Tag "biznes"

Kjo foto u bë sot virale, mesazhi i saj është prekës dhe i vërtetë

Teksa është kthyer në debat vendimi për të rikthyer tvsh te bizneset e vogla kanë reaguar edhe vetë ata mbi të cilën do të rëndojë kjo. Kjo foto sot është

Kërcënoi me jetë konkurentin e biznesit, arrestohet

Policia e Tropojës arreston shtetasin Arben Kërrnaja, pasi ka kërcënuar paraditen e sotme, R.Pojanaku, i cili është përfaqësues i një kompanie private që ushtron aktivitetin në mbledhjen dhe përpunimin e

Tatimet falin 105 mijë gjoba për biznesin

Tatimet kanë nisur fshirjen e borxheve të biznesit në zbatimit të ligjit që miratoi Parlamenti dy muaj më parë. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njoftoi se vetëm gjatë të martës

Denoncimi: Ja si shfrytëzohen punëtorët në biznesin fason

Fiks Fare tregoi këtë të mërkurë sesi shfrytëzohet krahu i lirë i punës në Shqipëri nga biznesi fason.Shumë prej këtyre bizneseve nuk u paguajnë sigurimet punëtorëve, që është një detyrim

Kriza, gjobat e taksat/ Si po falimentojnë mijëra biznese në Tiranë

Vetëm në 8 muajt e këtij viti janë depozituar rreth 3 mijë kërkesa për çregjistrim biznesi në Tiranë. Revista ‘Monitor’ zotëron listën e plotë të këtyre sipërmarrjeve dhe ka realizuar

Borxhi i lartë, papunësia në rritje, investimet e huaja në rënie…Bilanci i një ekonomie në krizë

Këshilli i Investimeve ka botuar së fundmi një vështrim mbi treguesit e zhvillimit ekonomik të Shqipërisë. Të dhënat e përdorura në prezantim janë gjeneruar nga databazat e faqeve zyrtare të

Mbyllen 4 mijë biznese brenda 2 muajve në Shqipëri

Lista e bizneseve pasive që nisi të jetë transparente në pranverë të këtij viti është shtuar edhe me rreth 4 mijë biznese të tjera në dy muajt e fundit. Në

Klandestin në 2008-n, sot drejton kompaninë me vlerë 25 milionë euro

Kur ishte 16 vjet, ai ishte një klandestinm shqiptar që udhëtoi drejt Italisë për një jetë më të mirë. Uljan Sharka ëndërronte të mbërrinte në Londër, por pasi mbërriti në

Jonida Maliqi: E kam kthyer Instagram-in në biznes

Jonida Maliqi është shprehur se profilin e saj zyrtar në Instagram e ka kthyer në biznes. “Më janë ofruar shumë biznese për të bërë reklamat e tyre, edhe pse unë

Sistemi automatik, qeveria thyen në mes me gjoba biznesin e vogël

Mijëra biznese të vogla në shkallë vendi janë gjobitur nga sistemi elektronik i Tatimeve për mosdorëzimin e formularit të punësimit. Bëhet fjalë për persona fizikë, që kanë vetëm një të

Këto janë gratë më të fuqishme në biznes në Shqipëri

Të paktën 30% e bizneseve më të mëdha në vend kanë gratë si pronare të tyre. Nga Vilma Nushi, femrat e familjes Hoxha, Merita Sheqi, Donika Mici, Eleni Babameto, ja

Soni Malaj dhe i fejuari, tashmë partnerë edhe në biznes (Foto)

Ajo ka dashur gjithmonë që të ketë në krahë një partner që ta mbështesë dhe të përfshihet 100% në jetën e saj… Dhe ja tek vjen, më e dashuruar se

Dhoma Amerikane e Tregtisë deklaron rënie katastrofale të klimës së biznesit në Shqipëri

Nga Sali Berisha Te dashur miq, ne anketimin e qindra bizneseve bere nga Dhoma Amerikane e Tregtise del se: – Vetem 5.2% e te pyeturve vleresojne pozitive klimen e biznesit

Nikollaq Neranxi: Ata që më sulmuan, duan të më falimentojnë dhe të blejnë biznesin tim

Pas shoqërimit në polici për shkak se refuzoi një gjobë, Nikollaq Neranxi, Kryetari Shoqatës për Mbrojtjen e Tregtarëve, ka reaguar për herë të parë duke treguar rreth incidentit. Ai thekson

Zv ministri i LSI ironizon Ramën: Po ndërton një qender biznesi dhe në mes ka stadiumin

Zv.ministri i Jashtëm Selim Belortaja, i cili përfaqson LSI në qeveri, është një person nga më kritikët sa i takon kryeministrit Edi Rama. Belortaja është shprehur i pakënaqur për projektin

Tirana sot, shembull i qartë si të mos bësh biznes ose i pushtetit që grabit qytetarët e vet/ Nga Leonard Olli

Tashmë bizneset që kryejnë aktivitetin e tyre ne Tiranë janë edhe ‘de facto’ para falimentit. Ngritja arbitrare e taksave dhe tarifave, gati 8 herë më të larta, se në vitin

Valë tritolesh në vend, flet biznesmeni vlonjat: Nuk kam asnjë konflikt

Biznesmeni dhe ish-kandidati për kryetar bashkie në qytetin e Vlorës, 44 vjeçari Vasil Bedinaj ka rënë pre e një atentati me tritol mëngjesin e ditës së enjte në kryeqytet. Ngjarja

Gjobat ndaj bizneseve, Kushtetuesja kundër qeverisë, hedh poshtë ligjin

Gjykata Kushtetuese ka shpallur të papajtueshëm me Kushtetutën disa nene të ligjit për “Procedurat Tatimore”. Mësohet se pas kërkesës së depozituar nga Shoqata për Mbrojtjen e Tregtarëve dhe të Tregut,

Biznesi dhe PD kundër rritjes së taksave: Xhiroja ditore nuk e justifikon rritjen e tyre

Përfaqësues të Partisë Demokratike, deputetë dhe anëtarë të Këshillit Bashkiak të Tiranës kanë zhvilluar takime në terren me biznesin e vogël, në lidhje me 10-fishimin e taksave që ka bërë

Veliaj në kulm të planit Soros. Ja pse po e falimenton biznesin në Tiranë

A keni vënë re shtrirjen në Tiranë të rrjeteve të kafeneve me të njejtin emër e të njejtin stil? Me ardhjen e Lal’Erit në Bashkinë e Tiranës kanë mbirë këto

Zbulohet skema/ Ja bizneset e Arben Ahmetajt me Vilma Nushin

Ish kryeparlamentarja Jozefina Topalli gjatë fjalës së saj në seancën e sotme plenare ka hedhur dritë në lidhje me ortakërinë mes Arben Ahmetajt dhe Vilma Nushit në disa nga bizneset

Ja si të bësh para me borën, ideja e zgjuar për hotel (Foto)

Një amerikan ka vendosur ta shfrytëzojë borën e rënë ditët e fundit për të fituar ca para. Qytetari nga Brooklyn ka ndërtuar një shtëpi prej bore, si ato të eskimezëve,

Kushtetuesja rrëzon Financat për ligjin e gjobave kundër biznesit

Gjykata Kushtetuese ka vendosur të lërë në fuqi vendimin për pezullimin e ligjit për procedurat tatimore që dhjetëfishon gjobat për biznesin nëse nuk japin kupon tatimor. Vendimi përfundimtar për ligjin

Arena Kombëtare, PD: Rama kthen stadiumin në qender biznes, përfitojnë miqtë e tij

Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin Edi Rama për korrupsion me ndërtimin e stadiumit “Qemal Stafa”. Sipas zëdhënëses së PD-së, Ina Zhupa “Rama kërkon ta kthejë stadiumin kombëtar, në një qendër

Miliarderi Murdoch fejohet sërish në moshën 84-vjeçare

Dashuria nuk njeh moshë! Kjo shprehje i përshtatet më së mirë manjatit amerikan Rupert Murdoch, i cili ka bërë publike fejesën me aktoren dhe modelen, Jerry Hall. 84 – vjeçari,

Tatimet si Cosa Nostra. Bizneset denoncojnë skemën mafioze të zhvatjes

Një skemë e pastër mafioze e tipit “racket”, siç njihet në Itali, apo zhvatje siç njihet në Shqipëri. Diferenca është se tek ne këtë aktivitet kriminale e ushtrojnë inspektorë dhe

Ngrihet biznesi, Konfindustria: Të shfuqizohet ligji i gjobave

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e ligjit të gjobave për biznesin, duke përshëndetur këtë vendim Konfindustria ka kërkuar nga kjo gjykatë shfuqizimin e këtij ligji. Përmes një njoftimi

Cristiano Ronaldo mendon për largimin nga futbolli. I futet biznesit

Cristiano Ronaldo ka nisur që tani të mendojë për të ardhmen e tij duke investuar 70 milionë euro në ndërtimin e katër hoteleve. 30 vjeçari ka deklaruar se “nuk do

Berisha: Biznesmeni ankohet, Rama i thotë që vendos Shullazi për ty

Gjatë takimit të tij me gazetarët, ish kryeministri Sali Berisha tha se Emiljano Shullazi ka kërcënuar pak ditë më parë një biznesmen të cilit i ka kërkuar ti marrë biznesin.

Ikin tatimorët, rikthehen spiunët. 5 mijë lekë për një denoncim kundër bizneseve

Tatimorët do të tërhiqen nga terreni dhe ata do të zëvëndësohen nga spiunët Në vend të inspektimeve tani do të ketë përgjim nga informatorët. Ata do të kenë për detyrë