Tag "bersani"

Itali, Bersani pëson hemorragji cerebrale

Ish- ministri i transporteve në Itali, Pier Luigi Bersani, është goditur nga një hemorragji cerebrale. 62-vjeçari kishte pasur të vjella dhe ishte dërguar në spital nga bashkëshortja dhe vëllai i

Itali, Bersani: PD, tjetër kandidat për President

Partia Demokratike, (PD), do të propozojë një kandidat të ri për President, pasi gjatë raundit të parë të votimeve të realizuar dje kandidati i paraqitur, ish-kreu i senatit, Franco Marini

Bersani refuzon sërish Berlusonin

Lideri i të majtës italiane Pier Luixhi Bersani e ka kundërshtuar sërish një koalicion të mundshëm me partinë e Silvio Berluskonit, edhe pas thirrjes së fundit të Kavalierit. Bersani tha

Itali, Në përpjekje për formimin e qeverisë

Pas dështimit të drejtuesit të majtë, Pier Luigi Bersani, për krijimin e kabinetit qeveritar, Presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano, mori një vendim të papritur. Kreu i shtetit vendosi krijimin e

Takim tek Napolitano për ngërçin politik

Në zyrën e Presidentit Napolitano pritet të mbahet gjatë ditës një takim vendimtar për të ardhmen e Italisë, pasi një javë bisedime nuk i shërbyen Pier Luixhi Bersanit, drejtuesit të

Itali, dështon formimi i qeverisë

Ka dështuar përpjekja e kryetarit të PDL-së, Pier Luigi Bersani, për të formuar qeverinë e re italiane. Prej disa ditësh, Bersani ka zhvilluar takime të shumta me drejtuesit politikë të

Berlusconi, sa më parë drejt zgjedhjeve të reja

Silvio Berlusconi ditën e shtunë ju bëri thirrje të gjithë mbështetësve të tij për të protestuar kundër sistemit të drejtësisë që ai e quan “kanceri i demokracisë italiane”. Në të

Bersani ngarkohet për qeverinë e re

Presidenti i Republikës së Italisë, Giorgio Napolitano, ka vendosur që t’i besojë Pier Luigi Bersani-t detyrën për formimin e qeverisë së re. Takimi për këtë çështje është zhvilluar në selinë