Tag "boko"

Sulm me bombë në një treg në Nigeri, 47 të vdekur

Në sulmin me bombë në një treg me plot njerëz në Nigeri kanë vdekur së paku 47 njerëz, kanë deklaruar autoritetet lokale. Shpërthimi ka ndodhur rreth orës 13 e 30

Boko Haram shkakton 50 viktima në veri-lindje të Nigerisë

Militantët e Boko Haramit kanë vrarë të paktën 40 persona në veri-lindje të Nigerisë gjatë të hënës dhe të martës. Në fshatrat Debiro Hawul dhe Debiro Bi, banorët thonë se

Nigeria: Merren peng 500 gra dhe fëmijë nga Boko Haram

Militantët e Boko Haramit kanë marrë peng rreth 500 persona, kur këta militantë u larguan në një qytet verior nigerian, disa dita para zgjedhjeve parlamentare, thanë sot zyrtarë nga Nigeri,

Boko Haram bashkohet me ISIS

Grupi terrorist Nigerian Boko Haram zyrtarizoi me anë të një videoje të publikuar në internet, aleancën me ISIS, të cilit i premtoi besnikëri dhe bindje dhe në kohët më të

Masakër. Boko Haram nuk ndalet, vret 68 persona

Grupi ekstremistë Boko Haram ka vrarë 68 njerëz, përfshirë fëmijë, në masakrën në verilindje të Nigerisë, thanë sot dëshmitarët. Masakra ndodhi në fshatin Nxhaba. Një nga vendasit ka arritur të

Boko Haram përdor vajza të vogla për sulmet vetëvrasëse

Organizatat islamike tashme përdorin vajza të vogla për sulme vetëvrasëse. Organizata islamiste, Boko Haram akuzohet se po përdor vajza të vogla dhe gra për të kryer sulme terroriste në Nigeri.

Ushtria e Nigerisë: Vriten 300 militantë të Boko Haram

Një ofensivë e ushtrisë Nigeriane gjatë dy ditëve të fundit ka çuar në ekzekutimin e mbi 300 militantëve të grupit terrorist Boko haram. Njoftohet gjithashtu se jane çliruar edhe disa

Boko Haram rrëmben një autobuz. Merr peng 20 persona

Grupi islamist i Nigerisë, Boko Haram, ka rrëmbyer një autobus në veri të Kamerunit, duke marrë peng së paku 20 persona. Raportohet se militantët i kanë çuar ata drejt Nigerisë.

Boko Haram sulmon një qytet tjetër në verilindje të Nigerisë

Luftëtarë të Boko Haramit kanë ndërmarrë një sulm të ri për të marrë nën kontroll qyrtetin Maidu-guri në verilindje të Nigerisë, duke luftuar me ushtarët që përpiqen të mbrojnë qytetin.

Grupi terrorist Boko Haram vret 2 000 njerëz në Baga të Nigerisë

Militantet islamike nigeriane kanë ndonjë kryer një sulm të dytë në qytetin kryesor veri-lindor të Baga-s, ben te ditur një zyrtar per BBC. Luftëtarët e grupit terrorist Boko Haram kane

Boko Haram merr nën kontroll qytetin Chibok

Ekstremistët islamik të grupit Boko Haram në Nigeri kanë marrë kontrollin e qytetit të Chibokut, duke shtyrë mijëra banorë të largohen nga qyteti, në të cilin sulmuesit kidnapuan 300 nxënëse

Duket se Boko Haram nuk i liron vajzat e rrëmbyera

Lideri i grupit ekstremist islamik në Nigeri, Bojko Haram, Abubakar Shekau, duket si i ka shkatërruar shpresat se me negociata mund të lirohen më se 200 nxënëse të rrëmbyera në

Së paku 17 të vrarë nga sulmi i Boko Haram në Nigeri

Së paku 17 persona janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë rrëmbyer nga ata që dyshohet të kenë qenë militantë të Boko Haramit në një varg sulmesh të enjten në

“Boko Haram” rrëmben dhjetëra gra e vajza në verilindje të Nigerisë

Dhjetëra gra dhe vajza nga dy fshatra në verilindje të Nigerisë janë rrëmbyer nga militantet e grupit islamik “Boko Haram”. Autoritet nigeriane nuk kanë dhënë ende një deklaratë zyrtare, por

Marrëveshje armëpushimi mes Nigerisë dhe Boko Haram

Grupi militant islamik Boko Haram dhe qeveria e Nigerisë arritën një marrëveshje armëpushimi. Më parë, një këshilltar i presidentit Nigerian Goodluck Jonathan dhe një person i quajtur Amadu, i prezantuar

Kamerun, Boko Haram liron 27 pengje

Njëzet e shtatë pengje kineze dhe kamerunase, rrëmbyer në muajin maj dhe korrik në veriun e largët të Kamerunit, u liruan sot, njoftoi presidenti Paul Biya. “Njëzet e shtatë pengjet

Nigeria sulmon militantët e Boko Haram

Avionët luftarak të Nigerisë përmes sulmeve ajrore kanë goditur militantët e Boko Haram, në verilindje të shtetit Borno, ka njoftuar sot një zyrtar shtetëror. Ai ka treguar se qeveria ka

Kriza në Nigeri, Boko Haram deklaron Kalifatin

Grupi militant Boko Haram ka deklaruar krijimin e shtetit islamik. Militantet ekstremistë thanë se i ashtuquajturi “Kalifati” është vendosur në qytetet dhe fshatrat tashmë nën kontrollin e tyre në verilindje

Edhe Boko Haram shpall Kalifatin Islamik

Shefi i grupit islamik të armatosur Boko Haram, Abubakar Shekau, shpalli sot kalifatin islamik në Guoza, një qytet në verilindje të Nigerisë. “Falenderojmë Allahun që i dha vëllezërve tanë fitoren

OKB miraton sanksione ndaj grupit militant “Boko Haram”

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka miratuar sanksione kundër grupit militant nigerian Boko Haram, pesë javë pas ata rrëmbyen më shumë se 200 vajza të një shkolle. Sanksionet përfshijnë embargo

Boko Harami “të shpallet organizatë terroriste”

Ambasadorja e Nigerisë në Kombet e Bashkuara, U. Joy Ogwu, ka thënë se pret nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së që ta shpallë Boko Haramin organizatë terroriste dhe të vendosë

Boko Haram: Videoja e re tregon vajzat e rrëmbyera

Grupi ekstremist islamik Boko Haram, bëri publike një video të re, në të cilin thotë se duken vajzat e rrëmbyera muajin e kaluar nga shkolla në veri të Nigerisë. Videoja

Kush është Boko Haram?

Grupi militant nigerian, Boko Haram, ka qenë në titujt kryesorë të lajmeve pasi ka rrëmbyer qindra vajza në pjesën veriore, që është edhe rajoni më i dhunshëm i Nigerisë. Incidenti

Yjet kundër Boko Haram: Burrat e vërtetë nuk blejnë vajza!

Pengmarrja e më shumë se 200 vajzave në Nigeri ka prekur edhe yjet hollivudianë që i janë bashkuar fushatës që kërkojnë lirimin e tyre. Në rrjetet sociale ata u janë

Obama: Do ndihmojmë Nigerinë për luftimin e Boko Haram

Pas pengmarrjes edhe të tetë vajzave nga ana e grupit islamist Boko Haram në Nigeri, presidenti amerikan Barak Obama, ka njoftuar se presidenti nigerian Goodluck Jonathan e ka pranuar ofertën

Boko Haram kërcënon: Do t’i shes vajzat në treg

Grupi i militantëve islamikë, Boko Haram, ka marrë të hënën përgjegjësinë për rrëmbimin e mbi 200 vajzave të shkollës në veri-lindje të Nigerisë, muajin e kaluar, si dhe kërcënon se

Militantët e ‘Boko Haram’ rrëmbejnë 100 nxënëse nga një shkollë e mesme

Më shumë se 100 nxënëse të shkollës së mesme në Nigeri, janë rrëmbyer nga kryengritësit e dyshuar islamikë. Zyrtarët e sigurisë thanë se nxënëset janë marrëpeng nga persona të armatosur