Tag "berlin"

Basha në Berlin: Takohet me drejtues të partisë së Merkelit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është në Berlin për një vizitë pune ku do të takohet me zyrtarë të lartë dhe përfaqësues të politikës dhe institucioneve gjermane, të Fondacionit

Kush është agjenti italian që vrau sulmuesin e Berlinit (Foto)

Eshte vetem 29 vjec dhe quhet Luca Scatà. eshte pikerisht ky agjent i ri qe ka ndaluar dhe vrare sulmuesin e shumekerkuar te Berlinit. Anis Amri ka qelluar i pari

ISIS merr përgjegjësinë e sulmit në Berlin: Hakmarrje për Sirinë

Shteti Islamik (ISIS) ka marrë përgjegjësinë për sulmin në Berlin kur një kamion hyri në një treg krishtlindjesh duke lënë të vdekur 12 persona, ndërsa mbi 48 të tjerë te

Si dhe pse u ndërtua Muri i Berlinit 55 vjet më parë

Më 13 gusht 1961, udhëheqja e RDGJ-së filloi ndërtimin e murit që do ta ndante për gati 30 vjet do ta mbante Gjermaninë të ndarë dhe që u kthye në

Shpërthime të fuqishme në Berlin (Video)

Shpërthime të njëpasnjëshme janë dëgjuar në kryeqendrën gjermane, Berlin. Pas këti shpërthimi në qiell është shfaqur një re e madhe tymi. Bëhet fjalë për rënje zjarri në një qender tregëtare

Berlin, shpërthen makina në ecje, një i vdekur

Një makinë shpërtheu në ecje në një nga rrugët kryesore të Berlinit, duke shkaktuar një të vdekur. Viktima është drejtuesi i mjetit. Shpërthimi shkaktoi panik. Autoritetet po hetojnë mbi shkaqet

Një krematorium në mes të Berlinit?! /Nga Aurel Plasari

Në foto është një nga zonat më turistike të Berlinit, e njohur si “Porta e Brandenburgut” (Brandenburger Tor), për ata që e dinë dhe ata që nuk e dinë.  

Rita Ora fiton një ndër çmimet kryesore në Berlin

Rita Ora rrëmben sërish vemendjen e të gjithëve në mbrëmjen në Berlin. Këngëtarja nga Kosova ka bërë që të gjithë sytë dhe vëmendja të jetë tek ajo, me të hyrë

Basha: Rama ka çuar dosje në Berlin kundër Ilir Metës

Kreu i opozitës, Lulzim Basha deklaroi mbrëmë në nje emision televiziv se kryeministri Edi Rama ka çuar dosje tek ndërkombëtarët për Ilir Metën. I pyetur për raportin e OSBE-së, Basha

Familja shqiptare 3 ditë e bllokuar në aeroportin e Berlinit

Një histori e dhimbshme vjen nga Berlini, atje ku një familje shqiptare ka mbetur e bllokuar, në kërkim të një jete më të mirë. Ardiana Mullai tregon se ka mbetur

Basha: Lidhjet e krimit me pushtetin po e kthejnë Shqipërinë pas

Gjatë vizitës në Berlin, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është takuar me nënkryetarët e grupit parlamentar të CDU/CSU Franz Josef Jung (CDU), Hans Peter Friedrich (CSU). Kryetari Basha ka

Basha: “Doshi”, pushteti po manipulon hetimin e ngjarjes më të rëndë në 25 vite

Në kuadër të vizitës zyrtare në Berlin, Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi takime në Kancelarine Federale, me Shefin e Kabinetit të Kancelares Merkel dhe Minister Federal për Çështje

Merkel fton për vizitë zyrtare në Berlin kryeministrin Isa Mustafa

Kancelarja gjermane Angela Merkel e ka ftuar për vizitë zyrtare Kryeministrin e Kosovës Isa Mustafa. Vizita e kreut të Qeverisë së Kosovës në kryeqytetin gjerman, pritet të bëhet në muajin

“Taksi”, filmi iranian fiton “Ariun e Artë”

“Taksi” filmi i regjsiorit iranian Xhafar Panahi është shpall fitues i “Ariut të Artë” në edicionin e 65-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Berlinale”. Vetë regjisori 54 – vjeçar nuk

Filmi “Burrneshat” shkëlqen në Festivalin e Filmit ne Berlin

Filmi “Burrneshat” me regji të regjisores italiane Laura Bispuri dhe skenar të Laura Bispuri dhe Francesca Manieri u dha premierë botërore mbrëmjen e djeshme në Festivalin Ndërkombëtar të Berlinit. Ky

Filmi kosovar “Tri Dritare dhe një Varje”, fiton një çmim në Berlin

Filmi “Tri Dritare dhe një Varje” me skenar të Zymber Kelmendit dhe regji të Isa Qosjes fitoi çmimin “Kinemaja për Paqe dhe Drejtësi”, që organizohet në Berlin prej vitit 2002.

Filmi “Burrneshat” konkurrent në Berlinale

Filmi kosovar “Burrneshat” me regji të regjisores italiane Laura Bispuri dhe skenar të Laura Bispuri dhe Francesca Manieri do të jepet premierë botërore në Festivalin Ndërkombëtar të Berlinit, i cili

Schockenhoff takon Mustafën dhe Thaçin

Andreas Schockenhoff, deputet i CDU-së në Parlamentin e Gjermanisë dhe i ngarkuar i Kancelares Merkel per Ballkanin, sot ka takuar kryetarin e PDK-së Hashim Thaçi dhe kryetarin e LDK-së, Isa

Raed Saleh, një palestinez në garë për Bashkinë e Berlinit

13 vjet pas zgjedhjes të kandidatit të parë homoseksual në krye të bashkisë, Berlini është gati për një kryebashkiak palestinez? Në garë për të zëvendësuar Klaus Ëoëereit, është edhe Raed

Berlini: Zgjidhja në duart e Jahjagës

Institucionet ndërkombëtare nuk pritet të ndërhyjnë në zgjidhjen e ngërçit politik në Kosovë, duke u shprehur të bindur se këtë çështje do ta zgjidhë presidentja e vendit, Atifete Jahjaga. Berlini

Konferenca e Berlinit-Bushati: Me ide dhe projekte konkrete

Komisioni parlamentar i Politikës së Jashtme po zhvillon sot një seancë dëgjimore me ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati lidhur me punimet e Konferencës për Ballkanin Perëndimor, organizuar në Berlin më

Rama në Berlin: Konferenca startoi me cështjet e ekonomisë së Rajonit

“Nga çdo palë vlerësim për dokumentin e paraqitur nga Shqipëria! Konferenca startoi me ministrat e ekonomisë së Gjermanisë+Austrisë+Rajonit.” Kështu shkruan kryeministri shqiptar Edi Rama në rrjetin social Facebook e Twitter

Irina Shayk, e magjishme në Berlin

Irina Shayk është rikthyer në turin e promovimit të filmit “Hercules”, këtë herë në Berlin, duke qenë sërish në qendër të vëmendjes. Bukuroshja ruse parakaloi në tapetin e kuq e

Berlin, Rusia njofton marrëveshje për ndihmat

Rusia ka njoftuar të hënën se të gjitha kundërshtimet ndaj dërgesës ndihmave humanitare në Ukrainë janë zgjidhur, por ende nuk është bërë progres sa i përket bisedimeve në Berlin për

Berlin: Pritet vazhdimi i bisedimeve për krizën në Ukrainë

Ministri i jashtëm gjerman Frank-Walter Steinmeier, ka thënë se bisedimet në Berlin, rreth krizës në Ukrainë, kanë qenë të vështira por ka pasur “progres”. Steinmeier e ka dhënë ketë deklaratë

Berlin: Takohen ministrat e jashtëm për Ukrainën

Ministrat e jashtëm të Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës do të takohet sot në Berlin në përpjekje për të qetësuar situatën në Ukrainë. Kryediplomati gjerman, Frank Walter-Steinmeier ka thënë se

Basha vizitë dy ditore në Berlin, mbështetje për statusin

Kryetari i Partisë Demokratike, z. Lulzim Basha, gjendet për një vizitë dy ditore në Berlin, me ftesë të Fondacionit “Konrad Adenauer”. Gjatë kësaj vizite, Kryetari i Partisë Demokratike do të

Berlin, diskutohet kriza në Ukrainë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, pret sot në Berlin liderët e Ukrainës, Gjeorgjisë dhe Moldavisë, për të diskutuar krizën në Ukrainë. Kryeministri i Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk, kryeministri i Gjeorgjisë, Irakli Garibashvili,

Vëzhguesit e liruar të OSBE-së arrijnë në Berlin

Shtatë vëzhguesit e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë kanë arritur në Berlin, pasi janë liruar nga separatistët pro-rusë në Slloviansk të Ukrainës. Lajmin e ka konfirmuar ministrja gjermane

Hoxhaj në Berlin: Normalizim, vetëm pas njohjes nga Serbia

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Berlin, zhvilloi një takim me deputetë të Bundestagut gjerman dhe personalitete