Tag "biznese"

Shpërthen ashpër Berisha: Lal Plehu po dënon me banditizëm bizneset e mëdha

Disa biznesmenë pranë rrethrrotullimit të Doganës, janë shokuar kur kanë parë kangjella të vendosura para bizneseve të tyre. Sipas tyre ky veprim i bashkisë së Tiranës, po çon drejt falimentit

Në 15 muaj falimentojnë 18 mijë biznese, mesatarisht mbyllen 1200 biznese në muaj

Bizneset shqiptare po pushojnë me shpejtësi aktivitetin, në kontradikte me ecurinë ekonomike të vendit, që këtë vit po njeh ritmet më të larta rritjeje. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve bëri

Bizneset ankohen për doganat: Na nxjerrin probleme me tarifat, kontrollet e burokracitë

Lehtësimi i procedurave doganore dhe zbatimi korrekt nga administrata doganore kanë qenë në qendër të interesit të vazhdueshëm të komunitetit të biznesit. Nga Prilli 2015 dhe deri më sot NË

Rama zhyti biznesin në krizë të thellë. Vazhdon me ritëm mbyllja e bizneseve aktive

Numri i bizneseve pasive, të cilat kanë pezulluar aktivitetin tejkaloi për herë të parë atë të ndërmarrjeve aktive. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve përditësoi listën e bizneseve të mbyllura në

AKU gjobit 119 biznese: Nuk plotësonin kushtet higjieno-sanitare

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka vijuar kontrollet në të gjithë vendin për garantimin e sigurisë ushqimore. Janë ushtruar kontrolle në subjekte që tregtojnë mish që importohet, por edhe në biznese

Rama nis fushatën, drejt faljes së 30 mijë gjobave të bizneseve, ja kush përfiton

Rreth 30 mijë biznese që kanë marrë gjoba deri në 10 mijë lekë për mosdeklarim të administratorit do të përfitojnë falje të këtij detyrimi. Burime nga Drejtoria e Tatimeve bëjnë

Rilindja ua merr frymën bizneseve: Asnjë tolerim për detyrimet e papaguara

Qeveria shqiptare ka gjetur dakordësinë e Fondit Monetar Ndërkombëtar për faljen e plotë dhe të pjesshme për bizneset që kanë detyrime të papaguara tatimore dhe doganore, gjoba si dhe kamatvonesa.

E tmerrshme, ja sa biznese janë mbyllur nga qeveria Rama

Reforma taksat e shumta të ndërmara nga qeveria kanë bër që numri i bizneseve që kanë pezulluar aktivitetin të arri në 91.150. Sipas të dhënave zyrtare të Administratës Tatimore, Tirana

Raporti i Gjykatës së Tiranës: Në 2015 është trefishuar numri i falimenteve

Çështjet e falimentit në Gjykatën e Shkallës së Parë gjatë vitit 2015 janë trefishuar. Statistikat tregojnë se u regjistruan në total 64 çështje nga rreth 22 që ishin në vitin

Lali i merr shpirtin biznesit. Rrit edhe taksën e reklamës

Bizneset e Tiranës prej kohësh janë sulmuar nga tatimet dhe taksat dhe tani betejën e rradhës e kanë me bashkinë e Tiranë. Kryebashkiaku i Tiranës Erjon Veliaj ka nisur aksionin

Vendi në krizë! Falimentojnë 91 mijë biznese

Gati gjysma e bizneseve në vend kanë rezultuar me statusin pasiv sipas një selektimi që Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka bërë në regjistrin e tatimpaguesve. Në kuadër të luftës

Absurdi i Tatimeve: Bizneset e vogla të kthehen në të mëdha me dëshirë ose me dhunë

Sapo erdhi në pushtet e majta, tatimet nisën një luftë të ahspër kundër bizneseve duke i gjobitur dhe duke i falimentuar. Prej pak javësh, tatimet u duken sikur u qetësuar,

Bizneset te ish-Blloku do të taksohen si të mëdhenj

Pavarësisht se jeni biznes i vogël, nëse ndodheni te zona e ish-Bllokut do të kaloni si biznes i madh, duke u taksuar në të njëjtën mënyrë me këta të fundit.

Sulltani Veliaj po blen pushtetin me lekët tona…. për të bërë lekë. EDITORIAL

Po ju rrjepin lekët për t’ju blerë me po ato lekë votën. Kaq e thjeshtë është skema. Autor është Erion Veliaj. Po duket mirë fare se Lali po mbledh lekët

Drejtoria e Doganave nxjerr një Udhëzim të ri për akcizën. Revoltohen bizneset

Një udhëzim i Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave për garantimin e pullave të akcizës, ka gjetur të papërgatitur bizneset. Urdhri i ri ka marrë fuqi ligjore duke mos e pasur

Nëse nuk vendosin kamera bizneset do të gjobiten. Ja shumat

Bizneset që nuk do të vendosin kamera ashtu sikurse parashikohet në projektligjin më të fundit të qeverisë që po diskutohet në komisionet parlamentare do të gjobiten. Kështu drafti i qeverisë

Dhoma e Tregtisë ankimon në Kushtetuese ndryshimet në ligjin për biznesin

Dhoma e Tregtisë në Tiranë do të ankimojë në Kushtetuese ndryshimet në Kodin Penal kundër biznesit që pritet të hyjnë në fuqi në fund të muajit janar. Ndryshimet parashikojnë masa

Elvana lë muzikën? I futet biznesit të picave në Tiranë

Këngëtarja Elvana Gjata duket se ka menduar që të investojë fitimet e saj në biznese në Tiranë. A po mendon Elvana të largohet nga skena e muzikës? Ende nuk e

Tatimet groposin edhe 3960 biznese të tjera. Në prag falimenti

Tatimet godasin sërish ashpër biznesin e vendit. Edhe 3960 subjekte që u përfshinë në listën e zezë për shkak se nuk kanë paguar në kohë detyrimet tatimore priten të falimentojnë.

Qeveria, gjobë kompanive nëse nuk punësojnë “spiunë”

Çdo institucion që ka mbi 100 punonjës dhe çdo biznes privat që ka mbi 80 të punësuar, do të detyrohet me ligj që të krijojë një njësi të posaçme për

Berisha-bizneseve: Më mirë ikni nga Shqipëria se sa t’ju arrestojë Koçoja

Ish kryeministri Sali Berisha i ka bërë një thirrje bizneseve të vendit që më mirë të ikin nga Shqipëria sesa të presin këtu deri sa t’i arrestojnë. Duke kritikuar reformat

Të gjithë treguesit ekonomikë shënuan rënie në shtator

Presioni i lartë ndaj bizneseve nisur që nga 1 shtatori, kur qeveria nisi aksionin ndaj informalitetit rezulton të ketë frenuar aktivitetin ekonomik këtë muaj, siç e dëshmojnë pothuajse të gjitha

Vlora e Ramës dhe Koços: Në çdo 3 biznese 1 ka falimentuar vetëm në shtator

Plot 118 subjekte tregtare kanë deklaruar falimentimin në muajin shtator në të cilën nisi aksioni kundër informalitetit nga qeveria. Në një studimi të “Open Data Albania” rrethi me më shumë

Operacioni kundër informalitetit, Cani: U gjetën me shkelje 10% e bizneseve

Ministri i Financave Shkëlqim Cani në një bashkëbisedim me gazetarët ka folur për ecurinë e operacionit anti-informalitet, duke u shprehur se deri më tani kur nuk është kontrolluar ende gjysma

Prokuroria kontroll të dytë pas tatimorëve bizneseve pa kasa

Inspektorët e Tatimeve që po kontrollojnë bizneset në kuadër të aksionit kundër informalitetit duket se do ta kenë punën pisk nëse tolerojnë apo abuzojnë. Së paku në Tiranë, Prokuroria dhe

Skandali i Financave, gjobiten pa të drejtë 90 % e bizneseve

Për shkak se u shoqërua me një fushatë krejt të dobët sensibilizimi, sistemi i ri online i tatimeve, që ka nisur aplikimin që në muajin janar të këtij viti, ka

QKR: Regjistrimet e bizneseve, tashmë edhe përmes noterëve

Në një komunikim me mediat, drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Regjistrimeve ka folur këtë të mërkurë në lidhje me ecurinë e procesit të regjistrimit të bizneseve në kuadër të operacionit

Mungesa e informacionit shton radhët në QKR

Sportelet e Qendrës Kombëtare të Regjistrimit janë përballur me një fluks të lartë të subjekteve fizikë dhe juridikë për regjistrime biznesi prej më shumë se dy muajsh. Madje me nisjen

Aksioni kundër evazionit, kontrolli nis nga bizneset VIP

Nga kjo e martë inspektorët tatimorë, të mbështetur edhe nga Policia e Shtetit dhe institucione të tjera, do të nisin aksionin kundër informalitetit. Aksioni mbarëkombëtar ka tre objektiva kryesorë, që

Bizneset ankohen nga kontrollet e çorganizuara

Në kuadër të aksionit informalitetit, administrata tatimore është zhvendosur tërësisht në terren duke ushtruar kontrolle shpeshherë të çorganizuara. Nuredin Shehu, pronar i një bar kafeje ne Tirane është një prej