulmit të 6 ushtarëve në Parsi

Personi që plagosi 6 ushtarë francezë një ditë më parë është identifikuar si një algjerian 36-vjeçar i panjohur për shërbimet e inteligjencës. Sipas mediave franceze, ai është i shtruar në

Tmerr në Francë, demi vret toreadorin më të mirë spanjoll (video)

Ivan Fandino, një toreador i famshëm spanjoll, u vra në një arenë të Francës nga një dem ditën e shtunë. 36-vjeçari nga Bilbao u pengua gjatë luftimit tradicional me demin

Ish ministri i Jashtëm i Francës: Shqipëria çel negociatat me BE-në brenda këtij viti

Ish-ministri i Jashtëm i Francës, Bernard Kushner shprehet optimist që Shqipërisë do t’i hapen negociatat këtë viti. Në një artikull të publikuar në prestigjiozen “Financial Times”, Kushner shkruan se nuk

Zgjedhjet në Francë, stafi i Macron denoncon një sulm masiv hakeri

Stafi i fushatës elektorale të Emmanuel macron ka denoncuar një “sulm masiv hakeri” pas një rredhje dokumentesh raporton BBC. Në mbrëmjen e vonë të së premtes janë postuar online një

Sulm terrorist në Lille të Francës, plagosen 3 adoleshentë

Të paktën tre persona, që thuhet se janë adoleshentë, janë plagosur nga sulmi i mbrëmshëm i armatosur që ndodhi në qytetin Lille të Francës, pasi një person kishte hapë zjarr

Franca sërish në panik, alarm për bombë në një gjykatë në Paris

Një alarm për bombë ka shkaktuar panik dhe ka detyruar evakuimin e gjithë gjykatës së Parisit. Alarmi për bombë është dhënë gjatë mesditës së sotme, ndërsa në zonën përreth gjykatës

Shtyhet në Francë gjyqi për Ramush Haradinajn

Vendimi nga gjykata në Francë për ekstradimin në Serbi apo lirimin e kreut të AAK-së Ramush Haradinaj do të jepet më 2 mars. Gjykata e Colmarit ka vendosur të shtyjë

Televizioni francez sulmon Ramën: Qeveria presion për përpunimin e tonelatave me plehra

Televizioni francez France24 i ka kushtuar një reportazh Shqipërisë dhe çështjes së importit të mbetjeve që pritet të miratohet nga parlamenti. Reportazhi bën pjesë të analizës të gjithë aktorët, duke

E çuditshme në Francë, ndalohet Hirushja dhe Kësulkuqja për këtë arsye

Mjaft e çuditshme, por e vërtetë, Franca ka vendosur t’i thotë stop Hirushes dhe Kësulëkuqes pasi mendohet se ato janë një ndikim negativ për fëmijët. Në Paris ministrja e arsimit

Shpërthejnë protestat e dhunshme në Francë. Njerëzit kundër reformës së punës

Franca është përfshirë nga protestat masive, shpeshherë edhe të dhunshme si pasojë e reformës së punës, e cila kundërshtohet ashpër nga sindikatat. Problemi qëndron në faktin se ligji i ri

Francë, “terrori” i bombolave përsëritet në Marsejë

Policia franceze gjeti pranë një sinagoge në Marsejë një makinë ku fshiheshin disa bombola gazi. Sipas raportimeve të mediave lokale, makina e dyshimtë ishte parkuar pikërisht në kohën kur besimtarët

Francë, dyshime për plane terroriste. Hetohet 16-vjeçarja

Një adoleshente minorene në Francë është vënë nën hetim, pasi akuzohet se ka planifikuar një sulm xhihadist duke përdorur aplikacionin e mesazheve “Telegram”. Lajmi bëhet i ditur nga zyrtarë të

Franca në panik, dëgjohen seri shpërthimesh në një depo

Disa shpërthime janë dëgjuar në një depo me municione në veri të Francës. Shpërthimet janë dëgjuar në qytetin Vimy. Nga të dhënat paraprake nuk raportohet për viktima. Forcat e policisë

PSG fiton edhe Superkupën e Francës

Paris Saint-Germain ka fituar ndaj Lionit në Superkupën e Francës me rezultat 4-1. Kjo ishte një fitore plotësisht e merituar nga PSG, të cilët kaluan në epërsi në minutën e

Tjetër tragjedi në Francë, bie zjarri në lokal, vdesin 13 persona, 6 plagosen

13 persona kanë mbetur të vdekur dhe 6 të plagosur si pasojë e një zjarri që ka rënë në një lokal gjatë natës në Francë. Ngjarja ka ndodhur në një

Francë, myslimanë e hebrenj në ceremoninë mortore të priftit të vrarë

Me mijëra njerëz ishin mbledhur në Katedralen e Rouenit në Normandi, aty ku u zhvillua funerali i priftit francez, At Jacques Hamel, i vrarë në kishën e tij nga dy

Francë, masakruan priftin në kishë identifikohet edhe autori i dytë

Identifikohet autori i dytë i cili dy ditë më parë së bashku me një person tjetër masakruan një prift në një kishë të Francës. Ai është 19 vjeçari Abdel Malik

Aksidentohet autobusi me adoleshentë në Francë, 15 të plagosur

15 nxënës janë lënduar, dy nga të cilët rëndë pas përplasjes së një autobusi me të rinj britanikë që udhëtonin në lindje të Francës, ndërsa po i drejtohej Italisë. Autobusi

Ish presidenti Sarkozy akuza Hollande: Qeveria ka dështuar të parandalojë sulmet

Vetëm pak përpara sulmit vdekjeprurës në Nice, ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy kishte kritikuar qeverinë se nuk po bënte gjithçka mundej për të ofruar siguri. Kreu opozitar i qendrës së djathtë

Berisha: Një akt terrorist i shëmtuar në Nice! Franca në zi!

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha përmes një statusi në rrjetin social “Facebook” ka komentuar sulmin terrorist ku mbetën të vrarë 84 persona dhe u plagosën më shumë se 100 të

Nice, pas sulmit terrorist alarm për bombë në aeroport

Pas sulmit terrorist të ndodhur në Nice, përsëri ky qytet po vuan frikën e një tjetër sulmi të mundshëm pas një alarmi për bombë i cili ka sjellë panik në

Flamuri shqiptar në mes të viktimave në Nicë të Francës (foto-lajm)

Një nga viktimat e mbrëmjes së djeshme në Nice të Francës është mbuluar me flamur shqiptar. Ende nuk dihet nëse viktima ka kombësi shqiptare apo ka qenë një shqiptar që

Shërbimet sekrete kishin paralajmëruar sulmin në Francë: Ekstremistët do të vrasin njerëz

Vetëm dy ditë përpara sulmit të Nices, shefi i Inteligjencës së Francës kishte deklaruar se ekstremistët islamikë, si ata qe kryen valën e sulmeve në Paris vitin e kaluar, do

Liljana Berberi rrëfen tmerrin në Francë: Trupa të prerë, fëmijë të vdekur….

Një shqiptare është dëshmitare e tragjedisë në Nicë të Francës. Liljana Berberi jeton prej 3 vitesh atje dhe në një lidhje telefonike për Top Channel, shumë pranë vendit të tmerrit,

Momenti i tmerrshëm i kamionit në Francë, i filmuar nga familje shqiptare…

Video që po shihni është xhiruar nga një familje shqiptare që ndodhej në Nice të Francës në momentin e tragjedisë kur kamioni u fut në festë dhe shtypi turmën që

Terrorizmi godet sërish Francën, kamion hyn në festë dhe vret 80 njerëz, qindra të plagosur

Të paktën 80 persona kanë humbur dhe 150 të tjerë janë plagosur kur një kamion ka hyrë me shpejtësi në turmën e njerëzve. Ngjarja ka ndodhur në bulevardin ‘Promenade Des

Skandal në Francë! 10 mijë euro në muaj për të rruar e qethur François Hollande

E përjavshmja franceze “Le Canard Enchaîné” ka publikuar kontratën e Olivier B. berberit zyrtar të kreut të shtetit francez, Francois Hollande, me një pagë stratosferike prej 9,895 euro në muaj.

Portugalia triumfon, fiton kampionatin europian, i rrëmben kupën Francës

Portugalia shpallet kampione e Europës, duke mposhtur francezët në shtëpinë e tyre me një gol të shënuar nga Eder në minutën e 109. Ishte sulmuesi ku portugezët besonin më pak,

Francë-Portugali, finalja e Euro 2016, Gjermania jep lamtumirën

Franca mbërrin në finale, Gjermania kthehet në shtëpi. Antoine Griezmann është heroi i francezëve duke i dhënë Francës një fitore 2-0 ndaj gjermanëve. Një gjysmëfinale mjaft e bukur me emocione

Siguria e Euro 2016, autoritetet shpërthejnë një mjet të dyshuar

Teksa ka nisur ndeshja midi Francës dhe Islandës, në Francë është rritur siguria pasi policia kreu një shpërthim të kontrolluar të një automjeti, i cili ishte parkuar pranë stadiumit “Stade