Tag "borxh"

Rama fut shqiptarët në borxhe. Të gjithë kemi 382 mijë lekë…

Qeveria shqiptare ka marrë në emër të çdo qytetari një borxh prej 382 650 lekësh. Borxhi për frymë ka ardhur në rritje të vazhdueshme që prej vitit 2010, edhe pse

Skënderbeu i jep borxh dy lojtarë Kukësit për Ligën e Evropës

Presidenti Ardjan Takaj ka rënë dakord me homologun e tij Safet Gjici, që dy lojtarë të Skënderbeut të huazohen të Kukësi për ndeshjen pasardhëse të Ligës së Europës ndaj Austrisë

Shpërthen Blushi: Merrni borxhe dhe nuk shtroni asnjë metër rrugë. Kjo është luksokraci

Deputeti socialist, Ben Blushi, ka shpërthyer sërish në akuza ndaj qeverisë së tij gjatë diskutimit të buxhetit të vitit 2016 në Komisionin e Jashtëm. Blushi tha se Shqipëria ka borxhin

KLSH, kritikë Doganave: E paaftë për të mbledhur borxhet

Dyfishohet borxhi që kompanitë private kanë ndaj Drejtorisë së Doganave Tiranë. Vlera e borxhit arrin në 3.4 miliardë lekë, për mbledhjen e të cilave nuk ka një përgjegjës. Shifrat janë

Rama lyp sërish borxh. Kërkon 500 mln euro: Shqiptarët duhet të shqetësohen

“Niveli i mbledhjes së taksave në Shqipëri është nga më të ulëtit në botë, por kjo nuk e pengon këtë vend që të lëshojë eurobondin e ri nga 300 deri

Projektligji i qeverisë, kush i ka borxhe tatimeve, i bllokohet llogaria bankare

Çdo biznes që ka detyrime financiare kundrejt administaratës tatimore do t’i konfiskohet 50% e xhiros si dhe do t’i bllohohen llogaritë bankare. Këto janë masat e rrepta që qeveria ka

1 miliardë dollarë borxhi në bankat shqiptare

125 miliardë lekë ose 1 miliardë dollarë është totali i kredive me probleme në vend të cilat nuk janë kthyer në banka si nga individët ashtu edhe bizneset. Sipas të

“Amerika i ka borxh Kubës miliona dollarë”

Amerika i ka borxh Kubës miliona dollarë, si kompensim për dëmet që i kanë shkaktuar politikat e Uashingtonit. Kështu shkruan Fidel Castro në një artikull me titull “Ëndrrat dhe realiteti”,

Veliaj: Basha la pas 30 milionë dollarë borxhe

“Ish-kryebashkiaku Basha ka lënë pas një borxh prej 30 milionë dollarësh. Kjo shumë është kryesisht në trajtën e faturave të papaguara, praktikisht 70 për qind e buxhetit faktik”. Kështu u

Deputetët “harraqë”, 20 mijë euro borxh te lokali i Parlamentit

Rreth 34 ish-deputetë të Parlamentit italian janë në borxh, pasi nuk kanë paguar faturat. Që prej muajit shtator të vitit të kaluar, rezulton se një grusht deputetësh/esh, nuk kanë paguar

Greqia shlyen borxhin ndaj FMN-së

Fondi Monetar Ndërkombëtar bëri sot të ditur se Greqia e ka paguar borxhin e saj ndaj FMN-së, në shifrën prej 2 miliardë eurosh. Lajmi u bë i ditur përmes drejtorit

Partnerët ndërkombëtarë të alarmuar nga korrupsioni në dogana e tatime

Kordinatori për Ekonominë dhe Financat, në PD, Mateo Spaho ndërsa ka cituar deklaratat dhe qëndrimet e organizatave ndërkombëtare tha se partnerët ndërkombëtarë janë të alarmuar nga situata korruptive në dogana

Miratohet kredia prej 7 miliardë euro për Greqinë

Këshilli i Bashkimit Europian ka miratuar sot kredinë prej 7 miliardë eurosh për Greqinë. Gjatë ditës së enjte ministrat e Financës së Eurozonës ranë dakord për këtë shumë, ndërsa sot

Digitalb nuk paguan dritat, paditet nga KESH

Kompania e platformës dhixhitale tokësore dhe satelitore “Digitalb” fuguron të jetë mes debitorëve ndaj KESH për mospagimin e fatuarave të energjisë elektrike. Kompania e lidhur me televizionin Top Channel nuk

Qeveria nuk dëmshpërblen të përmbyturit në Shkoder, Gjiknuri: I keni borxh OSHEE-së

Të gjithë të përmbyturit në Shkoder që nuk janë dëmshpërblyer dhe rezultojnë debitor ndaj OSHEE-së borxhi do u mbahet nga shuma e kompensimit. Vendimi u bë me dije nga ministri

The Guardian: 56% e familjeve shqiptare marrin borxh për të mbyllur muajin

Rreth 56% e familjeve shqiptare marrin borxh tëk punëdhënësi apo familjarët e tyre për të mbyllur muajin. Sipas një sondazhi të Gallup Internatonal të realizuar për Bankën Botërore, i cili

Biznesi në kolaps, 16073 debitorë ndaj shtetit, nuk paguajnë dot taksat

Të dhënat zyrtare tregojnë se numri i bizneseve në vështirësi për të paguar taksat po rritet me ritme të shpejta. Sipas të dhënave nga Tatimet, vitin e kaluar numri i

Eurobondi, Shqipëria shpreson të fitojë nga maturimi i borxhit

Qeveria shqiptare është në fazën e përgatitjes së raporteve të prezantimit të Shqipërisë para investitorëve ndërkombëtarë për emetimin e eurobondit prej 300 milionë eurosh, afati i maturimit të të cilit

Socialistët i shtuan edhe 800 euro borxh çdo foshnjeje që lind!

Për herë të parë në histori, borxhi publik i Shqipërisë kalon nivelin e 1 trilion lekëve. Shifra, e vështirë për t’u përfytyruar nga qytetari i thjeshtë, është e barabartë me

“Pularia”, fshatarët protestë kundër Doshit dhe Priftit: Nuk na kanë paguar lekët

Fshatarët e Koplikut janë ngritur në një protestë kundër deputetit Tom Doshi dhe Dritan Priftit. Banorët e Koplikut pretendojnë se Doshi e Prifti u kanë blerë fshatarëve misër për pulat

Vila e Zogut del në shitje, Leka II nuk përballon borxhet

Pasardhësi i mbretit Zog gjendet në vështirësi ekonomike. Leka II ka prej kohësh një kredi të pashlyer në një bankë të nivelit të dytë dhe tashmë do të jetë i

Ja pse i vendosen tritol Bejkos të PD-së

Borxhi i pashlyer nga ana e vëllait të vogël të kryetarit të PD Gjirokastër, ndëshkon babain e tyre me vënie tritoli në banesë në fshatin Lazarat. Mësohet se vënia e

Qeveria kërkon 550 milionë euro borxhe në treg ndërkombëtar

Qeveria shqiptare kreu dy njoftime gjatë ditëve të fundit, përmes të cilave hapi procedurat për të siguruar deri në 550 milionë euro borxhe në tregun ndërkombëtar, borxhe që do të

Financat në krizë, qeveria kërkon borxh privatit ndërkombëtar

Dështimi i Financave ka bvërë që qeveria Shqiptare të kërkojë borxh nga privatët në tregjet ndërkombëtare, duke përdorur si garant Bankën Botërore. Ky është një instrument i papërdorur ndonjëherë më

FMN i jep borxh Shqipërisë 53 mln Euro

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi rishikimin e dytë dhe të tretë të marrëveshjes të nënshkruar vitin e kaluar. Ky miratim mundëson tërheqjen e menjëhershme të një shume prej

Sigurimet shoqërore, institucionet shtetërore kanë borxh 36 mln lekë

Në një kohë kur qeveria apelon subjektet private që të sigurojnë punonjësit e tyre, situate paraqitet po aq problematike edhe në institucionet shtetërore. Qarku i Korçës është pjesë e skandalit

Grupi i tritolit, kishin pa marrë 16 mijë euro nga punët e porositura

Katër personat e arrestuar për “Trafikim të lëndëve plasëse” kanë pranuar në gjykatë se kryenin tregtinë e tritolit me celularë, në mënyrë që të nxirnin të ardhura financiare, pasi nuk

Analiza, sa lekë borxh ka për kokë çdo shqiptar

Open Data Albania ka marrë në shqyrtim borxhin për frymë në vitet 2010-2015. Ai llogaritet si raport i borxhit total të marrë dhe ende të pashlyer nga shteti me popullsinë

Një dhuratë që bën të shpërthejnë në lot prindërit (video)

http://youtu.be/kAOm3APJopM Ky djalë i ka bërë një dhuratë të paparë prindërve për Krishtlindje. Në video ju shihni djaloshin që i jep të ëmës një zarf. “Kam përshtypjen se do jetë

10% e bizneseve shqiptare janë në borxh te Tatimet

Rreth 10 për qind e bizneseve në Shqipëri janë në borxh tek Tatimet. Të dhënat e fundit zyrtare tregojnë se numri i ndërmarrjeve që nuk kanë shlyer taksat shënoi këtë