Tag "biblioteke"

Digjet Biblioteka me 14 milionë libra në Moskë

Një bibliotekë në Moskë me dokumente të rralla të OKB-së, tekste të vjetra sllave dhe 14 milionë libra është djegur gjatë të enjtes. Biblioteka e njohur si INION- Instituti i

1 vit burg pasi xhiroi një video pornografike në bibliotekë

Kendra Sunderland, studente e Universitetit Shtetëror të Oregonit, mund të kaloj një vit në burg shkaku i xhirimit të një filmi pornografik. Sunderland, në katin e gjashtë të bibliotekës ka

Bashkia e Korçës shet me kile librat e bibliotekës

Bashkia e Korçës ka lajmëruar se në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak e cila do të realizohet në ambientet e bibliotekës së qytetit, midis të tjerave temave të ditës

Biblioteka Kombëtare e Kosovës shënon 70-vjetorin e themelimit

Biblioteka Kombëtare e Kosovës, “Pjetër Bogdani”, shënon sot 70-vjetorin e themelimit të saj. Me këtë rast, sot ka patur në ambientet e bibliotekës një ceremoni të veçantë. Ky institucion njofton

Persida Asllani në krye të Bibliotekës Kombëtare

Persida Asllani është drejtuesja e re e Bibliotekës Kombëtare. Me propozim të Ministrisë së Kulturës dhe vendim të qeverisë ajo vjen në vend të Aurel Plasarit që drejtoi këtë institucion

Durrës, shembet tavani i bibliotekës 68-vjeçare

Tavani i sallës së lexuesve në bibliotekën publike të Durrësit është shembur gjatë orëve të natës së kaluar, si pasojë e amortizimit dhe mungesës së mirëmbajtjes. Punonjësit e bibliotekës sot

Mjedise të reja për bibliotekën

Biblioteka publike “Qemal Baholli” në qytetin e Elbasanit ka vështirësi me ndriçimin dhe ka nevojë për mjedise të reja. Drejtoresha e bibliotekës, Drita Cankja, thotë se, pavarësisht shtesës, që është