Kumbullat e thata përmirësojnë fortësinë e kockave

Kumbullat e thata përmirësojnë fortësinë e kockave

Shkencëtarët në Universitetin e Floridës në Oklahoma kanë vërtetuar se konsumimi i dhjetë kumbullave të thata në ditë përmirëson fortësinë e kockave. Nëse ju pëlqejnë kumbullat e thata duhet patjetër t’i konsumoni duke qenë se ato ju bëjnë mirë për kockat.

Autorët e studimit kanë deklaruar se asnjë nga frutat e tjera nuk ka këtë efekt tek kockat dhe fortësia e tyre, sasa kumbullat e thata.

Ata realizuan një studim tek dy grupe femrash për një periudhë 1 vjeçare. Grupi i parë i femrave nuk konsumoi kumbulla ndërsa i dyti po. Në fund shkencëtarët arritën në përfundimin se grupi që konsumoi kumbulla kishte kocka më të forta.

Category Shëndet

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *