Tag "beogradi"

Përfaqësuesja e Parlamentit evropian: Beogradi ta tërheqë fletë-arrestin ndaj Haradinajt

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek ka kërkuar nga Serbia të tërheqë fletë-arrestin ndërkombëtar të vitit 2004 të lëshuar ndaj liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj. Lunacek ka reaguar

Marrëdhëniet e Beogradit me Moskën janë sot më intensive se kurrë!

Nga Sali Berisha Pas pushtimit te Krimes dhe kursit te ri te Vladimir Putinit, vizitat e tij dhe te emisareve te tij ne cdo zone apo rajon qe behen, jane

‘Kosova’. Daçiç: Beogradi do të parandalojë njohje të reja

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç tha të premten se Serbia u përball me një luftë të vështirë duke u përpjekur për të penguar Kosovën që të bëhet anëtare e

BE: Vizita e Ramës, shenjë ndryshimi pozitiv për dialogun rajonal

Nga Berlini, ndërsa zhvillonte takimet respektive me Ministrat gjermanë të Mbrojtjes, Punëve të Jashtme, Zhvillimit e Bashkëpunimit, Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica

AK do të përcjellë Ramën me protestë drejt Beogradit

Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, sot në aeroportin e Rinasit, ku edhe do të niset për vizitën e tij në Serbi, nuk do ta përcjellin vetëm mediat. Është Aleanca Kuq

A do të kërkoje Rama njohjen e Kosovës në Beograd!?

Kësaj pyetje kryeministri Rama ende nuk i ka kthyer asnjë përgjigje. Kjo pyetje i është drejtuar atij mbrëmë nga gazetarja në emisionin Tonight, por është një pyetje që e ngrenë

Genc Pollo: Rama do. Po Beogradi?

Deputeti I Partisë Demokratike, Genc Pollo përmes një komenti të gjatë në facebook ngre pyetjen “A do Beogradi të vizitohet nga Rama?” Sipas Pollos të gjitha qëndrimet e deritanishme të

Beogradi mban sot gay-paradën

Autoritetet serbe kanë vendosur mijëra policë në rrugët e Beogradit, ku sot do të mbahet Parada e Homoseksualëve. Grupet e ekstremit të djathtë janë zotuar se do ta pengojnë tubimin.

Thaçi: Beogradi nuk organizon zgjedhje në Kosovë por OSBE-ja

Kryeministri kosovar në një intervistë për Zërin e Amerikës ka bërë të qartë se Beogradi nuk mund të zhvillojë zgjedhje në Kosovë. Ai tha se serbët e Kosovës kanë të

Lavrov: Të bëhet çdo gjë për sjelljen e stabilitetit në Ballkan

Moska i mbështetë negociatat ndërmjet Beogradit e Prishtinës, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, ka deklaruar sot në Moskë, ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov. “Nuk ka asnjë mënyrë për ta

Beogradi kërcënon serbët: votoni “Srpskan”

Zyrtarë të Qeverisë e Serbisë vazhdojnë t’u bëjnë presion serbëve të Kosovës që të votojnë për listën “Srpska”, në të kundërtën do të etiketohen si tradhtarë që punojnë kundër Serbisë.

Prishtina qorton Beogradin për devijim të marrëveshjes

Formimi i këshillave të përkohshëm serb, si masë e paralajmëruar nga Beogradi, për Qeverinë e Kosovës konsiderohet si veprim ilegal dhe shkelje e Marrëveshjes së 19 prillit. Masat e qeverisë

Mustafa: Beogradi po bën lojë

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa është shprehur skeptik mbi mundësinë e implementimit të marrëveshjes së Brukselit nga ana e Serbisë. I cituar nga mediat lokale, Mustafa ka deklaruar se Beogradi

Daçiç: Bisedimet, edhe pa BE-në

Serbia do të vazhdojë bisedimet nëse është nevoja edhe pa ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian me Kosovën. Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se nuk ka zgjidhje tjetër për problemin

Doris Pack: E ardhmja e Serbisë, në rrezik

Deputetja e Parlamentit Evropian, Doris Pack, ka shprehur keqardhjen që këto raunde bisedimesh në Bruksel nuk i kanë dhënë fund vështirësive ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Reagimi i saj vjen pas

Ashton: Prishtinë-Beograd mund të pajtohenAshton: Prishtinë-Beograd mund të pajtohen

Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka deklaruar sot në Bruksel se Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Ivica Daçiç, mund të arrijnë