Tag "BERZH"

Sondazhi i BERZH/ Shqiptarët: Qeveria e Ramës ka dështuar në shumë aspekte

Pavarësisht realitetit të rremë virtual, që makineria e madhe e propagandës së kryeministrit Rama krijon me intesitet brenda vendit, shqiptarët mendojnë se qeverisja e tij ka dështuar në shumë aspekte.

Ekonomia në ditë të zezë, nuk kap 2.3 %, qeveria dështon në parashikimet

Viti 2015 duket se do të mbyllet me shifra jashtë çdo parashikimi të mundshëm të qeverisë. Kur kanë mbetur më pak se dy muaj nga mbyllja e vitit, ekonomia duket

BERZH: Problem shqetësues kreditë e këqija

Ekonomia shqiptare do të rritet vetëm me 2.3% gjatë vitit 2015, ndërsa në vitin 2016 do të rritet me 2.8%. Problem shqetësues mbeten kreditë e këqija, ndërsa përmbytjet kanë lënë

Komisioni i Ekonomisë miraton borxhin e BERZH

Komisioni i Ekonomisë ka miratuar sot projektligjin për borxhin e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim e cila pritet të përmirësojë sektorit energjetik në vend. Zëvendës ministri i Energjisë dhe

BERZH: Europa Juglindore në ngërç

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim deklaron se situata ekonomike në Europën Juglindore është përkeqësuar për shkak të përmbytjeve masive në disa vende dhe krizës bankare në Bullgari. Në një

Cani firmos marrëveshjen me BERZH, 100 mln euro në ndihmë të ASD

Ministri i Financave Shkëlqim Cani ka firmosur sot marrëveshjen me Bankën Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim. Sipas marrëveshjes së firmosur, 100 mln euro do të jepen në ndihmë të Agjencisë

Miratohet granti prej 1 milion e 500 mijë euro i BERZH

Këshilli i Ministrave vendosi sot miratimin, në parim, të marrëveshjes së grantit, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë, të përfaqësuar nga Ministria e Financave, dhe Bankës Evropiane për

BERZH: Kriza në Ukrainë ka ndikuar edhe në Evropë

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, thotë se kriza në Ukrainë nuk ka ndikuar negativisht vetëm në Ukrainë dhe Rusi, por edhe në shumicën e vendeve të Evropës lindore dhe

BERZH në Tiranë më 4 prill, prezanton raportin vjetor mbi ekonominë

Prespektiva e ekonomisë shqiptare do të jetë në qendër të një konference që Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim do të zhvillojë në Tiranë në 4 prill. Në Konferencën që

BERZH nënshkruan Marrëveshje Bashkëpunimi me qeverinë shqiptare

Shqipëria dhe Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) nënshkruan në Londër një Memorandum Mirëkuptimi me qëllim vitalizmin e ekonomisë përmes reformave kyçe. Përmes një njoftimi për shtyp, BERZH bën

Takimi i BERZH-it, Rama: Gjithçka për integrimin në BE

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim organizon sot një takim të nivelit të lartë me temë “Investimi në Ballkanin Perëndimor”, ku do të marrin pjesë kryeministra, përfaqësues politikë e sipërmarrës

BERZH: Kredia e këqija, rrezik për ekonominë e Shqipërisë

Niveli i lartë i kredive të këqija është shndërruar në një nga rreziqet më të mëdha për ekonominë. BERZH-i e klasifikon Shqipërinë si vendin më problematik për huatë e pashlyera,

Ekonomia shqiptare në rënie, BERZH korrigjon parashikimin

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim vlereson se konsolidimi fiskal i kushtëzuar nga marrëveshja e re e Qeverisë me FMN-së do të frenojë rritjen ekonomike për vitin 2014. Në raportin

Raporti i trazicionit 2013, Rama: Të investojmë tek kapitali njerëzor

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se investimi në kapitalin njerëzor është shumë i rëndësishëm për zhvillimin e vendit. Duke folur në aktivitetin e BERZH-it të organizuar në Londër, kryeministri shqiptar

Terminali i pasagjerëve, javën e ardhshme nisin procedurat për koncensionin

Bashkia e Tiranës dhe BERZH javën e ardhshme nisin procedurat koncesionare, për ndërtimin e terminalit multimodal të pasagjerëve. Studimi i fizibilitetit për terminalin e ri të pasagjerëve në Tiranë u

Takimi i BERZH-it, Thaçi në Stamboll

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ndodhet në Stamboll për të marrë pjesë në takimin të 22-të të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim. Kosova përfaqësohet për herë të parë në

“Vendet e Ballkanit të mendojnë rajonalisht”

Vendet si Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia, që kanë një ekonomi të vogël dhe që janë prekur nga kriza e eurozonës, mund të përfitojnë lehtësisht nga rimëkëmbja e ekonomisë botërore. Presidenti