<!--:al-->Kujdesi ndaj dhëmbëve të fëmijëve<!--:-->

<!--:al-->Kujdesi ndaj dhëmbëve të fëmijëve<!--:-->

Fëmijët, që janë nën moshën 10-vjeçare duhet t’i lajnë dhëmbët me ndihmën e prindërve të tyre. Kujdesi ndaj dhëmbëve është një nga gjërat më të rëndësishme. Kjo bëhet dy herë në ditë; një herë pas mëngjesit dhe një herë në darkë para fjetjes.

Pas larjes së dhëmbëve, nuk rekomandohet shpëlarja e gojës me ujë, mjafton vetëm të pështyhet. E rëndësishme është që pasta të jetë me fluor që ndodhet pasi mbron mjaft mirë dhëmbët nga dëmtimi.

Për fëmijët të cilët janë dy vjeç, duhet përdorur një masë e pastës së dhëmbëve sa 1/4 e thoit të gishtit të vogël të fëmijës, kurse kur fëmijët arrijnë në moshën 6-vjeçare përdoret një sasi paste pothuajse e barabartë me sipërfaqen e thoit të gishtit të vogël të fëmijës.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *