Tag "boterore"

Ky është personi që mund të nisë Luftën e Tretë Botërore (Foto)

Ai qëndron gjithnjë pranë Kim Jong Un, por sipas presitgjozes “Daily Mail” theksohet se është ai personi që mund të nisë Luftën e Tretë Botërore. Kim Rak-gyom shfaqet gjithmonë duke

Alarmi botëror: Po përhapet me shpejtësi mikrobi që ushqehet me mish njeriu

Një mikrob që ushqehet me mishin e gjallë të njeriut, i shfaqur fillimisht në territoret e kontrolluara nga ISIS, po përhapet tashmë nëpër gjithë Lindjen e Mesme. Leshmanoza e lëkurës

Sot, dita botërore e parandalimit të vetevrasjeve

Sot, 10 Shtatori njihet ndryshe edhe si dita botërore e parandalimit të vetevrasjeve. Shoqata Ndërkombëtare për Parandalimin e Vetëvrasjeve si iniciatore e kësaj dite, Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe partnerët,

“Putin është i gatshëm të nisë Luftën e Tretë Botërore ‘brenda natës’”

Lideri rus, Vladimir Putin mund të jetë në prag të shpalljes së luftës në shkallë të gjerë me NATO-n, një lëvizje që do të shkaktojë një konflikt global shkatërrues. Dhe

Studimi: Një lajm i mirë dhe i keq për përdoruesit e kafes

Organizata Botërore e Shëndetit na jep një lajm të mirë dhe një të keq në lidhje me përdorimin e kafes. Lajmi i mirë është se kafja nuk është kancerogjene, ndërsa

Banka Botërore: Parashikime në rënie për ekonominë botërore

Duket se as këtë herë ekonomia globale nuk do të rritet siç ishte parashikuar. Banka Botërore ka ulur parashikimin e saj për ekonominë globale gjatë këtij viti, për të dytën

Mosmirënjohje. Ja si i priten sirianët refugjatët perendimorë në Luften e Dytë Botërore

Në vitet ‘40 në Halep (ashtu si dhe në Palestinë apo në Egjipt) janë strehuar mijëra europianë të cilët ja kishin mbathur nga tragjeditë dhe persekutimet e shumta të Luftës

Zbulohet lista/ Ja liderët botërorë që u ka dalë emri për fshehje parash

Një zbulim i aktivitetit financiar të liderëve botërorë të politikës dhe figurave publike ka zbuluar një skandal që ka të bëjë me fshehjen e të ardhurave të tyre në Panama.

Letra misterioze 200-vjeçare: Do të ketë luftë të tretë Botërore

Një letër e shkruar më shumë se 200 vjet më parë nga një shef i lartë ushtarak pretendohet të ketë parashikuar tri luftëra botërore. Albert Pike, i cili ishte një

Sot vendoset presidenti i ri i FIFA-së

Institucioni më i lartë i futbollit botërorë, FIFA sot do të bëhet me president të ri, kur 207 delegatë nga e gjithë bota do të mblidhen në Zyrih të Zvicrës,

Lufta e Parë Botërore përmes fotove të rralla me ngjyra

Nga larja e rrobave të tyre në krojet e fshatrave deri tek ngrënia e ushqimit në pallatet e bombarduara, këto janë fotot e rralla me ngjyra, që tregojnë sesi ishte

Sarkozy jep alarmin: Mund të ketë filluar Lufta e III Botërore

Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy, në vizitë në Abu Dabi, i bëri thirrje Lindjes dhe Perëndimit të bashkëpunojnë krah për krah në luftën kundër xhihadistëve duke kërkuar edhe dërgimin e trupave

Ky është njeriu më i fortë në Europë (Video)

Islandezi Hafthor Bjornsson, thyen rekordin botërorë për hedhjen e bucelës së birrës. Bojorssoni cili luan rolin e Gregor ‘The Mountain’ Clegane në “Game of Thrones”, ka thyer rekordin e tij

Banka Botërore: Eshtë rritur papunësia mes të rinjve

Banka Botërore parashikon se rritja ekonomike do të jetë e brishtë në Bashkimin Evropian dhe Ballkanin Perëndimor. duke arritur në 1.9 për qind për vitin 2015 nga 1.5 që arriti

Lufta II Botërore, Kryeministri japonez kërkon falje për krimet

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe ka shprehur “hidhërimin e thellë” për rolin e vendit të tij në aksionet ushtarake të Luftës së Dytë Botërore. Në një deklaratë në kuadër të

Fotot e rralla: Shqipëria në Luftën e Parë Botërore

Në serinë e koleksioneve me foto të rralla nga Shqipëria e dikurshme, ja disa foto të tjera nga gazetari Ilir Ikonomi. Këto janë disa foto nga Shqipëria në Luftën e

Renditja/ Ja cilët liderë botërorë kanë më shumë të ardhura

Lideret boterore qe fitojne me shume ne bote nuk janë domosdoshmërisht kreret e shteteve me te fuqishme te të botës. Kështu, njeriu që ka të ardhurat më të mëdha nga

Zbulohen predhat aktive të Luftës së dytë në Liqenin e Ohrit

Municione luftarake të luftës së dytë botërore janë zbuluar nga eksploruesit ne liqenin e Pogradecit. Predha dhe mina të cilat vijojnë të jenë aktive duke shkaktuar një rrezik mjaft serioz

Të qeshim me udhëheqësit botërorë (Video)

Gjithmonë jemi mësuar që t’i shohim si udhëheqës seriozë, të suksesshëm dhe persona që nuk bëjnë gabime gjatë deklaratave të tyre. Por jo gjithmonë fati është në dorën e tyre.

Kosova pranohet në Federatën Botërore të Boksit

Federata e Boksit e Kosovës është pranuar me të drejta të plota në Federatën Botërore të Boksit. Lajmin e ka konfirmuar, Mehmet Bogujevci, sekretar i përgjithshëm i Federatës së Boksit

Nderohen dëshmorët britanikë të rënë gjatë Luftës së II Botërore

Ambasada Britanike në Tiranë zhvilloi paraditen e së dielës ceremoninë përkujtimore për dëshmorët britanikë të rënë në Shqipëri, gjatë Luftës së Dytë Botërore në ambientet pranë memorialit britanik dhe Komonuelthit,

17 vjeçari Australian i ISIS kërcënon liderët botërorë

Një 17-vjeçar australian, militant i ISIS, është shfaqur në një video ku i tregon kryeministrit Toni Abbott, se grupi terrorist nuk do të ndalet kurrë së luftuari. Sipas agjencisë Australiane

Polonia, kampione bote në volejboll

Polonia e ka fituar medaljen e artë në Kampionatin Botëror të volejbollit. Përfaqësuesja e Polonisë e ka arritur një sukses të madh në kuadër të Kampionatit Botëror në volejboll. Polakët

Fuqitë botërore nisin negociatat me Iranin për armët bërthamore

Sot fillojnë negociatat mes Shteteve të Bashkuara, Bashkimit Evropian dhe Iranit, që kjo e fundit të frenoj programet bërthamore të Republikës Islame. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tashmë kanë angazhuar

Liderët botërorë: Mbështesim Irakun kundër IS edhe ushtarakisht

Tridhjetë shtete janë zotuar për të ndihmuar Irakun për të luftuar militantët e të vetquajturit Shtet Islamik (IS) me “të gjitha mjetet e nevojshme”. Përmes një deklarate të përbashkët të

Papa: Konfliktet në botë, “pjesë” të Luftës së Tretë Botërore

Papa Françesku ka thënë se vala e konflikteve në gjithë botën, efektivisht paraqet “pjesë” të Luftës së Tretë Botërore. Mëtutje ai e ka dënuar tregtinë me armë dhe “komplotistët e

100 vjetori i Luftës së Parë Botërore, Nishani në ceremoninë përkujtimore në Liezh

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani dhe Zonja e Parë, Odeta Nishani, me ftesë të Mbretit Filip të Belgjikës, morën pjesë sot paradite në ceremoninë përkujtimore me rastin e fillimit të

Shakira, në finalen e Botërorit

FIFA ka konfirmuar pjesëmarrjen e Shakira-s në ceremoninë e mbylljes së Kupës së Botës në 13 korrik në Maracana në Rio de Janeiro. Kjo do të jetë herë e tretë

Sipas një ankete, Obama, presidenti më i keq që prej Luftës së Dytë Botërore

Ronald Reagan, që shërbeu në pjesën më të madhe të viteve 1980, del me 35 për qind si presidenti më i mirë Sipas një ankete të re në Shtetet e

Para samitit, BE përkujton Luftën e Parë Botërore

Një samit në dy vende. BE përkujton fillimisht në Ypres viktimat e luftës së parë Botërore. Pastaj dita e dytë në Bruksel është më pak festive. Priten debate për emërimet.