Parandaloni plakjen e qafës dhe dekoltesë me këto veprime

Parandaloni plakjen e qafës dhe dekoltesë me këto veprime

Lëkura në zonën e qafës për fat të keq rrudhoset shumë më herët nga pjesa tjetër e trupit. Jo vetëm pse është më e hollë dhe e ekspozuar ndaj agjentëve të jashtëm, por mungesa e kujdesit për këtë lëkurë përshpejton procesin e plakjes duke i zbehur të gjithë shkëlqimin fytyrës.

Më poshtë do të lexoni 5 mënyra të thjeshta për kujdesin e lëkurës së qafës

Mos harroni kremin e diellit.

Gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për lëkurën e qafës është ta mbroni ndaj rrezeve të dëmshme të diellit ! Njësoj si fytyrën, duhet të lyeni dhe qafën për të parandaluar dëmtimin e lëkurës nga rrezet UVA dhe UVB.

Shmangni ekzpozimin e tepërt në diell, ose vishni veshje të lehta që mbrojnë dekoltenë nga rrezatimi i dëmshëm.

Hidratimi është shumë i rëndësishëm.

Pas një dushi, veprimi i parë që duhet të bëni është të lyeni fytyrën me krem, por pa harruar asnjëherë dhe qafën, shkruan Living.

Çdo produkt që është i mirë për fytyrën tuaj është dhe për pjesën tjetër të trupit ! Kërkoni një krem me përmbatje peptide ose retinol (të dyja ndihmojnë për të stimuluar rritjen e kolagjenit në lëkurën tuaj).

Pozicioni më i përshtatshëm i gjumit është në shpinë
Kur jeni flini në bark ose në anën tuaj, shtypni fytyrën dhe qafën në jastëk. Me kalimin e viteve këto pozicione mund të krijojnë rrudha të lehta delikate.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *