Tag "bota"

Tërmete, uragane dhe vullkane: “Janë fiks shenjat e fundit të botës”

Në një periudhë kohore të shkurtër, bota është përballur me një seri katastrofash natyrore, siç janë uraganet e fuqishme që goditën SHBA-të dhe Amerikën Qendrore, disa cuname të vegjël që

E frikshme, momenti kur aeroplanët për pak përplasen mes tyre

Ky është momenti i frikshëm kur dy aeroplanë pasagjerësh kaluan shumë pranë, sipër njëri-tjetrit, ndërsa po bëheshin gati të uleshin. Dy aeroplanët, të cilët po mbanin qindra udhëtarë, ia ndërpresin

The Sun: Bota drejt Luftës së III-të Botërore?!

Ngjarjet e fundit botërore mund të ngjallin një konflikt global. Kjo mund të jetë nisja e gjithçkaje. Ishte një kohë kur perspektiva e luftës midis Rusisë dhe Kinës u zhduk

Më e fundit nga bota: Putin është vrarë në vitin 2014, sozia e tij po qeveris

Media britanike, “Daily Star” i ka kushtuar një artikull presidentit rus, Vladimir Putin ku duke u mbështetur në teoritë konspirative, thuhet se ai është vrarë nga një komplot i CIA-s

Njeriu që tronditi botën: Kanceri mund të shërohet për më pak se 3 minuta!

Sipas Gregg Braden, autor i “Teoria e kancerit”, emocionet tona janë në gjendje të ndryshojnë ADN-në dhe të trajtojnë sëmundje të ndryshme, duke përfshirë edhe kancerin. Ai pohon se kanceri

Kjo ishte dëshira e saj më e madhe, varrimi!! (foto)

Përgjatë 14 viteve të fundit, Vera Lucia da Silva ka patur një ëndërr të pazakontë… të mbajë varrimin e saj ndërkohë që është ende gjallë. 44 – vjeçarja e realizoi

Alarmi: Kafja mund të zhduket së shpejti

Një raport i ri nga The Climate Institute deklaron se nëse ngrohja globale vazhdon me ritëm të njëjtë, kafja mund të zhduket deri në vitin 2080. Instituti parashikon se temperaturat

Video: 5-vjeçari sirian që përloti botën bashkohet me prindërit. Qau vetëm kur i pa!

5-vjeçari nga Siria që tronditi botën me pamjen e tij të mbuluar me pluhur e gjak pas një sulmi në Alepo, është bashkuar me prindërit. Vogëlushi Omran Daqneesh ishte i

A jemi vetëm në kozmos? Ja përgjigja e shkencëtarëve

Pyetja që çdokush nga ne ia ka bërë njëherë vetes së tij: A jemi vetëm në kozmos? Shkencëtarët thonë se janë më afër se kurrë gjetjes së përgjigjes. Gjatë këtij

ISIS kërcënon në gjuhën shqipe: Bota do të digjet së shpejti

ISIS nuk ka ndërmend të ndalet së kërcënuari botën. Shteti Islamik, përmes një njoftimi të publikuar në faqen zyrtare në gjuhën shqipe “Hilafeti”, bëhet thirrje për t’iu bashkuar luftës së

Teoria e re: Merkuri do të kalojë afër Diellit dhe parashikohet fundi i botës

Një teori e re që ka dalë nga një përshkrim i Biblës ka bërë të ditur se me datën 9 maj do të vije fundi i botës. Sipas ideologjisë që

Bota mund të mbetet shumë shpejt pa oriz

Shumë shpejt pritet që bota të vuajë nga një krizë e madhe e orizit, për shkak të kushteve klimaterike ekstreme. Moti i nxehtë dhe përmbytjet të shkaktuara nga sistemi El

Putin: Botën nuk e sundojnë njerëzit, por hibridët, pjesëtarë të një kulti antik

Kremlini gjendet në qendër të vëmendjes ditëve të fundit, pas deklaratave të presidentit rus, Putin, të bëra në një takim të jashtëzakonshëm të thirrur nga vetë ai. Sipas disa burimeve,

Ja si do të ishte bota pa internet (Video)

Është tepër e vështirë ta imagjinosh botën pa internet. Universi paralel i “World Wide What?” na tregon se si do të ishte jeta për sipërmarrësit e mëdhenj të teknologjisë nëse

Bota virtuale kushton 799 dollarë

Për të shkuar në botën virtuale, do të ketë një kosto të lartë.. Kompania telefonike e Tajvanit HTC dhe Bellevue, zhvilluesi i lojërave Valve me bazë në Uashington konfirmuan të

Një ministri për Lumturinë! Ja çfarë ndodh kur e ke në terezi

Kryeministri i Emirateve të Bashkuara Arabe njoftoi se vendi i tij do të krijojë Ministrinë e Lumturisë, si pjesë e planit me të cilin dëshiron edhe një riorganizim të madh

Njihuni me 6 mashtruesit më të mëdhenj që ka njohur bota

1 – Christian Gerhartreiter: Vrasësi që pretendonte t’i përkiste familjes Rockefeller I lindur me emrin Christian Karl Gerhartsreiter në Gjermani në vitin 1961, Rockefeller-i fals mbërriti në SHBA me vizë

Alienët më afër se kurrë, zbulohet planeti i banueshëm si Toka

Jeta aliene mund të jetë më afër nga sa kemi menduar më parë. Shkencëtarët kanë zbuluar planetin më të afërt të banueshëm nga Toka. Një e treta e botës së

Ja 10 udhëheqësit më të njohur të botës

Njerëzit në 65 vende të ndryshme u pyetën se kush është më i njohur ndër 10 udhëheqësit më të njohur të disa shteteve të botës. Ai që është në vend

Teoria tronditëse: Arabia Saudite i dhuron Rusisë kutinë që sinjalizon fundin e botës

Teoricienët konspirativ thonë se Arabia Saudite i ka dhënë Rusisë një armë të vjetër apokaliptike të zbuluar nën Xhaminë e Madhe në Mekke. Këto spekulime se pajisja legjendare e quajtur

21 vjeçarja rrëfen pëdhunimin nga ISIS para Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Të premten Këshilli i Sigurisë së Kombeve të Bashkuara miratoi njëzëri një rezolutë në mbështetje të një procesi të paqes për t’i dhënë fund luftës gati pesëvjeçare në Siri. Ky

Si do të duket toka në vitin 2050 (Video)

Samiti i liderëve për ndryshime klimatike në Paris ka përfunduar. Për momentin rrjedhin negociatat për përpunimin e një dokumenti me të cilin shtetet do të hartojnë për një plan të

Video që përloti botën. Gjyshi shtiret si i vdekur. Ja pse

Kompania gjermane “Edeka” ka realizuar një spot për t’ju kujtuar njerëzve se sa e rëndësishme është familja. Në spot një i moshuar u dërgon ftesa fëmijëve dhe nipërve për festat

“Bota në vitin 2016”, në foto edhe flamuri shqiptar

Daniel Franklin ka parashikuar për vitin e ardhshëm që në edicionin e prestigjiozes “The ekonomist” të përfshijë edhe flamurin shqiptar. E ndërtuar mbi bazën e problemeve që i gjithë globi

Njihuni me 16 vendet më të bukura në botë që duken ireale

1.Ky është një rreth i krijuar nga periudha akullnajore. Kjo mrekulli ndohet në Brazil. 2. Kjo është një ujvarë e krijuar nga myshqet dhe gjelbërimi. Ndodhet në Rumani. 3. Ky

Ngrohja globale, ja si do të përmbyten metropolet botërore

Rrugët do të kthehen në kanale, shtëpitë në atdhe të ëndërruar për kafshët e detit. Qysh në fund të shekullit që po jetojmë, rajonet bregdetare në mbarë botën do të

Njihuni me 9 shtetet më të vogla në botë

Ekzistojnë disa shtete në botë të cilat janë të njohur nga të gjithë, por ato cilësohen si shtet më të vogla. Në radhë të parë është shteti i cili ka

Zbuloni 12 skenaret për fundin e botës…

Bota si e njohim ne sot, sipas disa teorive dhe interpretimeve të profetëve të njohur, mund të pushojë së ekzistuari. Gjykuar sipas shumë librave e filmave, është e qartë se

Çfarë do të ndodhë me botën nëse akujt do të shkrinin? (video)

Nëse do të shkrihej i tërë akulli që gjendet në planetin tonë, niveli i deteve do të rritej për 66 metra. Kjo do të bënte që në mënyrë dramatike të

Ja si do të ishte bota nëse Hitleri do ta fitonte luftën (VIDEO)

Një pyetje mjaft intriguese është ajo se si do të ishte bota në rast se Lufta e Dytë Botërore do të ishte fituar nga Hitleri. “Amazon Studio” ka realizuar një