Mjekët: Kanceri është ngjitës

Mjekët: Kanceri është ngjitës

Nëse keni menduar se këto sëmundje nuk janë ngjitëse e keni gabim.
Sot po iu sjellim studime të ndryshme të cilat kanë dalë në përfundimin se këto 4 tumore janë ngjitëse.

Degradimi i dhëmbëve
Shkencëtarët nga Universiteti i Helsinkit kanë dalë në përfundimin se bakteret orale përgjegjëse për shkatërrimin e gojës mund të kalojnë tek partneri. Studimi analizoi 20 çifte.
Në 4 prej tyre u gjetën baktere të cilat shkaktonin prishje të dhëmbëve. Më pas u zbulua se ADN-ja e këtij bakteri ishte identike tek të dy partnerët.

Kanceri
Kanceri nuk mund të transmetohet nga personi i prekur, por nga ky person ju merrni HPV, human papilloma virus dhe më pas keni rrezik të lartë për të zhvilluar kancer të ezofagut, kancerin anal, atë të penisit dhe të gojës.
6 milionë amerikanë infektohen nga HPV raporton Universiteti Duke. HPV-ja merret nëpërmjet marrëdhënieve seksuale të pambrojtura me një person të infektuar.

Sëmundje autoimune
Nëse partneri juaj vuan nga psoriasis, artriti ose koliti ulceroz atëherë dhe ju jeni të rrezikuar nga prekja e këtyre sëmundjeve.
Studimi i publikuar në revistën “Gastroenterology and Hepatology” mori në analizim çifte dhe 4.3 % e tyre ishin të prekur nga këto sëmundje nga partnerët e tyre.

Obeziteti
Virusi i cili është gjendur në indin dhjamor të personave obez quhet Ad-56 dhe sipas shkencëtarëve njerëzit të cilët qëndrojnë pranë personave obezë kanë 300 herë më shumë mundësi të bëhen obezë./Shije.al

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *