Tag "betohet"

Ahmetaj dhe Ekonomi betohen si ministra të rinj tek Nishani

Ministrat e rinj u betuan sot para Presidentit të Republikës. Ashtu siç njoftoi edhe Presidenca, betimi i tyre u bë sot në orën 15:00. Ceremonia e betimit para Presidentit të

Merr fund bojkoti në Pogradec, betohet kryetari i ri Eduard Kapri

Këshilli Bashkiak i Pogradecit është konstituuar ditën e sotme, ndërsa i pranishëm në ceremoni ka qenë edhe zv.kryeministri Niko Peleshi. Ditën e sotme është bërë gjithashtu edhe betimi i kryetarit

Felipe VI, betohet mbreti i ri i Spanjës

Mbreti i ri i Spanjës, Felipe VI, është shpallur zyrtarisht monark, pasi babai i tij, Juan Carlos, ka dhënë dorëheqjen. Felipe, 46 vjeç, është betuar se do ta respektojë kushtetutën

Betohet kryeministri i ri i Egjiptit

Kryeministri i Egjiptit, Ibrahim Mehleb, është betuar sot në krye të qeverisë. Betimi është bërë në Kajro, para presidentit Abdel Fattah al-Sisi. Qeveria e tij përfshin emra të rinj, si

Palestinë, betohet qeveria e unitetit

Qeveria e re e unitetit në Palestinë është betuar të hënën, duke shënuar një hap kyç drejt dhënies fund të rivalitetit mes dy fraksioneve në Bregun Perëndimor dhe Rripin e

Betohet kryeministri i ri i Indisë

Kryeministri i ri i Indisë Nerendra Modi, është betuar sot gjatë një ceremonie të ndjekur nga afër nga zyrtarë të huaj në mesin e të cilëve edhe kryeministri i Pakistanit

Itali, betohet Qeveria e re, Renzi Kryeministër

Lideri i qendrës së majtë në Itali, Matteo Renzi u betua sot si kryeministri i ri i Italisë. Prijësi i Partisë Demokratike, Renzi u betua së bashku me anëtarët e

Betohet Shpend Ahmeti

Kryetari i ri i Prishtinës, Shpend Ahmeti, të enjten u betua solemnisht në një ceremoni në kuvendin komunal. “Unë, Shpend Ahmeti, betohem se do t’i ushtroj kompetencat si kryetar i

Angela Merkel, betohet me të njëjtën veshje në tre mandate (Foto)

Tre mandate, veshja e njëjtë. Nga viti 2005 deri në vitin 2013 Angela Merkel betohet si Kancelare e Gjermanisë dhe zgjedh të njëjtin llok për ceremoninë zyrtare të betimit: një

Kabineti i ri qeveritar betohet në Presidencë

Shqipëria ka tashmë qeverinë e saj të re të votuar në Kuvend dhe të betuar edhe para Presidentit të Republikës. Betimi i kabinetit të drejtuar nga Edi Rama është kryer

Egjipt, betohet Mansour, presidenti i përkohshëm

President i përkohshëm në Egjipt, i zgjedhur nga Gjykata Kushtetuese Egjiptiane, është vendosur gjykatësi Adly Mansour, i cili është betuar si president pas arrestimit të ish-presidentit Mohamed Morsi. Morsi është

Greqi, betohet qeveria e re

Qeveria e re greke është betuar në Athinë me një ceremoni tradicionale ortodokse në rezidencën presidenciale, e cila u drejtua nga kryepeshkopi Hieronimi II. Presidenti i shtetit grek Karolos Papulias

Letta pritet të betohet si Kryeministër i Italisë

Në Itali duket se të gjitha ngërçet politike, ku vendi kishte hyrë që prej zgjedhjeve të 24 – 25 shkurtit, po kapërcehen. Pas pranimit të Presidentit Xhorxho Napolitano për një