Tag "borxhi"

Borxhi tatimor në 2015 arriti mbi 1 miliard USD! Zbardhet raporti i KLSH-së

Borxhi tatimor në vitin 2015 ka kaluar 100 miliardë lekë, ose 1 miliard dollarë. Sipas një raporti të fundit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, nga auditimi i përgjithshëm i

Morën peng një person, arrestohen 3 shtetas në Shkodër

Tre shtetas u arrestuan nga policia e Shkodrës me vendim gjykate pasi kanë marrë peng një shtetas për disa orë për shkak të një borxhi. Gjykata e Shkodrës ka vendosur

Thellohet frikshëm borxhi publik

Qeveria duket se ka probleme të mëdha me financat, ku niveli total i borxhit publik për vitin 2015 është rreth 1 042 miliardë lekë dhe paraqitet 7% më i lartë

Fshesë te Financat. Pas Canit largohet edhe Drejtoresha e Borxhit

Dy ditë pas shkarkimit të ministrit Shkëlqim Cani, një tjetër zyrtar i rëndësishëm ka dhënë dorëheqjen ditën e sotme. Burime nga ky institucion bëjnë të ditur për Panorama Online se

FMN sërish apel qeverisë: Ulni borxhin publik, kujdes me menaxhimin e financave

Ndërkombëtarët sugjerojnë i sugjerojnë qeverisë që të bëjë kujdes me menaxhimin e financave publike, borxhin publik dhe stabilitetin fiskal. Sipas konkluzionit të përbashkët të Dialogut Ekonomik dhe Financiar ndërmjet BE

Shkëlqim Cani dështon sërish me borxhin publik. Ja shifrat

Borxhi publik pritet të mbyllë këtë vit në nivelin e 72.6 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB). Parashikimi është njoftuar nga Ministria e Financave në një raport për

Moody’s jep alarmin: Borxhi i Shqipërisë ka arritur kulmin në 73%

Agjencia britanike Moody’s ka ngritur alarmin për nivelin e lartë të borxhit të Shqipërisë, ku sipas raportit të saj ka arritur në 73%. Agjencia vlerëson se Shqipëria mbete larg përshtatjes

Konfiskohet vila e Lil Wayne

Reperi i njohur amerikan Lil Wayne pas problemevve që ka me një kompani aeroplanësh, polica amerikane i ka konfiskuar vilën këngëtarit., e cila ndodhet në Miami. Gjithashtu, policia ka sekuestruar

BB: Shqipëria në vështirësi, borxhi në rritje, të ardhurat në rënie

Shqipëria duket se ka dalë jashtë parashikimeve të Bankës Botërore, e cila tashmë ka ulur hapur pritshmëritë e saj për vendin tonë. Në Raportin ekonomik për Europën Juglindore, BB vë

Borxhi i BB për shërbimet publike, Rama: Sportelet institucion me vete

Në sallën e hartave në Kryeministri u nënshkrua sot marrëveshja e huadhënies mes Bankës Botërore dhe Ministrisë së Financave, për ofrimin e shërbimeve publike në Shqipëri. Gjatë fjalës së tij

Fundosen financat, borxhi i jashtëm rritet me 425 milion euro brenda vitit

Borxhi i jashtëm i qeverisë u rrit me 425 milionë euro ose mbi 18 për qind në harkun kohor të një viti, duke shënuar një nga rritjet më të forta

Cani e pranon: Kemi probleme me inflacionin

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani ka nënshkruar këtë të enjte një marrëveshje me ambasadorin zviceran, Christoph Graf. Marrëveshja ka të bëjë me financimin e projektit për menaxhimin më të mirë

Borxhi i jashtëm jashtë kontrollit, rritet me 331 milionë euro në tre muaj

Borxhi i jashtëm del jashtë kontrollit. Të dhëna shqetësuese pasqyrohen në grafikun për nivelin e borxhit që nga viti 2007, ku vihet re se gjatë muajve të parë borxhi është

Rritja e Borxhit, qeveria zhgënjen BB dhe FMN

Përkundër asaj që kishte parashikuar me Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe Bankën Botërore në fillim të ardhjes në pushtet, qeveria “Rama”, ka planifikuar tashmë t’i largohet optimizmit për një ulje të

Borxhi publik mbi 1 bilion lekë, ekonomia në kolaps

Ministria e Financave ka publikuar së fundmi borxhin publik për 6 mujorin e parë të 2015. Sipas të dhënave zyrtare të Financave, rezulton se borxhi publik ka tejkaluar tashmë kufirin

Borxhi tani matet me trillion, por pesha ndaj GDP-së ka rënë

Borxhi publik i Shqipërisë tejkaloi që në mars kufirin e 1 mijë miliardë lekëve dhe tani njësia matëse e tij do të jetë trilioni. Të dhënat e fundit zyrtare nga

Raporti KE për Shqipërinë: Borxhi nuk mban më

Komisioni Europian vlerëson se niveli i lartë i borxhit publik në Shqipëri mbetet një burim i rëndësishëm i rrezikut makroekonomik, por rregullimet fiskale pritet ta ulin atë. Sipas gazetës “Monitor”,

Borxhi grek, bisedimet përfundojnë pa marrëveshje

Kryeministri grek, Aleksis Cipras është larguar sot nga Komisioni Europian pa një marrëveshje. Bisedimet për krizën e borxhit grek midis ministrave të Financës në Eurozonë kanë përfunduar pa marrëveshje, pasi

Financat: Ja efektet e shlyerjes së borxhit ndaj biznesit

Nisur nga disa shkrime në media, që akuzojnë se shlyerja e borxhit ndaj bizneseve nuk ka dhënë efektet e pritura në ekonominë e vendit, e që për më tepër kjo

Për 2014 borxhi i jashtëm arriti vlerën 6.6 miliardë euro

Ekonomia dhe financat në Shqipëria sa vijnë dhe thellohen në krizën e tyre. Borxhi i jashtëm bruto i Shqipërisë në fund të vitit 2014 arriti në 6.6 miliardë euro. Pjesa

Rama flet për borxhi publik njëlloj si me energjinë: Nuk e kemi rritur

Kryeministri Edi Rama ka folur sot në lidhje me çështjen e borxhit publik i cili ka arritur në shifrën rekord të 1 trilion. Ai ishte i pranishëm në konferencën për

BSH: Përkeqësohen kushtet për të paguar borxhin e jashtëm

Aftësia ripaguese afatgjatë e borxhit të jashtëm është përkeqësuar duke nisur nga vitit 2008. Treguesi relativ i borxhit të jashtëm bruto kundrejt eksportit të mallrave dhe të shërbimeve ka tejkaluar

Greqia: Gjermania na ka borxh 279 miliardë euro

Qeveria e Athinës i kujtoi sërish Gjermanisë se ajo i ka para borxh nga koha e pushtimit nazist. Gjermania, sipas grekëve, ka borxh 279 miliardë euro për dëmet e shkaktuara

Zhvlerësimi i lekut rrit borxhin

Dobësimi i ndjeshëm i lekut ndaj disa monedhave të huaja e ekspozon ekonominë edhe para një rreziku tjetër, atij të rritjes së borxhit që vendi ka marrë në valutë. Ashtu

FMN: Ekonomia në rrezik, shkak financimi i lartë i borxhit nga bankat

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në raportin e fundit ‘Ballkani Perëndimor, 15 vjet tranzicion ekonomik” jep një panoramë të politikave fiskale, duke veçuar sfidat dhe duke dhënë rekomandime për politikat që

“Kam shitur lopën për të paguar dritat”

Edhe pak ditë na mbesin deri në fund të këtij muaji i cili shënon edhe afatin e fundit për debitorët e energjisë elektrike për të shlyer detyrimet. Pavarësisht kësaj, zyrat

Romano Prodi: Greqia nuk do e kthejë kurrë borxhin

Në mesin e debatit për çështjen e borxhit grek, ky është i pari politikan që flet hapur: Greqia nuk do e kthejë kurrë borxhin. “Gjithkush e di që Greqia nuk

BB: Shqipëria ka rritur borxhin publik dhe papunësinë

Edhe pse qeveria këmbëngul për rritjen ekonomike të vendit, Banka Botërore në raportin e saj thekson se borxhi publik në Evropën Juglindore është rritur, madje problematike janë Shqipëria dhe Mali

Borxhi dhe “Xhorxhi”

Nga Edmond Tupja, Me siguri që lexuesi im i vëmendshëm dhe i mirinformuar e di fort mirë çfarë është borxhi, pra një hua në para apo në natyrë, ose, në kuptimin

Thellohet borxhi i jashtëm, rritet me 588 milion euro më shumë se një vit më parë

Në një kohë kur qeveria ka parashikuar rritjen e taksave me qëllim uljen e borxhit të trashëguar nga qeveria e kaluar, të dhënat zyrtare të Bankës së Shqipërisë tregojnë se