Tag "bime"

Durrës, asgjësohen 5500 bimë narkotike, në kërkim autorët

Vazhdon asgjësimi i kanabisit në të gjithë Shqipërisë, ndërsa sot në Durrës policia ka identifikuar dhe asgjësuar 5500 bimë narkotike. Parcelat me kanabis ishin kultivuar në Rrotull të Ishmit. Zbulimi

Memaliaj, asgjësohen 2800 bimë narkotike kanabis, arrestohet një person

Nga kontrolli i ushtruar nga Shërbimet e Policisë, për goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike në afërsi të lagjes “Hoxhaj” ,Krahës 2 , Memaliaj , u konstatuan

Mbani në shtëpi këto 5 bimë për të larguar mushkonjat

Mushkonjat janë problem i çdokujt gjatë verës, gjë e cila përveç bezdisë sjell edhe transmetimin e shumë sëmundjeve. Por ja si ta zgjidhni problemin me mushkonjat në një mënyrë e

Vlorë, zbulohen 1220 bimë kanabis, zhduken kultivuesit

Ditën e sotme, policia e Vlorës ka gjetur 1220 rrënjë bimë narkotike kanabis sativa, të cilat ishin kultivuar në 6 parcela të ndryshme. Mësohet se bimët narkotike janë kultivuar në

Lushnje, kapen 720 bimë narkotike, autorët ende të paidentifikuar

720 bimë narkotike janë zbuluar sot nga policia e Lushnjes, në fshatin Zhelizha, në shtratin e lumit Seman, lartësia e të cilave shkonte në 20 – 30 centimetra. Mësohet se

Këlcyrë, zbulohen 12 mijë bimë kanabis, zhduken kultivuesit

12 mijë bimë narkotike kanabis sativa janë zbuluar dje nga policia në Këlcyrë. Bimët narkotike u zbuluan në vendin e quajtur “Allangjyz Meshahaj” , në afërsi të fshatit “Bubës i

E mahnitshme: Kjo bimë shëron kancerin për vetëm 5 minuta

Bima e emëruar Hylandia dockrillii (për të cilën mund të kërkoni në Google), është një zbulim i ri dhe shkencëtarët shpresojnë se kjo bimë do të jetë ilaçi përfundimtar i

Këlcyrë, zbulohen 1476 bimë narkotike, autorët ende të paidentifikuar

Ditën e sotme janë zbuluar nga Policia e Këlcyrës rreth 1476 bimë narkotike. Bimët narkotike u zbuluan, në afërsi të fshatit Panarit, Këlcyrë. Ndërkohë, policia po punon për identifikimin dhe

Vlorë, zbulohen 10 parcela me 3900 rrënjë bimësh narkotike, kultivuesit ende të paidentifikuar

Policia e Vlorës ka zbuluar dhjetë parcela me rreth 3900 rrënjë bimësh narkotike kanabis sativa, në fshatrat Vërmik, Vezhdanisht dhe Dukat i Ri. Bimët narkotike ishin të mbjella nëpër sipërfaqe

Lushnje, zbulohen 2300 bimë narkotike, zhduken kultivuesit

Policia e Lushnjes ka zbulluar rreth 2300 rrënjë kanabis sativa, ndërsa në kërkim janë shpallur dy kultivues. Burime policore thanë se u asgjësuan 2074 rrënjë bimë narkotike si dhe 198

Tropojë, zbulohen 400 rrënjë kanabis, autorët ende të pa identifikuar

Policia e Tropojës ka konstatuar dhe asgjësuar 400 rrënjë bimë narkotike të lloit “Cannabis Sattiva”, në vendin e quajtur “Lugu i Zi”, Tropojë, të mbjella në një sipërfaqe toke me

Shqipëria po “pushtohet” nga droga, zbulohen 1290 rrënjë kanabis në Lezhë

Shqipëria po vazhdon të mbulohet nga kultivimi i bimëve narkotike, ku ditën e djeshme policia e Lezhës ka zbuluar dhe asgjesar 1290 rrënjë bimë narkotike kanabis sativa. Bimët narkotike u

Zbulohet një sekret për t’u dobësuar. Ja bima që gënjen trupin

Mentja është në gjendje që të “gënjejë” trupin dhe të ndihmojë në dobësim. Ky fakt është zbuluar nga një ekip studiuesish italian të Universitetit të Padova. Ata zbuluan mekanizmat molekularë

Shkodër, zbulohen parcelat me 2.700 bimë narkotike, 2 kultivuesit në kërkim

Çdo ditë e më shumë në Shqipëri po zbulohen parcela të mbjellura me bimë narkotike, ku ditën e sotme janë gjetur dhe asgjesuar në Shkodër 10 parcela të kultivuara me

Vetëm duke mbajtur këto bimë ju përmirësoni shëndetin tuaj

E dinit se vetëm duke mbajtur disa lloje bimësh në shtëpinë tuaj ju përmirësoni shëndetin?! Kjo është lista e tyre: 1. Aloe Vera Aloe Vera konsiderohet si një nga bimët

Bimët që ndihmojnë kundër gurëve në veshka

Sasia e konsiderueshme e lëngjëve ka një ndikim pozitiv në punën e veshkave. Disa nga lëngjet natyrale që ju ndihmojnë për një shëndet më të mirë të veshkave janë: Lëngu

Rama shpërblen dy ish kryebashkiakët. Nasufi dhe Bime emërohen Prefektë

Qeveria vendosi dy ish-kryetarët e Bashkive të Beratit dhe të Gjirokastrës si prefekt i qarkut të Beratit (Fadil Nasufi), dhe emërimin e Flamur Bimes si prefekt i Qarkut të Gjirokastrës.

Kultivonin bimë narkotike, në pranga dy persona të shpallur në kërkim

Policia e Gjirokastrës në bashkëpunim me Sektorin Kundër Narkotikëve ka arrestuar dy persona të shpallur në kërkim. Uniformat blu kanë ndaluar shtetasin Alim Hallaçi,46 vjeç dhe Lefter Bocia, 52 vjeç

Shkodër, asgjësohen 2 940 bimë narkotike

Policia e Shkodrës ka ndërmarrë një tjetër operacion kundër kultivimit të bimëve narkotike, duke asgjësuar 2 940 rrënjë. Në vijim të operacioneve antikanabis, efektivat e Komisariatit të Policisë Shkodër, mbi

Kurbin, asgjësohen 439 bimë narkotike

Policia e Kurbinit ka asgjësuar 439 bimë rrënjë narkotike. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije se marijuana është gjetur e kultivuar në një zonë të pyllëzuar në fshatin Selitë

Shkodër. Asgjësohen 1 140 rrënjë bimë narkotike

Në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme të vijuara nga Efektivët e Policisë së Qarkut Shkodër për evidentimin dhe asgjesimin e parcelave të bimëve narkotike, gjatë orëve të mesditës këto efektiva

Rama nuk i jep as dorën kryebashkiakut Bime

Aksioni kundër vendorëve dihet që ka prishur marrëdhnjet e Ramës me thuajse të gjithë drjtuesit e bastioneve të majta. E tillë është dhe marrëdhënja e Ramës me kryetarin e Bashkisë

Bime reagon pas akuzave: Pretendimet janë të pabaza

“Unë falënderoj Inspektoriatin Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit, që më në fund dhe me kërkesën time, gjeti kohën të vijë dhe mbërriti në Gjirokastër”, – thotë Flamur Bime. “Ne me

Kultivonte bimë narkotike, vihet në pranga Mikel Dervishi

Policia e Lushnjes ka ndaluar 25-vjeçarin Mikel Dervishi, banues në Lushnje, pasi Prokuroria e Lushnjes kishte nxjerrë Urdhër Ndalimi. Mikel Dervishi akuzohet për vepërn penale “Kultivim të bimëve narkotike”. Ai

Bima që vret 98% të tumorit në vetëm 16 orë

Artemisia annua, është një bimë përbërësi kryesor i së cilës është hekuri dhe që është në gjëndje të vrasë tumorin në vetëm 16 orë. Mendohet se kjo bimë nuk përfshihet

Asgjësohen 341 bimë narkotike, në fshatrat Shemri dhe Ugren

Në vazhdim të aksioneve kundër kultivimit të bimëve narkotike, forcat e policisë së Lezhës, zbuluan dhe më pas i asgjësuan në ven 341 rrënjë bimë narkotike. Zëdhënësja e shtypit e

Asgjësohen 1560 bimë kanabis të mbjella në 12 parcela

Rreth 1560 bimë kanabis sativa janë asgjësuar ditën e sotme në Shkodër. Gjatë kontrolleve të ushtruara nga policia në Shkodër dhe Malësi të Madhe, janë identifikuar dhe asgjësuar 12 parcela

Vlorë, asgjësohen 702 rrënjë bime narkotike

Policia e Vlorës zbuloi dhe asgjësoi të shtunën 13 parcela me 702 rrënjë bime narkotike, ndërkohë që filloi hetimet për identifikimin e autorëve. Burime zyrtare të policisë lokale bënë të

Fillon mbjellja e hashashit në të gjithë Shqipërinë

Në oborret e shtëpive të banorëve të Lazaratit shikon saksi me fidanë hashashi. “Fiks Fare” solli me pamje atë që ndodh sot në Lazarat, në një kohë kur policia zhvillon

Koplik, zjarr në pikën e grumbullimit të bimëve medicinale

Një pikë e grumbullimit të bimëve medicinale ëhstë përfshirë në flakë për shkaqe ende të pa njohura në Koplik. Ngjarja ka ndodhur rreth 8 orë më pare në hyrje të