Tag "berthamore"

Koreja e Veriut në OKB: Armë bërthamore, për t’u mbrojtur nga armiqtë

Opsioni bërthamor është e vetmja mundësi për Korenë e Veriut. Kështu është shprehur ministri i Jashtëm koreanoverior, Ri Yong-ho, duke folur në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. “Deri

Obama dënon testin bërthamor të Koresë. Premton sanksione të reja

Ndër të fundit, por jo më pak i rëndësishmi që iu bashkua zërave që dënuan testin e fundit bërthamor të Koresë së Veriut këtë të premte ishte edhe presidenti amerikan

Obama refuzon propozimin për testet bërthamore

Korea e Veriut i ka bërë një propozim presidentit amerikan Barack Obama për të pezulluar testet bërthamore nëse Shtetet e Bashkuara i japin fund stërvitjeve ushtarake vjetore me Korenë e

Televizioni rus zbulon gabimisht planin për luftë bërthamore

Dy televizione të kontrolluara nga Kremlini zbuluan gabimisht planin e fshehtë për armatime bërthamore ruse të quajtur “Status-6”. Gjatë edicionit të lajmeve dy televizionet NTV dhe “Channel One” transmetuan një

SHBA, masa të reja ndaj arsenalit bërthamor

Zyrtarë amerikanë, kanë thënë se Sekretari i Mbrojtjes, Chuck Hagel, është duke planifikuar ndryshime të mëdha brenda forcave bërthamore të vendit, duke premtuar edhe investime miliarda dollarëshe, për të përmirësuar

OKB: Irani t’i sqarojë projektet e dyshimta bërthamore

Kreu i Agjencisë Bërthamore të Organizatës së Kombeve të Bashkuara OKB, Yukiya Amano, ka thënë se Irani duhet të marrë “veprime konkrete” për të dëshmuar se të gjitha aktivitetet e

OKB shfaq dyshime për programet bërthamore të Iranit

Kreu i agjencisë bërthamore të Kombeve të Bashkuara, ka thënë se Irani ka ende punë për të treguar transparencë në hapat e saj të programeve bërthamore, dhe të dëshmojë nëse

Rohani, optimist për bisedimet bërthamore

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, ka thënë se Teherani dhe fuqitë botërore kanë ende mundësi të arrijnë marrëveshje për programin bërthamor të vendit, para afatit të 24 nëntorit. Rohani ka

Fuqitë botërore nisin negociatat me Iranin për armët bërthamore

Sot fillojnë negociatat mes Shteteve të Bashkuara, Bashkimit Evropian dhe Iranit, që kjo e fundit të frenoj programet bërthamore të Republikës Islame. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tashmë kanë angazhuar

Irani, optimist për marrëveshjen bërthamore

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, ka thënë se është shumë optimist se Teherani dhe gjashtë fuqitë botërore mund të arrijnë marrëveshje për programin bërthamor të Republikës Islamike.

Steinmeier, Irani të qartësojë synimet e tij bërthamore

Ministri i jashtëm gjerman tha se muajt e ardhshëm deri në afatin e ri të nëntorit për një marrëveshje bërthamore me Iranin mund të jenë shansi i fundit për një

Putini, marrëveshje bërthamore me Argjentinën

Presidenti rus, Vladimir Putini e ka nënshkruar një marrëveshje të energjisë bërthamore me Argjentinën gjatë vizitës në Buenos Aires, më 12 korrik. Putini dhe presidentja argjentinase, Cristina Kirchner, ka thënë

Koreja Veriut konfirmon provën bërthamore

Koreja e Veriut ka konfirmuar provën e dytë bërthamore në pak ditë. Agjencia zyrtare e lajmeve KCNA nuk ka specifikuar llojin e raketës së testuar, duke përmendur vetëm “raketë taktike”

Rohani: Irani ka të drejta bërthamore

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, ka thënë se qeveria e tij do të mbrojë të drejtat bërthamore të Republikës Islamike dhe do të punojë për t’iu dhënë fund sanksioneve ndërkombëtare.

Zarif: Marrëveshja bërthamore, e mundur

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, ka thënë se marrëveshja finale bërthamore me fuqitë botërore është ende “e mundur”. Zarif ka shkruar në Twitter: “Marrëveshja është e mundur.

Irani thotë se bisedimet bërthamore janë të vështira

Zyrtarët iranianë kanë thënë se bisedimet bërthamore me gjashtë fuqitë botërore në Vjenë, janë duke ecur përpara, por janë mjaft të vështira. Palët zhvillojnë sot ditën e tretë dhe të

Irani nuk do të diskutoj për teknologjinë bërthamore

Presidenti iranian Hasan Rohani, thotë se Teherani nuk do të pranoj që me gjashtë fuqitë botërore, të diskutoj për tenologjinë bërthamore në kuadër të bisedimeve rreth programit bërthamor të Iranit.

Sauditët paradë me raketat bërthamore, mesazh për SHBA-të

Arabia Saudite u bë vendi i parë në Lindjen e Mesme që ekspozon publikisht raketat e saj bërthamore, me rreze të gjatë, shtytëse DF-3; raketa balistike të blera nga Kina

Samiti i sigurisë bërthamore dhe mungesa e Putinit

35 nga 53 vendet pjesëmarrëse, në samitin e Sigurise Bërthamorë, u angazhuan t’i shndërrojnë udhëzimet ndërkombëtare në ligje të brendshme. Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Japonia ishin në mesin e

Rusia dhe përhapja e armëve bërthamore

Ukraina e dorëzoi arsenalin e saj bërthamor ish sovjetik tek Rusia në vitet 1990, në shkëmbim të premtimit që Kremlini do të respektonte sovranitetin e saj. Tani, siç njofton korrespondenti

New Mexico, rrjedhje e mundshme nga rrezatimi i mbetjeve bërthamore

Nivele jashtëzakonisht të larta të grimcave radioaktive janë gjetur në një vend nëntokësor të mbetjeve bërthamore në New Mexico të shtunën në operacionin që një zëdhënës thotë se është alarmi

Netanyahu: Mos i besoni Iranit!

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka shfrytëzuar fjalimin në Forumin Botëror Ekonomik për të kërkuar nga bota që të mos iu besojë pohimeve të Iranit për programin e tij bërthamor.

Hagel urdhëron rishikim të forcave bërthamore

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel, ka urdhëruar rishikim të forcave bërthamore të Shteteve të Bashkuara, pas raporteve për gabime në siguri, disiplinë të dobët, moral të dobët dhe probleme

Irani tërhiqet nga bisedimet bërthamore, shkak sanksionet

Irani është tërhequr nga bisedimet bërthamore me 6 fuqitë kryesore të botës, pasi Shtetet e Bashkuara kanë zgjeruar listën e zezë të sanksioneve ndaj tij. Irani ka akuzuar Uashingtonin se

Ashton thirrje Iranit për fillimin e negociatave për çështjen bërthamore

Shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, e cila kryeson negociatat mbi çështjen bërthamore iraniane në emër të fuqive të mëdha, i bëri thirrje ministrit të Jashtëm iranian për rifillimin e

Shënohet 68 vjetori i Hiroshimës

Dhjetëra mijërëz njerëz janë mbledhur në qytetin japonez Hiroshima, për përvjetorin e 68-të të përdorimit të bombës së parë atomike. Të mbijetuarit, të afërmit e familjeve dhe aktivistët janë bërë