Djali i Françesk dhe Tefta Radit është shumë i famshëm dhe nuk e kemi ditur (Foto)

Djali i Françesk dhe Tefta Radit është shumë i famshëm dhe nuk e kemi ditur (Foto)

Gjurmët që Françesk Radi ka lënë në muzikën shqiptare i njohim të gjithë, e ndonëse kanë kaluar dekada nga këngët e tij të para, ende i adhurojmë.

Megjithatë, këngëtari i famshëm, që është ndarë nga jeta javë më parë nuk na ka lënë trashëgimi vetëm muzikën e tij, por edhe një artist. Pakkush e ka dëgjuar emrin e tij, por Baltion Radi, një nga dy fëmijët e Françesk dhe Tefta Radit, është muzikant, madje mjaft i njohur në skenat e “live”.

Adhurues i muzikës metal, Baltionin e keni parë shpesh të luajë me grupin e tij “Aten”, me të cilin sipas “Story” ka performuar në shumë skena shqiptare, e po ashtu edhe jashtë vendit. Baltioni bie në sy për look-n, por edhe për shpirtin e aventurës në eksplorimin e natyrës. Ai është një nga themeluesit e bandës muzikore “Aten”, që luan “death metal”.

Anëtarët e bandës janë Enea, Bes, Atris dhe Baltioni, që luan në kitar bas dhe interpreton në back vocals. Grupi “Aten” u krijua në vitin 2011 në Tiranë, ndërkohë që djemtë regjistruan albumin e tyre të parë në studio me titull “Horns of Evil”, në mars të 2014-ës.

Djali muzikant me tiparet e brunit është ai që ka trashëguar talentin në muzikë të babait, ndryshe nga motra e tij bionde Anjeza, e cila duket në pamje më afër nënës gazetare, Teftës.

Ajo jeton martesë të lumtur me bashkëshortin gjerman në Nuremberg të Gjermanisë, dhe nuk është pjesë e artit dhe as televizionit si dy prindërit e saj të njohur.

Ajo është nënë e dy fëmijëve, një vajze dhe një djali ndërkohë që sipas “Story”, angazhohet me biznesin e familjes.

Ndërkohë që Anjeza vazhdon jetën në Gjermani, Tefta dhe i biri janë vendosur në Melburn të Australisë, një destinacion i planikuar familjarisht, por që nuk u bë realitet pasi Franko u nda nga jeta papritur, pas një hemoragjie cerebrale pak ditë, pasi ata kishin prerë biletat e udhëtimit.

8c62cf2b6e3632dba71550222dc161fa-1

1fcf970c93f2aa52b80cd764d869d6b0-1

aed014ff60e3d97ca51cd9a6c0aa0c03-1

aff0710ec55f8d0803e44a3dcf4db0d2-1

1ff07a33aa8516595fc93397b88d17b3-1

70112152ee8fd158f11c586a3575975c-1

d427bbc9873a2c50ee2f01b7088fd94f-1

b39d0d0a69c2760d84f7d6b2135547e1-1

5a71987be758a12536788da79c33244d-1-1

ed878460a3ab4c76f9c2d4b62b67682d-1

baltion1

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *