Këto janë 10 fakte për varfërinë ekstreme të fëmijërisë së Neymar

Për Neymar jetesa në fëmijërinë e tij nuk ka qënë aspakë e thjeshtë.

Tashmë ai ka makina të shpejta, femrat, lirat spanjolle dhe një palë vathë ari, me një diamant në të, por mos harroni se fëmijëria e tij nuk ishte kurrë kështu.

Neymar Jr ka hyrë në këtë botë përmes një jete të disavantazhuar, të diskriminuar, edhe pse të çiltër. Kur ju shikoni sot atë, në kulmin e karrierës, mos mendoni se gjithë jeta e brazilianit ka shkuar për mrekulli.

1. Ai u lind në Mogi das Cruzes. Nëse nuk do të spikaste me topin, atje në periferi të Sao Paulo nuk do të kishte ndonjëherë gjasa për ta gjetur.

2. Prindërit e tij ishin skajshmërisht të varfër. Babi i tij, Neymar Sr, sapo kishte lënë karrierën e tij të dobët të futbollit, kur Neymar Jr erdhi në jetë. Ai ka punuar tri punë për të ushqyer familjen.

3 Gjërat ishin aq të ngushta, sa ata nuk mundeshin të përballonin as pagesën e energjisë elektrike. Kështu, në fëmijërinë e hershme, Neymar ka provuar të ndriqohet me qirinj, sepse faturat e papaguara do të thoshin ndërprerje të shpeshta të energjisë.

4. Gjatë kohës që ishte në barkun e nënës së tij, kurrë nuk iu bë një eko (kqyrje me ultratinguj), para se të lindte. Pra, familja e mësoi që është djalë vetëm kur erdhi në këtë botë. Përsëri, të hollat mungonin për këtë, familja ndodhej aq ngushtë financiarisht, sa Neymar mezi ngopte stomakun me bukë.

5. Babi i tij nuk mundi ta shikonte të birin duke luajtur futboll, në fëmijëri. Ai ishte shumë i zënë, sepse përpiqej të mbante tri vende pune njëherësh, që të siguronte ushqim për familjen.

6. Neymar, djali i tij, kishte për të shkuar në një nga shkollat më të këqija në lagje.

7. Gjërat morën edhe më keq për Neymar, para se të ktheheshin më mirë. E gjithë familja lëvizi nga lagjia e varfër, sepse gjyshërit e Neymar kishin kursyer ca para.

8. Ata të gjithë flinin në një krevat, në një dhomë gjumi të vogël.

9. Dhe pastaj, në atë kohë, Neymar ishte gati për të vdekur…

10. Kur u rrëzua me makinën e tij në mal. Neymar ishte katër muajsh dhe u hodh nga makina. Më vonë e gjetën me gjakderdhje anës rrugës. Fatmirësisht, për të dhe për futbollin, ai ia hodhi me disa dëmtime të lehta.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *