Tag "berlini"

Berlini në panik, arrestohet personi i gabuar, jo ai që kreu masakrën në treg

Ndërkohë që në media u shpërnda lajmi se ishte arrestuar personi që kreu sulmin terrorit duke hyrë mes turmës së njerëzve në një treg Krishtlindjesh në Berlin, që la pas

Hoxhaj: Berlini mbështetës i heqjes së vizave për Kosovën

Ministri i Jashtëm në largim, Enver Hoxhaj, në ditën e tretë të qëndrimit në Gjermani ka zhvilluar takime të ndryshme me përfaqësues të parlamentit të Bundestagut gjerman, bën të ditur

Bushati nga Berlini, ftesë opozitës për dialog dhe bashkëpunim

Nga Berlini kreu i diplomacisë shqiptare edhe një herë i bëri ftesë opozitës për dialog dhe bashkëpunim për reformat kryesore në vend, reforma të cilat vetë Ditmir Bushati i quajti

25 vjetori i rrëzimit të Murit të Berlinit, ja si feston Berlini

Kryeqyteti gjerman përkujton 25-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Nga veprat e artit deri tek teatri e akvititetet përkujtimore – Berlini ka shumë për të ofruar. Për tri ditë

Hillari Klinton, e spiunuar nga Berlini

Shërbimet sekrete gjermane kanë spiunuar të paktën një bisedë telefonike të ish-sekretares amerikane të SHBA-së, raportuan të premten disa media gjermane. Gazeta “Süddeutsche Zeitung” (SZ) dhe kanalet rajonale publike të

Ukraina, akord në Berlin për bisedime tripalëshe

Ministrat e Jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës kanë rënë dakord, të mërkurën në Berlin, të zhvillojnë bisedimet tripalëshe duke përfshirë edhe rebelët pro-rusë, deri ditën e shtunë, duke i hapur

Opozita ukrainase takon Merkelin

Krerët e dy partive të opozitës ukrainase, përshëndetën kancelaren Angela Merkel në Berlin, në një lëvizje të rrallë të mbështetjes për luftën e ukrainasve kundër politikës qeveritare të Moskës. Berlini

BE dhe Berlini përshëndesin nismën e Obamës për përgjimet

Berlini dhe KE përshëndetën paralajmërimin e presidentit të SHBA për të kufizuar spiunazhin e NSA-së. Megjithatë për koalicionin qeveritar mes Unionit dhe SPD-së planet e Obamës për reforma nuk janë

Berlini i bën thirrje Ukrainës të ndalë dhunën ndaj protestuesve

Ministri i Jashtëm gjerman, Guido Westerwelle i bëri “një apel shumë të fortë” sot qeverisë ukrainase “të distancohet nga çdo formë përdorimi të dhunës”. “Në vend të ndalimit të manifestimeve

Përgjimet, Berlini i kërkon llogari Londrës

Kreu i Komitetit të Inteligjencës në Parlamentin Federal kërkoi hetim ndaj Ambasadës Britanike në Berlin, që dyshohet si e përfshirë në skandalin e përgjimeve. Thomas Opppermann deklaroi se Komiteti i

Temperaturat e larta pushtojnë Romën dhe Berlinin

Qytetet europiane që frekuentohen edhe nga një numër i madh turistësh çdo vit, janë përfshirë nga një valë i nxehti që ka detyruar mjekët të japin këshilla të rrepta për