Tag "boko haram"

Boko Haram vret 26 persona

Dëshmitarët thonë se 26 persona janë vrarë në verilindje të Bornos nga sulmuesit që besohet të jenë rebelë nga grupi ekstremist Boko Haram, raporton agjencia e lajmeve Associated Press. Ali

“Boko Haram” rrëmben 60 gra e fëmijë

Militantët e grupit terrorist “Boko Haram” kanë organizuar një sulm në Kamerun ku kanë rrëmbyer të paktën 60 persona. Zyrtarë të lartë të ushtrisë dhe qeverisë së Kamerunit kanë bërë

Sulm në Nigeri, akuzohet Boko Haram

Një bombë e vendosur në një qese plastike, ka shpërthyer dhe ka vrarë disa persona, në veri të Nigerisë. Një dëshmitar që ka qëlluar në vendin e ngjarjes, ka thënë

Boko Haram: Vajzat që rrëmbeva, i ktheva myslimane dhe u gjeta burra

Grupi terrorist Boko Haram ka mohuar deklaratat e qeverisë së Nigerisë, sipas së cilës është rënë dakord për një armëpushim dhe që grupi terrorist do të lirojë mbi 200 vajzat

Boko Haram liron disa prej vajzave të rrëmbyera

Militantët e Boko Haram kanë lënë të lira disa vajza të cilat ishin marrë peng më parë, ka bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes së Nigerisë. Por zëdhënësi i ministrisë

Boko Haram: Do krijojmë kalifatin

Lideri i grupit Boko Haram ka deklaruar krijimin e kalifatit të tyre në Nigerinë veriore. Në një video prej 52 minutash të lëshuar në rrjetin social Youtube, kreu AbuBaker Shekau

Grupit terrorist Boko Haram, ka rrëmbyer dhjetëra persona

Pjesëtarë të dyshuar të grupit terrorist Boko Haram kanë rrëmbyer dhjetëra burra dhe djem në një fshat në Nigerinë verilindore, kanë njoftuar dëshmitarët që kanë arritur të ikin nga vendi

Boko Haram ka vrarë 176 mësues

Zyrtarët nigerianë publikuan disa statistika gjatë ditës së enjte, ku bëhej e ditur se 176 mësues janë vrarë dhe 900 shkolla janë shkatërruar në Nigeri nga militantët e Boko Haram

Tjetër masakër nga Boko Haram

Militantët e Boko Haram janë kthyer në tmerrin e fshatrave veriore në Nigeri, duke vrarë e masakruar me qindra persona. Sulmi i fundit ndodhi gjatë ditës së martë, ku dhjetëra

Boko Haram, Al-Kaida e Afrikës Perëndimore

Grupi militant Boko-Haram i cili i ka rrëmbyer më shumë se 200 vajza të shkollës së mesme në Nigeri, nuk është vetëm kërcënim lokal, por është Al-Kaida e Afrikës Perëndimore,

Jonathan: Boko-Haram është Al-Kaida e Afrikës Perëndimore

Sot presidenti nigerian Goodluck Jonathan ka deklaruar se grupi militant Boko-Haram i cili i ka rrëmbyer më shumë se 200 vajza të shkollës së mesme në Nigeri, nuk është vetëm

Francë, samit për kërcënimin e Boko Haram

Franca pritet të mbajë samitin e sigurisë mbi kërcënimin e grupit islamik Boko Haram, pas rrëmbimit të mbi 220 vjazave nga një shkollë në Nigeri, në muajin prill. Presidenti nigerian

Boko Haram: Ja kushtet për lirimin e vajzave

Një video e re e organizatës terroriste islamike Boko Haram tregon 200 vajzat e rrëmbyera që prej një muaji, duke siguruar se vajzat janë konvertuar tashmë në myslimane. Në video

Ja kush është lideri i “Boko Haram”, pengmarrësi i 276 vajzave

Kush është Boko Haram? Pengmarrësi i 200 vajzave të reja në Afrikë të cilat kërcënon se do i shesë. Rrjeti televiziv CNN në një artikull të gjatë e përshkruan si

Michelle Obama fushatë për lirimin e vajzave nigeriane

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Michelle Obama, do të mbajë një fjalim në radio, për të dënuar rrëmbimin e vajzave në Nigeri. Zonjat e Para zakonisht përmbahen nga

Yjet: Burrat e vërtetë nuk i blejnë vajzat!

Pengmarrja e më shumë se 200 vajzave në Nigeri ka prekur edhe yjet hollivudianë që i janë bashkuar fushatës që kërkojnë lirimin e tyre. Në rrjetet sociale ata u janë

Nigeri, tjetër sulm nga Boko Haram, mbi 100 viktima

Tjetër sulm me një numër të madh viktimash nga terroristët islamikë në Nigeri. Policia vendase ka bërë të ditur se të paktën 125 persona kanë mbetur të vdekur pas sulmit

Boko Haram pranon rrëmbimin e 230 vajzave

Grupi militant islamik në Nigeri Boko Haram ka marrë përsipër rrëmbimin e 230 nxënëseve të një shkolle të mesme, gjatë muajit prill. Rreth 230 të cilat ende konsiderohen të zhdukura,

Sulmon Boko Haram, djegin për së gjalli 29 nxënës

Militant të armatosur të grupit islamist Boko Haram kanë sulmuar të hënën mbrëma, konviktin e një shkolle, duke vrarë 29 nxënës, njoftuan sot autoritetet. Shumica e fëmijëve, sipas forcave të