Tag "Boston"

SHBA: I dyshuari për lidhje me sulmin në Boston në gjykatë

Shtetasi i Kazakistanit, Azamat Tazhayakov, 20 vjeçar, i akuzuar për obstruksion të hetimeve lidhur me sulmin me bombë në Maratonën në Boston, dhe për bashkim në konspiracion me të dyshuarin

Avokatët kundërshtojnë dënimin me vdekje për Tsarnaevin

Avokatët e autorit të dyshuar të sulmeve në Maratonën e Bostonit, Dzhokhar Tsarnaev, kanë thënë se deklaratat e tij, të bëra për autoritetet në spital, menjëherë pas arrestimit, duhet të

Boston, 36 mijë atletë marrin pjesë në Maratonë

Në maratonën e sivjetshme në Boston të Shteteve të Bashkuara, pritet të marrin pjesë rreth 36 mijë atletë duke përfshirë edhe shumë atletë të famshëm. Organizimi i kësaj maratone ndodh

Maratona e Bostonit shënon 1-vjetorin e sulmeve

Bostoni i Shteteve të Bashkuara shënon sot njëvjetorin e sulmeve në maratonën e qytetit. Tre persona kanë vdekur dhe mbi 260 të tjerë janë plagosur kur dy bomba, në formë

Boston, humbin jetën dy zjarrfikës në betejën me flakët

Dy zjarrfikës kanë humbur jetën gjatë betejës me flakët në një ndërtesë shumë-katëshe në Boston. 13 zjarrfikës të tjerë u plagosën, disa prej tyre me lëndime të rënda për shkak

Humbet këmbën në atentatin e Bostonit, balerina i rikthehet kërcimit

Kishte humbur njërën këmbë në atentatin e Bostonit gjatë maratonës së 15 marsit 2013. Për një balerinë profesioniste, mund të ishte fundi i karrierës, por jo për Adrianne Haslet-Davis. Ballerina

Boston, një kishë shqiptare përfshihet nga zjarri

Një kishë historike e shqiptarëve të Bostonit u përfshi të mërkurën nga flakët. Kisha e Shën Jan Pagëzorit ndodhet në Broadway të Bostonit jugor. Zjarri filloi pak pas orës 9

SHBA, të dyshuarit e tragjedisë së Bostonit thonë se nuk janë fajtorë

Dy studentë nga Kazakistani kanë thënë se nuk ndjehen fajtorë lidhur me akuzat për konsipirim për t’i penguar hetimet për sulmet me bomba në Maratonën e Bostonit. Të akuzuarit, Dias

Zbulohet në Boston një audio e rrallë e Fan Nolit

Një audio e rrallë me zërin Fan Nolit është publikuar për herë të parë, në A1Report. Audio e rrallë u mundësua nga studiuesi dhe gazetari Ilir Ikonomi, i cili pohoi

Publikohen fotot e atentatorit të Bostonit në momentin e kapjes

Fotografi i policisë së Bostonit, rreshteri Sean Murphy, ka bërë publike fotografitë e momentit të kapjes së Dzhokhar Tsarnaev, i riu që së bashku me të vëllanë, shpërtheu bombat gjatë

Revista “Rolling Stones” në kopertinë me Tsarnaevin

Zyrtarë të Bostonit dhe shteteve të tjera në SHBA, kanë reaguar ashpër kundër kopertinës që ka zgjedhur revista e famshme “Rolling Stone”, bibla e rrokut, për numrin e ri të

SHBA: Sulmuesi i Bostonit, sot në gjykatë

I akuzuari për sulmin me bombë në maratonën e Bostonit, Dzhokhar Tsarnaev, pritet që sot të paraqitet për herë të parë në gjykatë. 19-vjeçari Tsarnaev, çeçen etnik, u akuzua muajin

Maratona e Bostonit, Tsarnaev akuzohet për 4 vrasje

Një juri federale ka rikthyer padinë me 30 akuza ndaj Dzhokhar Tsarnaev-it, i dyshuari i mbijetuar i shpërthimeve në Maratonën e Bostonit, që e akuzon atë për përdorimin e armëve

Rusia i dorëzon FBI-së bisedat e vëllezërve

Shërbimet speciale të Rusisë i kanë dorëzuar autoriteteve të SHBA-së xhirimet e bisedave, të zhvilluara mes vëllezërve Xhohar dhe Tamerlan Carnajev, të cilët dyshohen për ndërmarrjen e aktit terrorist gjatë

Hesht i dyshuari për shpërthimet në Boston

I dyshuari për shpërthimet e Bostonit, i cili vazhdon të jetë i shtruar në spital, ka ndërprerë komunikimin me policinë. Zyrtarët thanë se Dzhokhar Tsarnaev iu përgjigj pyetjeve për 16

Eliza Dushku, e shqetësuar për familjen

Aktorja me prejardhje shqiptare Eliza Dushku kishte mbetur e tmerruar teksa po shikonte në televizor raportin rreth përleshjes së armatosur mes policisë dhe të dyshuarve për vënien e bombave gjatë

Nëna e terroristëve: Djemtë e mi të pafajshëm

Nëna e dy terroristëve të maratonës së Bostonit, Zubeidat Tsarnaeva, shfajëson të bijtë në lidhje me atentatin. “Janë mashtruar e janë futur në kurth. Është e pamundur që të kenë

Pezullohet jeta në Boston

Në Boston është pezulluar transporti në një zonë metropolitane ndërkohë që autoritetet vendase kanë ndërmarrë një hap jo të zakonshëm, duke mbyllur shkollat. Zyrtarët e lartë të bostonit u thanë

Boston, të dyshuarit, vëllezër rusë

Një operacion madhor policor është zhvilluar në Boston, me qëllim arrestimin e një prej të dyshuarve si autor i vendosjes së bombave gjatë maratonës, ndërsa i vëllai, njëkohësisht bashkëpunëtori i

Boston, vritet i dyshuari i tragjedisë

Gjatë operacionit që u zhvillua në Boston për kapjen e autorëve të tragjedisë së pak ditëve më parë, njëri prej të dyshuarve ka humbur jetën gjatë një shkëmbimi zjarri me

Boston, raportohet për të shtëna

Policia ka mbërritur në një periferi të Bostonit për shkak të raportimit për të shtëna dhe shpërthime, pak kohë pas vrasjes së një oficeri të policisë në kompleksin e Institutit

FBI publikon fotot e të dyshuarve

FBI-ja ka bërë publike fotot dhe videon e dy personave të dyshuar mbi ngjarjen e ndodhur në maratonën e Bostonit, duke kërkuar ndihmën e publikut për identifikimin e tyre. Dy

Incident pranë Bostonit, vritet polici

Policia në Kembrixh të shtetit Masaçusetsit po u bën thirrje studentëve të Institutit të Teknologjisë në Masaçusets, MIT, të qëndrojnë në konvikte, ndërkohë që vazhdojnë përpjekjet për kapjen e një

Shpërthimet, Obama sot në Boston

Presidenti Barack Obama dhe zonja e parë Michelle Obama do të shkojnë sot në Boston për të vizituar familjet dhe viktimat e shpërthimeve të maratonës së Bostonit. Ata do të

Sulmet në Boston. Obama: Akt terrorizmi

Presidenti Barack Obama u shpreh se FBI-ja po heton shpërthimet e djeshme në maratonën e Bostonit duke i cilësuar si “një akt terrorizmi”. Presidenti Obama tha në një konferencë shtypi

Berisha: Dënojmë aktet e terrorit në Boston

Me anë të një mesazhi Kryeministri Sali Berisha ka dënuar me forcë aktet e terrorit çnjerëzor e të shëmtuar të shpërthimit të dy bombave ne Boston të Shteteve të Bashkuara

Talebanët: Pa faj për sulmet në Boston

Talebanët pakistanezë, të lidhur me atentatin e kryer me një automjet me eksploziv në “Times Square” në maj 2010, hodhën poshtë çdo përfshirje në dy shpërthimet e ndodhura gjatë maratonës

Yjet bashkohen me viktimat e Bostonit

Justin Timberlake, Taylor Swift dhe One Direction, janë vetëm disa nga yjet që kanë kushtuar mesazhe për viktimat e Bostonit, pas shpërthimit që ndodhi në natën e 15 prillit. “Mendimet

Shpërthimet në Boston, reagon Obama

Byroja Federale e Hetimeve, FBI, ka marrë përsipër hetimet lidhur me shpërthimet në maratonën e Bostonit, ku mbetën të vdekur tre dhe janë plagosur më shumë se 140 persona. Sipas

Boston tronditet nga dy shpërthime të forta

Të paktën 3 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e dy shpërthimeve të forta dhe mbi 144 të tjerë janë plagosur në përfundim të maratonës së Bostonit në Shtetet