Italia jashtë Botërorit, mediat ndërkombëtare të shokuara. Ja çfarë shkruajnë…

Italia jashtë Botërorit, mediat ndërkombëtare të shokuara. Ja çfarë shkruajnë…

Pas 59 vitesh, Italia nuk do të marrë pjesë në Botërorin që do të luhet vitin e ardhshëm në Rusi.

“Axurrët” u eliminuan në play-off nga Suedia, ndërsa mediat më të mëdha kombëtare dhe ndërkombëtare janë të shokuara nga ky lajm.

Gjermani- “Kicker”: Italia humbet Botërorin

Gjermani-“BILD”: Italia jashtë

Spanjë- “AS”: Dramë. Italia nuk shkon në Botëror

Angli- “Mirror”: Mirupafshim. Italia dështon në play-off të Botërorit ndaj Suedisë

Itali- “Gazzetta dello Sport”: Ky është Apokalipsi. Jemi jashtë Botërorit

Itali-“Corriere dello Sport”: Italia jashtë Botërorit

Francë- “L’Equipe”: Ciao Italia!

Spanjë- “Marca”: Një Botëror pa Italinë