Tag "Bosnja"

Bosnja arreston 4 persona të dyshuar për terrorizëm

Policia në Bosnje ka arrestuar katër persona nën dyshimet për terrorizëm. Operacioni ka qenë pjesë e aksionit policor, të koduar “Beneluks”, i cili realizohet në bashkëpunim me policinë e Holandës

Bosnja mban zgjedhjet e përgjithshme

Boshnjakët votojnë sot në zgjedhjet e përgjithshme. Ata do të zgjedhin anëtarët e presidencës trepalëshe, parlamentin kombëtar dhe liderët e dy entiteteve. Në Republikën Sërpska, serbët e Bosnjës votojnë presidentin

Gruaja që përdor gjuhën si metodë shërimi

Mjafton që gruaja të lëpijë pjesën e brendshme të syrit dhe brenda disa minutave, ‘sëmundja shërohet’. Hava Cebic pretendon se ka ‘dhunti’ që vetëm më një prekje të gjuhës ndihmon

Bosnja si zgjidhje e Rusisë për Ukrainën

Kur presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, shikon Ukrainën, a sheh ai atje Bosnjën? Vendi ballkanik, i cili ka presidencë trepalëshe që reflekton balancën e saj etnike, ka mbetur në paqe

Libi, rrëmbehen inxhinierë nga Maqedonia, Italia dhe Bosnja

Libi, disa inxhinierë janë rrëmbyer gjatë kohëve të fundit. Kështu një nga Maqedonia, në nga Italia dhe një nga Bosnja të cilët kanë qenë të angazhuar në një kompani italiane

Bosnja dhe 100 vjetori i vrasjes së Franc Ferdinandit

Sarajeva po shënon 100 vjetorin e vrasjes së Arkidukës Franc Ferdinand më 28 qershor 1914. Vrasja e tij çoi në fillimin e Luftës së Parë Botërore. Edhe pas 100 vjetësh,

“Brazil 2014”, Bosnja humb ndaj Nigerisë, eliminohet

Pas humbjes nga Argjentina në takimin e parë, Bosnje Hercegovina ka pësuar humbje edhe kundër Nigerisë duke i dhënë fund ëndrrës për kualifikim të mëtejshëm. Nigeria mposhti boshnjakët me rezultat

Shpresat shqiptare shkatërrohen nga Bosnja

Kombëtarja e 21-vjeçarëve ka pësuar humbjen e dytë radhazi brenda 4 ditësh në kuadër të eliminatoreve të Kampionatit Evropian të të rinjve. Djemtë e Skënder Gegës luajtën në Zenicë kundër