Tag "beograd"

Serbët “çmendën” pas Inva Mulës. Sopranoja shkëlqen në Beograd

Sopranoja shqiptare, Inva Mula, ka ngritur në këmbë dhe është duartrokitur nga publiku serb. Për herë të par pas shumë vitesh në Bohem si mysafire, Mula ka arritur që sallën

Gjermeni pa flamurin shqiptar në Beograd

Ministrja e Zhvillimit Urban, Eglantina Gjermeni, ka qenë sot për një vizitë në Beograd. Ajo është pritur në takim nga zёvendёs-kryeministrja dhe ministrja e Ndёrtimit, Transportit dhe Infrastrukturës, Zorana Mihajlovic.

Bisedimet në Bruksel/ Tension ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit

Bisedimet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel po zgjasin më shumë se 4 orë, ndërsa raportohet se atmosfera është e tensionuar dhe dialogu pritet të zgjasë edhe disa orë të

Mediu: Projekti i autostradës Beograd-Prishtinë-Durrës nuk sjell përfitime

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka dalë sot kundër kryeministrit Edi Rama për projektin e autostradës Beograd-Nish-Prishtinë-Merdare-Durrës. Mediu deklaron se ky projekt nuk ka asnjë përfitim për Shqipërinë, por

Veni, vidi …Vuçiç. EDITORIAL

E fryrë, e përfolur, e veshur me frikë e mister u prit ardhja e kryeministrit serb në Tiranë. Autoritetet më të larta të policisë na garantuan mobilizim total të çdo

Vuçiç: Thaçi do të arrestohet nëse vjen në Beograd

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic ka paralajmëruar se Hashim Thaçi do të arrestohet nëse shkon në Beograd, pasi ka një fletarrestim për të. Ai ka paralajmëruar zëvendëkryeministrin dhe ministrin e

Cana e De Biazi: Në Beograd ishim si në një kafaz ku ishte lëshuar luani

Seanca dëgjimore përballë Gjykatës së Apelit në lidhje me ndeshjen e 14 Tetorit në Beograd është zhvilluar në një klimë pozitive për palën shqiptare falë argumentave të pakontestueshme në favorin

Kombëtarja, sot “beteja” në KAS për 3 pikët e Beogradit

Shqipëria do të fillojë sot ofensivën vendimtare për të fituar atë që na u mohua nga dy shkallët e drejtësisë sportive të UEFA-s, 3-pikëshit në tavolinë të ndeshjes së 14

Hashim Thaçi viziton Beogradin me 24 prill

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, do të vizitojë Beogradin më 24 prill, nëse për një gjë të tillë ka gatishmëri atje. Thaçi është ftuar nga organizata joqeveritare Këshilli

Kush e ngriti dronin në Beograd? Myftaraj: Ja raporti sekret të Nato-s

Shërbimi inteligjent i një vendi anëtar të NATO-s fqinj me Serbinë ka monitoruar ndeshjen Serbi-Shqipëri në 14 tetor të vitit të kaluar dhe ka bërë një raport për ngjarjen me

Myftaraj: Sonte botoj raportin e NATO-s për dronin

Tre ditë pasi gazetari Kastriot Myftaraj kallëzoi penalisht Ballist Morinën në lidhje me dronin që lëshoi në stadiumin e Beogradit duke e konsideruar si një provokim lufte, pohon se do

Beograd, sot u dogjën flamujt e NATO-s, SHBA-së, BE-së e Kosovës

Disa qindra mbështetës të Partisë Radikale Serbe (SRS), janë mbledhur sot para ish-Shtabit të Përgjithshëm të Beogradit për të protestuar në 16 vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO. Ata

Mogherini viziton Prishtinën dhe Beogradin

Shefja e diplomacisë në Bashkimin Europian, Federica Mogherini, do të vizitojë Prishtinën dhe Beogradin më 26 dhe 27 mars. Kjo do të jetë vizita e parë e zonjës Mogherini në

Tadiç: Rama nuk duhej të përmendte Kosovën në Beograd

Ish-presidenti i Serbisë, Boris Tadiç, tha në një intervistë se nëse shqiptarët dhe serbët e gjejnë një zgjidhje të përbashkët për Kosovën do të jenë shumë më të respektuar në

BE pret zbatimin e plotë të marrëveshjes Prishtinë-Beograd

Shefja e ekipit serb për zhvillimin e negociatave me Bashkimin Evropian Tanja Mishçeviq ka thënë se Serbia është e gatshme që t’i nisë negociatat me BE-në. Shefja e ekipit serb

“Kurir”: Beogradi lëshon fletë-arrest për Ismail Morinën e dronit

I dyshuari kryesor për lëshimin e dronit të famshëm në stadiumin e Beogradit, dhe i cili, sipas mediave serbe, u bë shkak i ndërprerjes së ndeshjes Serbi-Shqipëri, ka ikur nga

“Kurir”: Rama në samit, avioni ulet me vonesë në Beograd

E përditshmja sebe “Kurir” raporton se kryeministri shqiptar Edi Rama ka mbërritur me vonesë në samit për shkak të motit jo shumë të favorshëm që ndikoi në fluturim. “Rama duhet

Rama “i padukshëm” në Beograd

Ka filluar në Beograd Samiti i tretë Kinë- Europë Qendrore dhe Juglindore në nivel kryeministrash. Aty është i pranishëm edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, por është e çuditshme se

Tahiri në Beograd: Luftë kundër trafikimit dhe terrorizmit

Ministri i brendshëm Saimir Tahiri ndodhet në Forumin e Ministrave të Brendshëm dhe të Drejtësisë që mbahet sot në Beograd. Gjatë fjalës së tij, ministri i brendshëm i Serbisë deklaroi

Kirby: Marrëdhëniet në rajon nuk janë në rrezik

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Beograd, Michael Kirby, ka thënë se shpreson që javën e ardhshme do të formohet Qeveria e re e Kosovës, e cila do të çojë

EULEX në Beograd, diskutime për veriun e Kosovës

Shefi i misionit EULEX në Kosovë, Gabriele Meucci, ka zhvilluar një takim në Beograd me drejtorin e Zyrës për Kosovën të qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriç, për mandatin e ri

Anetaresimi ne BE, Serbia kushtëzohet me Kosovën

Komisioneri i Bashkimit Evropian, Johanes Han, mbështeti angazhimin e Serbisë në rrugën e reformave. Por, dialogu dhe normalizimi i problemeve me Kosovën mbetet edhe detyra e parë në këtë rrugë.

Ambasadori i Argjentinës në Beograd: Nuk do ta njohim Kosovën

Ambasadori i Argjentinës në Beograd, Ricardo Fernandez ka vlerësuar se serbët dhe argjentinasit kanë raporte shumë të afërta dhe miqësore. Sipas tij, është humbje kohe t’i kërkohet Argjentinës që ta

Sheshel: Do rrëzojmë qeverinë, Beogradi në protestë

Mbi 3,000 persona kanë marrë pjesë në protestën antiqeveritare në qendër të Beogradit. Protesta u organizua nga ultranacionalisti serb, Vojisllav Sheshel duke kërkuar “mobilizim masiv të patriotëve serbë kundër qeverisë

Kështu duket Kombëtarja shqiptare pas incidentit në Beograd (Foto)

Pas incidentit në Beograd, Kombëtarja shqiptare është grumbulluar në Durrës për dy ndeshjet e radhës miqësore ndaj Francës dhe Italisë. Kuqezinjtë duken të bashkuar si kurrë më parë. Kombëtarja shqiptare

Tirana ekstradon në Beograd një shqiptar

Interpol Tirana ekstradon drejt Beogradit një shtetas të dënuar nga drejtësia serbe me 5 vjet e 3 muaj burg për veprat penale të prodhimit dhe shpërndarjes së lëndëve narkotike dhe

Berisha: Beogradi nuk ka pranuar një vizitë timen në Preshevë

Ish-Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, në emisionin “Info Box” të Radio Dukagjinit, ka theksuar se e vlerëson si pozitive vizitën e shefit të qeverisë shqiptare, Edi Rama, në Serbi. Ai

Patozi: Sjellja e Ramës e paqortueshme

Deputeti i PD-së, Astrit Patozi e ka vlerësuar sjelljen e Ramës në Beograd si të paqortueshme. Përmes një statusi në rrjetin e tij facebook, Patozi shprehet se pavarësisht rezervave që

Fajon: Vizita e Ramës në Beograd, hap i guximshëm për rajonin

Deputetja e Parlamentit Europian, Tanja Fajon e ka vlerësuar vizitën e kryeministrit Rama në Beograd. Në një postim në rrjetin social Twitter, Fajon shkruan se kjo vizitë përfaqëson një hap

Vizita në Serbi, 2000 policë për Ramën

Qeveria serbe konfirmoi dje vizitën e kryeministrit shqiptar, Edi Rama në Preshevë. Pohimi u dha dje në orët e vona të pasdites nga shefja e kabinetit të qeverisë serbe, Suzana