Tag "besimtare"

Mahnitëse dhe frymëzuese: Një besimtare protestuese, fal namazin pranë ‘Çadrës së Lirisë’

Sot është dita e 18-të e protestës së opozitës në “Çadrën e Lirisë” përballë kryeministrisë. Gjatë këtyre ditëve kanë ndodhur ngjarje nga më të ndryshmet. Një protestues goditi Kreshnik Spahiun,

Vazhdon të mbetet mister Statuja e Shën Marisë që loton gjak

Besimtarët e një kishe në Meksikë pretendojnë se kanë parë gjak të rrjedhë nga sytë e një statuje të Shën Marisë. Fotot tregojnë gjak të tharë në fytyrën e kësaj

Besimtarët myslimanë festojnë sot Fiter Bajramin. Falja është bërë në 6 të mëngjesit

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën festojnë sot, festën e Fiter Bajramit. Fiter Bajrami vjen pas muajit të madhërishëm, të sakrificës, atij të Ramazanit. Falja e Bajramit

Ja emrat e besimtarëve ortodoksë që ndodheshin në autobusin e djegur në Krujë

Është zbardhur lista me emrat e 30 personave që ndodheshin në autobusin e djegur sot në qytetin e Krujës. Lista është bërë e ditur nga kisha ortodokse në Vlorë, e

Myslimanët festojnë sot Kurban Bajramin, mijëra besimtarë mbushin rrugët e Tiranës

Besimtarët shqiptarë, dhe ata në të gjithë botën, sot (e enjte) po festojnë Kurban Bajramin. Për nder të kësaj festë, e cila lidhet me sakrificën që bëhet në emër të

Qindra besimtarë në pelegrinazhin në Malin e Tomorrit

Qindra besimtarë marrin pjesë në pelegrinazhin në Malin e Tomorrit, ku dhe sot u zhvillua ceremonia e festës së Abaz Aliut. Kryegjyshi i Kryegjyshatës Botërore, Baba Mondi uroi të gjithë

Besimtarët katolikë festojnë Pashkët

Besimtarët katolikë festojnë sot Pashkët, ringjalljen e Krishtit. Mesnatën e së shtunës duke u gdhirë e diel besimtarët kanë pritur nisjen e meshës së shenjtë, në katedralen e Shën Palit

Besimtarët katolikë dhe ortodoksë festojnë sot Krishtlindjet

Mesnatën e kaluar besimtarët katolikë kanë nisur meshën që simbolizon lindjen e Krishtit. Mesha për besimtarët katolikë ka nisur në orën 00:00 në katedralen e ‘Shën Palit’, ndërsa për besimtarët

Nesër festa e Ashures, kreu i bektashijve uron besimtarët

Besimtarët bektashinj festojnë nesër ditën e Ashures. Kjo festë konsiderohet ndër më të rëndësishmet për besimtarët bektashinj, që e konsiderojnë si ditën e Martirizimit të imam Husejnit, që u rrethua

Shqipëria pret sot Papa Françeskun, mijëra besimtarë në sheshin “Nënë Tereza”

Më pak se një orë i ndan shqiptarët nga vizita historike e Atit të Shenjtë, Papa Françesku i cili vjen në token shqiptare për të bekuar shqiptarët. Ai është nisur

KMSH: Është shtuar gjuha e urrejtjes, besimtarët mos bien pre e provokimeve

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka ngritur në fokus të shqetësimit të saj faktin se është shtuar gjuha e urrejtjes, e cila godet bashkëjetesën fetare. Në një reagim për mediat, KMSH

Fiter Bajrami, KMSH: Falja nesër në orën 06:23

Besimtarët myslimanë festojnë nesër Fiter Bajramin. Në një deklaratë për mediat Komuniteti Mysliman bën me dije se falja do të bëhet në orën 06:23. Më tej komuniteti sqaron se falja

Jahjaga uron besimtarët myslimanë për Bajram

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, sot ka ururar kryetarit të Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, dhe të gjithë besimtarët myslimanë, me rastin e Bajramit. “Ju uroj që këtë ditë

Lulzim Basha uron besimtarët për nisjen e muajit të Ramazanit

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha uron të gjithë besimtarët myslimanë për nisjen e muajit të Ramazanit. Nëpërmjet një mesazhi në rrjetin social facebook Basha uron për një agjërim të

Besimtarët myslimane nisin sot muajin e shenjtë të Ramazanit

Besimtarët myslimane në të gjithë botën nisin sot muajin e shenjtë të Ramazanit. Më shumë se 1 miliard myslimanë në mbarë globin festojnë sot muajin e shenjtë. Liderët fetarë nga

Jahjaga uron besimtarët për fillimin e muajit të Ramazanit

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Në urim thuhet: Të gjithë besimtarëve myslimanë dhe të

Besimtarët katolikë protestojnë: Stop abortit

Rritja e numrit të aborteve ka shqetësuar besimtarët e krishterë dhe të aktivistëve të mbrojtes së jetës. Rreth 100 besimtarë katolik e aktivist pasi përfunduan meshën në katedralen e Shën

Protesta e besimtarëve myslimanë, policia: Nuk kanë leje

Besimtarët myslimanë kanë paralajmëruar protesta në mbështetje të 2 imamëve të vetëshpallur dhe 6 personave të tjerë të arrestuar, të dyshuar për terrorizëm dhe si organizatorë të rekrutimit dhe dërgimit

Arrestimet për terrorizëm, reagojnë besimtarët: Akuza false, po goditet islami

Pas arrestimit të 7 personave për terrorizëm, ku mes tyre edhe dy imamë kanë reaguar besimtarët myslimanë të cilët i kanë cilësuar akuzat e ngritura nga policia si false. Njëri

Studimi/ Besimtarët sëmuren më pak e jetojnë më mirë

“Njerëzit që besojnë në Zot, sëmuren më pak dhe jetojnë më mirë. Ata i bëjnë ballë më me lehtësi momenteve të ankthshme, të stresit, pasi besimi u shërben atyre si

Tragjedi në Bagdad, 15 të vdekur, shpërthim pas meshës së Krishtlindjes

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bagdad. Një autobombë ka shpërthyer shumë pranë një kishe, ndërsa besimtarët kanë dalë pas meshës së Krishtlindjes. Sipas të dhënave të para mësohet

Berisha uron besimtarët e krishterë: Gëzuar Krishtlindjen!

Ish kryeministri Sali Berisha në një postim në “Facebook” ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Krishtlindjes. “Të dashur miq, sonte besimtarët e krishterë në Shqipëri dhe mbarë botën

Jahjaga e Thaçi urojnë besimtarët katolikë për Krishtlindje

“Në këtë ditë të shenjtë të Krishtlindjes, me respekt ju përcjelli urimet më të përzemërta Juve dhe të gjithë besimtarëve katolikë në Republikën e Kosovës”, thuhet në telegramin e urimit

Peleshi: Uroj besimtarët myslimanë në emër qeverisë së re dhe Ramës

Kryetari i bashkisë së Korçës, njëherazi edhe zv/kryeministri i ardhshëm, Niko Peleshi, pas vizitës që bëri në selinë e Komunitetit Mysliman Shqiptar, uroi festen e Fiter Bajramit në emër të

Selim Muça uron shqiptarët për Fitër Bajramin

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Haxhi Selim Muça, ka uruar besimtarët myslimanë dhe të gjithë shqiptarët për festën e Fitër Bajramit. Ceremonia e faljes së Bajramit do të bëhet