Tag "bengazi"

Forcat islamike marrin bazën ushtarake në Bengazi

Militantët islamikë kanë marrë nën kontroll qendrën e forcave speciale të ushtrisë së Libisë në Bengazi, pas disa ditësh luftimesh të ashpra. Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarët vendas

SHBA kapin liderin e sulmit të Bengazit

Kryebanditi i dyshuar i sulmit të Shtatorit 2012 në konsullatën amerikane në Bengazi të Libisë, si pasojë e të cilit mbetën 4 amerikanë të vdekur, mes të cilëve edhe ambasadori

Kapet i dyshuari i sulmit në Bengazi

Shtetet e Bashkuara thonë se kanë kapur një të dyshuar kryesor në sulmin e vitit 2012 ndaj konsullatës amerikane në Bengazi të Libisë, ku u vra Ambasadori Christopher Stevens dhe

SHBA, Kerry do dëshmojë për “Bengazin”

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry do të dëshmojë përpara një paneli të Dhomës së Përfaqësuesve mbi sulmet ndaj konsullatës amerikane në Bengazi të Libisë. Burime nga Departamenti i Shtetit

McCain: U fshehën të vërtetat e Bengazit

Senatori republikan, John McCain, ish-kandidat në zgjedhjet presidenciale të 2008-ës e cilësoi një “komplot për fshehtësi” reagimin e parë të administratës Obama ndaj sulmit në konsullatën amerikane në Bengazi të