Tag "berthamor"

Paris, nis takimi mes SHBA dhe Iranit për programin bërthamor

Një zyrtar i lartë amerikan thotë se Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry dhe Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif janë duke u takuar në Paris për të

Shpërthim bërthamor në Ukrainë, ministri i Energjisë: Asnjë rrezik

Kryeministri ukrainas, Arseniy Yatsenyuk, ka bërë të ditur sot në Parlament se në Juglindje të Ukrainës ka ndodhur një shpërthim në një stacion bërthamor. Kryeministri ukrainas ka urdhëruar menjëherë ministrin

Netanyahu: Irani bërthamor, rreziku më i madh për botën

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ne fjalimin e tij ne Amsambele e Pergjithshme te OKB-së ka theksuar se Irani bërthamor është rrezik për mbarë globin, prandaj kapacitetet e tij bërthamore

Nisin bisedimet finale për programin bërthamor të Iranit

Bisedimet në mes të Iranit dhe fuqive botërore rreth programit bërthamor iranian kanë hyrë në fazën finale, me një maratonë finale të negociatave të vështira para se të skadojë afati

Rinisin bisedimet për programin bërthamor të Iranit

Ekspertët bërthamorë nga Irani dhe gjashtë fuqitë botërore, do të fillojnë sot në New York, bisedimet një javore që kanë për qëllim arritjen e një marrëveshje afatgjate, e cila ia

Japonia asgjëson në SHBA materialin bërthamor

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, dhe kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, kanë thënë se Japonia do të dërgojë stoqet e uraniumit të pasururar dhe armët me plutonium për

Përfundojnë bisedimet për programin bërthamor të Iranit, më 7 prill raundi i radhës

Negociatorët nga Irani dhe gjashtë fuqitë botërore përfunduan bisedimet për programin bërthamor të Iranit dhe thanë se do t’i rifillojnë ato përsëri më 7 prill në Vjenë. Shefja e politikës

Ashton në Teheran, bisedime për programin bërthamor

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka arritur në Teheran, për bisedime në lidhje me programin bërthamor të Iranit. Ashton do të takojë zyrtarë të lartë

Vjenë: Vazhdojnë bisedimet për programin atomik iranian

Zyrtarët e lartë nga gjashtë fuqitë botërore dhe Irani, sot për të dytën ditë me radhë, në Vjenë bisedojnë për programin atomik iranian. Të dy palët i kanë përshkruar bisedimet

Marrëveshja me Iranin për programin bërthamor, Obama: Shanset 50 me 50

Presidenti Barak Obama dhe kryediplomati tij John Kerry janë duke kërkuar mbështetje për një marrëveshje të përkohshme të arritur kohët e fundit për të ndalur programet bërthamore të Iranit. Ata

Arabia dhe Izraeli, plane për shkatërrimin e programit bërthamor iranian

Agjencia jo-zyrtare iraniane e lajmeve “Fars” “zbulon” se Arabia Saudite dhe Mossad izraelit janë bashkë-komplotuar për të prodhuar një virus kompjuterik më shkatërrues se “malware Stuxnet” për të sabotuar programin

Programi bërthamor i Iranit, përfundon takimi Ashton-Kerry-Zarif

Përfaqësueja e Lartë e Politikës të Jashtme të BE-së, Catherine Ashton po shqyrton ”deri në hollësi atë çka duhet bërë për të çuar përpara negociatat mbi programin bërthamor iranian”, deklaroi

OKB kërkon zbulimin e sekretit të kapacitetit bërthamor të Iranit

Grupi 5+1, Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Franca, Kina, Rusia dhe Gjermania, po vlerësojnë propozimin e Teheranit për programin e tij të diskutueshëm bërthamor. Në vijim një analizë mbi

SHBA diskuton për programin bërthamor të Iranit

Kryenegociatorja amerikane për çështjet bërthamore, bëri thirrje për një pauzë në përpjekjet e Kongresit për të vendosur sanksione ndaj Iranit, disa javë pasi akuzoi Iranin se kishte mashtruar lidhur me

Romë, Kerry-Netanjahu diskutojnë programin bërthamor iranian

Temë kryesore e takimit të sotëm mes Sekretarit amerikan të Shtetit, John Kerry dhe kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, pritet të jetë programi kontravers nuklear i Iranit. Duke folur pak para

Slloveni, incident në impiantin bërthamor

Një incident u regjistrua të mërkurën në kompleksin bërthamor të Krskos, në Slloveni. Sipas të përditshmes “B92”, gjatë një inspektimi të mirëmbajtjes rutinë u vërejt se rrugët e kalimit të

Japoni, mbyllet reaktori i fundit bërthamor

Japonia do të mbyllë reaktorin e saj të fundit bërthamor pa ndonjë plan se kur mund t’a vendosë sërish në punë. Reaktori 4 në Ohi do të ndalojë së prodhuari

Koreja Veriore rikthen në punë një reaktor bërthamor

Koreja e Veriut ka rivënë në punë një reaktor plutoniumi. Reaktori në Yongbyon, ishte mbyllur në vitin 2007 sipas një marrëveshje çarmatimi. Koreja komuniste kishte njoftuar në muajin prill se

Kinë, qeveria ndal ndërtimin e centralit bërthamor

Autoritetet kineze kanë anulluar planet për ndërtimin e një centrali bërthamor në një qytet jugor, një ditë pasi qindra protestues kërkonin që ky projekt të ndalej. Qeveria lokale e Heshan,

Koreja mbyll dy reaktorë bërthamorë për arsye teknike

Sigurimi teknik bërthamor i Seulit bëri të ditur se nuk ka rrezik nga rrjedhje rrezatimi bërthamor për shkak të pjesëve, për cilat thotë se ishin pajisur me certifikata cilësie të

Turqi, akord për centralin 22 mld euro

Turqia ka zgjedhur një konsorcium të kryesuar nga kompania franceze “Areva” dhe ajo japoneze “Mitsubishi” për të ndërtuar centralin e dytë të vendit me energji bërthamore. Ministri turk i Energjisë,

Japoni, gjykata nuk mbyll centralin

Një gjykatë në Japoni, ka hedhur poshtë peticionin për mbylljen e dy reaktorëve të mbetur bërthamorë në vend, që është verdikti i parë në këtë shtet për energjinë nukleare, që

G8 dënon aktivitetin bërthamor të Koresë

Ministrat e Jashtëm të grupit të vendeve më të zhvilluara, G8, kanë dënuar fuqishëm aktivitetin bërthamor të Koresë së Veriut. Në deklaratën e përbashkët, të lëshuar në Londër, ministrat i

Peniani kërcënon Seulin me sulm bërthamor

Tensioni sa vjen e rritet midis dy Koreve gjatë orëve të fundit. Koreja e Veriut i ka bërë me dije të mërkurën Koresë së Jugut shkëputjen e të gjitha linjave

SHBA, raketa mbrojtëse ndaj Koresë SHBA, raketa mbrojtëse ndaj Koresë

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel, ka njoftuar planet për të aktivizuar sistemet mbrojtëse antiraketë në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara për të kundërvepruar ndaj kërcënimeve nga Koreja e