Tag "bote"

Foto të pabesueshme të fisit më misterioz në botë

Fotografët Carol Beckwith dhe Angela Fisher kanë kaluar më shumë se 30 vjet duke kapur momente nga ceremonitë, ritualet dhe jeta e përditshme e një fisi afrikan. Këto foto të

Vogëlushi që tronditi botën, ja si duket sot (foto)

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, numri i rasteve të kolerës në Jemenin e shkatërruar nga lufta ka kaluar gjysmë milioni. Rreth 2,000 njerëz kanë vdekur për shkak të sëmundjes shumë

Populli më dembel në botë, ja ku renditet Shqipëria

Një studim i kryer nga kompania Ladbrokes tregon se 78 për qind e bullgarëve nuk u punojnë asnjëherë, shkruan “Daily Mail”. Nga ana tjetër, më aktivët janë suedezët, në mesin

Këta janë 8 personat më të pasur në botë, që kanë një pasuri sa 3.6 miliard njerëz

Vetëm 8 persona, miliarderët më të mëdhenj të botës zotërojnë pasuri sa pasuria e 3.6 miliard njerëzve, të cilët përbëjnë dhe gjysmën më të varfër të botës. Këto janë shifrat

Në botë janë 6 vende të nxehta nga ku mund të nisë Lufta e Tretë Botërore

Së fundmi ”The Sun” ka publikuar një listë përmes të cilës parashikon 6 pikat më të nxehta ku mund të nisë Lufta e Tretë Botërore. Konkretisht bëhet fjalë për Ukrainën,

Si lidhet zhdukja e bletëve me fundin e botës

Shumë dijetarë të njohur për botën tonë kanë lidhur zhdukjen e bletës më zhdukjen e njeriut nga toka. “Nëse bletët do të zhduken nga sipërfaqja e dheut, atëherë njerëzit nuk

Në 10 vitet e ardhshme bota kërcënohet seriozisht jo vetëm nga luftërat por edhe nga…

Raporti Botëror i Rreziqeve, edicioni i 11, ka nxjerrë në pah se cilat do të jenë rreziqet më të mëdha përgjatë dhjetëvjeçarit të ardhshëm. Ky studim tregon se problemet që

Njihuni me beben më të vogël në botë

Kur lindi, e gjithë këmba e saj ishte sa një gisht dhe nuk peshonte më shumë se 226 gramë. Nëntë muaj më vonë, bebja më e vogël në botë, Emilia

Hekurudha më e shkurtër në botë dhe historia e saj

Treni padyshim që është në mesin e transporteve më të përdorur nga njerëzit. Të hipësh në një tren, tashmë është bërë një zakon dhe pjesë e të përditshmes për shumë

10 gjëra të zakonshme që ndalohen në disa vende të botës

Në disa shtete ndalohen me ligj objekte absolutisht normale. Nga vezët kinder, e deri tek veshja e xhinseve, janë objektet që nuk lejohen të përdoren në vende të ndryshme të

Ja ku ndodhet trotuari më i shtrenjtë në botë

Sezoni i supermakinave në Britani është kthyer me një pamje të re. Në një nga zonat më të njohura të Londrës, janë parkuar makinat më luksoze që ekzistojnë. Pronarët e

Pija më e mirë natyrale për lehtësimin e dhimbjeve të stomakut

Shafrani i Indisë është një nga erëzat më të shëndetshme në botë. Përbërësi më aktiv në këtë erëz është kurkumi, i cili ka veti anti-inflamatore që parandalojn sëmundjet e stomakut,

10 shenja që tregojnë se keni të dashurën më të mirë në botë

Femra, keni dashur ndonjëherë të jeni e dashura më e mirë për partnerin tuaj? Atëherë kontrolloni listën e mëposhtme dhe shikoni nëse ja keni arritur qëllimit apo… jeni pranë. Ndërkohë,

Amber Heard, gruaja me fytyrën më të bukur në botë

Sipas rezultateve të fundit shkencore, rezulton se gruaja në largim e Johnny Depp, është gruaja me fytyrën më të bukur në botë. Ajo është fytyra e Amber Heard, e cila

Këto janë 10 ushqimet më të shtrenjta në botë

Produktet e konsumit që prodhohen me vështirësi, sjellin rritje të çmimit. Pavarësisht kësaj, njerëzit dëshirojnë të paguajnë shuma marramendëse për të provuar kënaqësinë e të shijuarit një pjatë apo frut

Njerëzit më të urryer në botë, kur ishin fëmijë (FOTO)

Ata janë sot njerëzit më të urryer në botë, por kur ishin të vegjël kanë pasur një fytyrë engjëllore. Kështu, Adolf Hitleri ka qenë ndër fëmijët më të bukur dhe

Njihuni me frutin më të shëndetshëm në botë!

Sipas studimeve të shumta, është konfirmuar se Aronia është një frut tepër i shëndetshëm, i cili pastron trupin nga metalet e rënda dhe substancat e dëmshme, dhe në këtë mënyrë

Turqia është vendi më bujar i botës

Sipas Raportit Global të Ndihmave Humanitare të organizatës “Development Initiatives” Turqia në vitin 2015 ka bërë gjithsej 3,2 miliardë dollarë ndihma humanitare. “Iniciativat e Zhvillimit” (Development Initiatives), një organizatë që

Kjo është makina elektrike më e shpejtë në botë

Një grup studentësh zvicerian kanë ndërtuar një makinë elektrike e cila theu rekordin botëror të shpejtësisë. Mjetit që merr energji nga një bateri e karikueshme, iu deshën 1 mijë e

Njihuni me vendin më të tmerrshëm në botë, spitali ku është trajtuar edhe Hitleri (Foto)

Spitali Beelitz-Heilstatten në Berlin mund të thuhet me plotë gojë se është një nga vendet më të tmerrshme në botë duke pasur parasyshë edhe historinë e saj. Përveç shumë ushtarëve

Tirana kryeqyteti më kancerogjen në botë (Foto)

Tirana cilësihet si një nga kryeqytetet më të ndotura në botë. Kryetari i bashkisë së Tiranës i ka premtuar luftë papastërtisë por duket se po e humb atë, pasi pluhuri

Sondazi: Kolumbia, vendi më i lumtur në botë, ja arsyet përse

Sipas një sondazhi të kryer nga WIN/ Gallup International Association, Kolumbia është vlerësuar si vendi më i lumtur në botë. Faktorë specifik bënë që Kolumbia të pagëzohet si vendi më

Kjo është arma më e madhe e ndërtuar ndonjëher (Video)

Schwerer Gustav, ishte armë hekurudhore gjermane e cila kishte një diametër gjigant të tytës prej 80 centimetrash. Ajo ishte bërë në vitet 1930-ta nga familja gjermane Krupp që merrej me

Ky është restoranti më i mirë në botë (Foto)

Italia njihet si një nga vendet ku mund të gjeni disa nga restorantet më të mira në botë. “Osteria Francescana” është zyrtarisht restoranti më i mirë i botës. Me argumentin

Këto janë pesë shtetet me popullsinë më inteligjente në botë!

Singapori Singapori është zonë e rëndësishme për teknologjinë, e gjithashtu për biznesin dhe financat. Studentët e Singaporit janë gjithmonë në “TOP” kur është fjala për garat në fushat e matematikës

Ky është telefoni më i madh në botë (Video)

Libri i rekordeve Guinness brenda tij njeh edhe telefonit më të madh në botë. Ky telefon befasues është ekspozuar në një festival me 16 shtator të vitit 1988, për të

A e dini se sa njerëz kanë jetuar në tokë deri më sot? (Foto)

Është e lehtë të mendosh se koha jonë dhe bota rreth nesh është unike. Por mendimi i të gjithë atyre njerëzve që kanë jetuar ndonjëherë në këtë planet mund të

Raporti i OKB-së: Ja ku janë shpërndarë shqiptarët nëpër botë

Sipas një raporti të publikuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), pjesa më e madhe e emigrantëve kalojnë kufijtë për arsye ekonomike dhe mundësi më të mira sociale. OKB-ja

Stjuardesa më e vjetër në botë është 80 vjeçe

Një jetë mes reve është ajo e Bette Burke-Nash, stjuardesës më të vjetër në histori. Ajo është 80 vjeçe dhe në fakt punon në bordin e një avioni të “Us

Zbuloni 30 shtetet ku jetohet më mirë në të gjithë botën

Çdo vit, Instituti Legatum, me qendër në Londër, publikon treguesit vjetor global te prosperitet, një studim i madh që rendit vendet më të begatë në botë. Shuma e parave që