Moshat më të lumtura të jetës janë 23 dhe 69 vjeç

Moshat më të lumtura të jetës janë 23 dhe 69 vjeç

Në këtë jetë që jetojmë të gjithë kërkojmë dhe dëshirojmë të jemi të lumtur. Po në cilën moshë njeriu është më i lumtur? Ne të gjithë jemi vazhdimisht në kërkim të lumturisë, por a ka një moshë kur ne jemi vërtetë të lumtur? Në fakt janë dy: Mosha 23 dhe 69 vjeç, kjo përgjigje ka ardhur sipas studiusve britanik.

“Të rinjtë mbivlerësojnë nivelin e tyre të kënaqësisë, ndërsa njerëzit e moshuar nënvlerësojnë atë”. Studim i kryer tek 23.161 njerëz të moshës 17-85 vjeç, ka zbuluar se cila është mosha e lumturisë, ose më mirë cilat janë moshat e lumturisë: 23 dhe 69 vjeç janë vërtet moshat më të lumtura të jetës. Kurba e lumturisë, pra ndjek formën e U-së. Jetojeni jetën se ajo është e bukur dhe ju troket vetëm një herë.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *