Tag "botes"

“Solar Impulse” përfundon udhëtimin rreth botës pa karburant

Avioni zviceran Solar Impulse i cili furnizohet vetëm me energji djellore, fitoi sfidën për të kryer fluturimin e parë rreth botës pa përdorur as edhe një pikë karburant. Në fakt

Sondazhi: Suedia, shteti më i mirë i botës

Sipas një sondazi bërë për të zbuluar se cili është vendi më i mirë në botë për të jetuar, Suedia zuri vendin e parë. The Independent shkruan se Suedia ka

Këto janë karikaturat që shprehin realitetin e hidhur të botës moderne (Foto)

Horia Crisan dhe një shok i tij janë dy karikaturistë nga Rumania që së fundmi e kanë realizuar një projekt për mënyrën se si ata e shohin botën moderne. Këta

Konkursi i “National Geographic”, një ditë pune në vende të ndryshme të botës (Foto)

Një konkurs i organizuar nga revista prestigjoze National Geographi ka mbledhur disa foto fantastike të një ditë pune në vende të ndryshme të botës. Ato tregojnë se si është një

Tifozët shqiptarë acarojnë Ronaldon, video bën xhiron e botës

Portali i njohur ndërkombëtar i futbollit goal.com shkruante Cristiano Ronaldo duhet të jetë mësuar me thirrjet “Messi, Messi”, por tani ai duket se ka gjetur një mënyrë të re për

Fotoja e Nënë Terezës që po bën xhiro në rrjetet sociale

Një fytyrë engjëllore, rrezatuese dhe me buzëqeshje perfekte. Kjo foto që është shëmbëlltyrë e elegancës klasike është shkrepur vetën e viteve 1930. Nënë Tereza në këtë foto është 18 vjeç.

Foreign Policy: Amerika ka rritur terrorizmin në vende të “botës së tretë”

Gazeta e njohur amerikane “Foreign Policy” ka shkruar se Amerika ka ndërhyrë në vende të “botës së tretë” të tilla si Kosova, Bosnja, Somalia etj. jo pa qëllime personale. Sipas

Fotoja bën xhiron e botës. “Gruaja në shoqëri”, në takim vetëm burra

Një foto e konferencës “Gruaja në shoqëri”, e mbajtur në Arabinë Saudite, po bën xhiron e botës në internet. Ajo tregon se salla ku disktuohet për gratë është e mbushur

Të jetosh në vendin më të ftohtë të botës (Foto)

Fotografi nga Zelanda e Re Amos Chapple bëri një udhëtim përmes tundrës së ngrirë të Siberisë, për të shkuar në Oymyakon, qytetin më të ftohtë në botë, ku temperatura mesatare

Mrekullia e natës së Vitit të Ri rreth botës (Video/Foto)

Duke filluar me qendrat europiane si Londra, Viti i Ri u shënua me një spektakël madhështor, i karakterizuar me fishekzjarre. Londra si gjithnjë ishte qendër e spektaklit të fishekzjarreve. Sipas

Ja si e urojnë Shqipërinë miss-et e botës ! (Foto)

Flamuri shqiptar, në mënyrë simbolike është përcjellë anekënd botës. Xhesila Pere, Miss-i nga Shqipëria, ka bashkuar te gjithA miss-et e botës, per te realizuar një foto duke formuar me duar

Brënda vitit 2018, gjysma e botës me internet

Përdoruesit do të rriten më shumë gjatë katër viteve të ardhshme, gati 3.6 miliardë njerëz (ose gjysma e popullsisë në botë) do të hyjnë të paktën njëherë në muaj në

Kim rreth botës nga Dubai në Australi (Foto)

Kim Kardashian ishte në Australi ku prezantoi linjën e saj të shtatë të parfumeve “Fleur Fatale”. Por Kim ka postuar pak orë më pas foto në Dubai ku ka udhëtuar

Facebook me shërbim të ri për zbulimin e qyteteve të botës

Kur shkoni në një qytet të ri, ju me siguri përdorni telefonin tuaj të lidhur me internet për të kërkuar për vendet më të mira për t’u vizituar, për restorante,

Droni shqiptar mbi Beograd, një nga 10 ngjarjet më të rëndësishme të botës për tetorin (Video)

Mediat botërore kanë pasqyruar 10 ngjarjet më të rëndësishme të muajit tetor. Në 10 ngjarjet më të rëndësishme të botës për tetorin janë radhitur situata në Ukrainë, lufta në Lindjen

Polonia trondit Kampionin e Botës

Polonia e ka mposhtur Gjermanin me rezultat 2:0 në kuadër të eliminatoreve për Euro 2016. Polonia e ka befasuar Kampionin e Botës. Polakët kanë arritur që ta mposhtin Gjermanin me

John Galliano i rikthehet botës së modës

Pas skandalit me racizmin, stilisti rikthehet tek një nga markat më të rëndësishme. John Galliano, ish-stilisti i markës Christian Dior, do të rikthehet së shpejti në botën e modës. Mësohet

Thahet një prej liqeneve më të mëdha të Botës

Liqeni Aral, një nga me te mëdhenjtë e Botes është praktikisht i thare. Liqeni Aral, ishte i katërti ne Bote për nga madhësia. Themi ishte, pasi ai nuk është me

Si festohen ditëlindjet nëpër vendet e botës?

Mijëra vjet më parë, ditëlindjet konsideroheshin si periudha kur shpirtrat e këqij, si të kundërt me shpirtrat e mirë, ishin në gjendje të dëmtonin dikë, pasi ajo ditë e veçantë

Obama mesazh Botës: ISIS duhet shkatërruar, të bashkohemi!

“ISIS duhet të shkatërrohet”. Ky është apeli i Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama gjatë Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Numri 1 i SHBA-se i ka kërkuar botës të

Kerri: ISIS përbën rrezik për të gjitha vendet e botës

Sekretari Amerikan i Shtetit Xhon Kerri, i tha Këshillit të Sigurimit se Shteti Islamik, i njohur gjithashtu me akronimet ISI, ose ISIS – nuk është veçse një grup terrorist që

Ja kush është Papa 77-vjeçar që ka rrëmbyer zemrat e botës!

Horge Mario Bergoljo u zgjodh Papa i 266-të i Kishës Katolike më 13 Mars 2014, në ditën e dytë të Konklavës që u mblodh pas dorëheqjes së BenediktitXVI. I lindur

Popullsia e botës do të rritet nga 7.2 në 12.3 miliardë

Sot jetojnë 7.2 miliardë njerëz në tokë. Fundi i shekullit do të sjellë deri 12.3 miliardë banorë,ngase probabiliteti është i lartë. Kështu të pakten thotë një raport nga hulumtuesit Patrick

Sekreti i botës së humbur: Këtu njerëzit jetojnë 120 vite dhe nuk plaken! (Video)

Banorët e luginës Hundëza në Azi, tërheqin vëmendjen e shkencëtarëve, sepse ata jetojnë deri në 120 vjet dhe pothuajse nuk plaken. Megjithatë, edhe pse thonë se ky është një mit,

Mourinho: Ronaldo më eliminoi nga Liga e Kampionëve

Jose Mourinho ka gjetur fajtorin për eliminimin e tij nga Liga e Kampionëve sa ishte trajner i Real Madridit. Portugezi ka akuzuar Cristiano Ronaldon për dështimin nga penalltia që bëri

40 shtete të botës kundër ISIS-it

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, takon sot dhjetëra homologë të tij në Paris, për të diskutuar mënyrat se si të mposhten militantët e Shtetit Islamik. Presidenti i Francës, Francois

Historiani britanik: Fundi i botës është afër

Historiani britanik, Dominic Sandbrook, ka paralajmëruar se apokalipsi po vjen. Ai ka thënë se Perëndimi është i paaftë të ndalojë organizatat terroriste në Lindjen e Mesme, si ISIS. “Gjëra më

Finalja e Kupës së Botës sonte në orën 21:00, ankthi i përfshin të gjithë

Gjermania apo Argjentina? Cila do ta fitojë Kupën e Botës? Kjo është dilema e madhe që ka përfshirë të gjithë planetin, madje edhe ata njerëz që pak e dashurojnë lojën

Porshenko, Putin bashkë në finalen e Kupës së Botës

Qeveria e Brazilit ka njoftuar se presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko e ka pranuar ftesën që të marrë pjesë në ndeshjen finale të Kupës së Botës që do zhvillohet nesër

Pele: Nejmar? Mos harroni, Brazili fitoi Kupën e Botës pa mua më 1962

Drama e Nejmarit në sfidën me Kolumbinë ka ngjallur një ndjenjë pesimizmi te tifozët brazilianë për mundësitë që ka “Seleçao” për ta fituar Kupën e Botës pa yllin e Barcelonës.