Tag "bisedimet"

Athinë, shtyhen bisedimet për paketen e tretë të shpëtimit

Bisedimet në përpjekje e sipër për të hartuar një marrëveshje të re ndihme për Greqinë dështuan të fillonin këtë të premte, siç ishte parashikuar, ndërsa zyrtarët kanë fajësuar shqetësimet për

Borxhi grek, bisedimet përfundojnë pa marrëveshje

Kryeministri grek, Aleksis Cipras është larguar sot nga Komisioni Europian pa një marrëveshje. Bisedimet për krizën e borxhit grek midis ministrave të Financës në Eurozonë kanë përfunduar pa marrëveshje, pasi

Bisedimet në Bruksel/ Tension ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit

Bisedimet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel po zgjasin më shumë se 4 orë, ndërsa raportohet se atmosfera është e tensionuar dhe dialogu pritet të zgjasë edhe disa orë të

FMN-ja braktis bisedimet e borxhit me Greqinë, larg marrëveshja

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka braktisur bisedimet e borxhit me Greqinë. Të paktën kështu raporton agjencia e lajmeve “Reuters”. Delegacioni i FMN-së ka braktisur bisedimet me delegacionin helen dhe shkak janë

Kerry: Larg marrëveshjes në bisedimet me Iranin

Vetëm dy ditë para se të përfundoj afati për arritjen e marrëveshjes në bisedimet që po mbahen në Vjenë, Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, thotë se ka dallime të

Spanja: Njohja e Palestinës varet nga bisedimet me Izraelin

“Shteti palestinez duhet te nise bisedimet me Izraelin”, kete pretendojne deputetet spanjolle ne menyre qe te njohin Palestinen si shtet. I vetmi anëtar i qeverisë spanjolle qe merrte pjesë në

Marrëveshja, Albin Kurti do drejtojë bisedimet me Serbinë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albi Kurti, duket se do të jetë në krye të palës kosovare, gjatë bisedimeve me Serbinë. Kjo mësohet se është vendosur gjatë marrëveshjes që partitë opozitare

Chelsea vazhdon bisedimet me Drogban

Chelsea është duke i vazhduar negociatat me Didier Drogban për një rikthim sensacional në Stamford Bridge. Sulmuesi nga Bregu i Fildishtë është futbollist i lirë pasi ka ndërprerë marrëveshjen me

Vjenë: Vazhdojnë bisedimet për programin atomik iranian

Bisedimet për programin atomik iranian sot vazhdojnë në Vjenë, ndërsa ka sugjerime që negociatat të zgjaten edhe pas afatit më 20 korrik. Në këto bisedime marrin pjesë gjashtë fuqi botërore

Basha-Nuland: Kapja e Drejtësisë kambanë alarmi për stabilitetin

Ndihmëssekretarja amerikane të Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Victoria Nuland vizitoi dje Tiranën për t’u njohur nga afër me situatën dhe zhvillimet në vend, ku u takua dhe bisedoi

Kerry merr pjesë në bisedimet për Iranin

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka arritur në Vjenë për të marrë pjesë në bisedimet që po mbahen për programin bërthamor të Iranit. Kjo vizitë po ndodhë në kohën

Nisin bisedimet finale për programin bërthamor të Iranit

Bisedimet në mes të Iranit dhe fuqive botërore rreth programit bërthamor iranian kanë hyrë në fazën finale, me një maratonë finale të negociatave të vështira para se të skadojë afati

Kriza e Ukrainës: Merkeli dhe Hollande mbështesin bisedimet

Siç bëhet e ditur në një deklaratë të Pallatit Élysée të së dielës, Presidenti i Francës François Hollande dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel zhvilluan telefonata me Presidentin e Rusisë, Vladimir

SHBA e Irani vazhdojnë bisedimet

Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara dhe Iranit zhvillojnë sot në Gjenevë ditën e dytë të bisedimeve bërthamore. Zëvendësministri i Jashtëm iranian, Abbas Araqchi, ka thënë se dita e parë ka

Rinisin bisedimet për programin bërthamor të Iranit

Ekspertët bërthamorë nga Irani dhe gjashtë fuqitë botërore, do të fillojnë sot në New York, bisedimet një javore që kanë për qëllim arritjen e një marrëveshje afatgjate, e cila ia

Izraeli pezullon bisedimet e paqes me Palestinën

Izraeli ka pezulluar bisedimet për paqe me Palestinën si kundërpërgjigje ndaj marrëveshjes së unitetit mes presidentit Mahmoud Abbas dhe islamikeve te Hamasit. Pas takimit te kabinetit te sigurise se Izraelit,

Iran, bisedimet e ardhshme për programin atomik në Nju Jork

Zyrtarë të Iranit thonë se rundi i ardhshëm i bisedimeve ndërkombëtare në nivel të ekspertëve për programin atomik iranian, do të mbahen muajin e ardhshëm në Qytetin e Nju Jorkut.

Bisedimet në Gjenevë, arrihet marrëveshje për krizën në Ukrainë

Përkundër të gjitha pritshmërive, diplomatët e SHBA-ve, Bashkimit Europian, Rusisë dhe Ukrainës, arritën të dalin nga bisedimet e Gjenevës me një qëndrim të përbashkët: që Rusia ti japë fund tensioneve

Përfundojnë bisedimet për programin bërthamor të Iranit, më 7 prill raundi i radhës

Negociatorët nga Irani dhe gjashtë fuqitë botërore përfunduan bisedimet për programin bërthamor të Iranit dhe thanë se do t’i rifillojnë ato përsëri më 7 prill në Vjenë. Shefja e politikës

Bisedimet për ribashkimin e Qipros

Liderët e qipriotëve turq dhe grekë duan t’i japin fund ndarjes së ishullit sa më shpejt të jetë e mundur. Kështu tha presidenti i Republikës së Qipros me shumicë dërrmuese

Bisedimet Kosovë-Serbi për lirinë e lëvizjes

Është mbajtur sot në Bruksel takimi i radhës i grupit për zbatimin e marrëveshjes për Lirinë e Lëvizjes të arritur në mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë me lehtësimin e

Obama: Irani të shfrytëzojë shansin në bisedimet bërthamore

Presidenti amerikan Barak Obama thotë se Irani duhet të shfrytëzojë mundësinë e krijuar për të arritur një marrëveshje të plotë përfundimtare bërthamore me bashkësinë ndërkombëtare, dhe ai përsëri i bëri

BE pezullon bisedimet me Kievin

Bashkimi Evropian ka njoftuar të dielën se ka pezulluar bisedimet me Ukrainën, në lidhje me një marrëveshje të tregtisë dhe bashkëpunimit, duke thënë se argumentet e dhëna nga Kievi “nuk

Daçiç: Jemi të gatshëm të vazhdojmë bisedimet

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se është i gatshëm të vazhdojë bisedimet me Kosovën, pavarësisht se raundi i djeshëm i bisedimeve nuk ka sjellë marrëveshje për gjykatat në

Irani, pjesëmarrës në bisedimet për Sirinë?!

Irani do të marrë pjesë në një konferencë me synim zgjidhjen e konfliktit sirian, nëse do të marrë një ftesë për pjesëmarrje, informoi të dielën Televizioni Shtetëror Iranian. “Irani do

Pak kush di çka është biseduar me Serbinë, mungojnë procesverbalet

Janë vetëm pak persona që do të dinë se çfarë është biseduar me Serbinë pas dyerve të mbyllura nën ndërmjetësim të baroneshës Catherine Ashton. Që nga viti 2011 kur nisen

Greqia rinis bisedimet me trojkën

Kanë rinisur bisedimet ndërmjet Greqisë dhe huadhënësve ndërkombëtarë për zhbllokimin e 8.1 miliardë eurove kredi shpëtimi pas një ndërprerjeje 2-javore, si pasojë e së cilës qeveria rrezikoi dorëheqjen, për shkak

Vazhdojnë bisedimet Kosovë – Serbi

Ekipet e Beogradit dhe të Prishtinës takohen sërish në Bruksel, ndërsa kreu i ekipit serb Dejan Paviçeviç pret që të dyja palët të ofrojnë më shumë sesa në bisedimet e

Testi bërthamor, rinisin bisedimet me Iranin

Bisedimet me Iranin për programin bërthamor do të rinisin në muajin maj. Lajmi bëhet i ditur nga Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB). Sipas zëdhënëses së saj Gill Tudor bisedimet

Pa marrëveshje raundi 9, Thaçi-Daçiç-Ashton

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi para mediave ka thënë se as sot nuk është arritur marrëveshje, për shkak se këtë e ka refuzuar pala serbe. Mediat serbe kanë cituar Kryeministrin