Ja sëmundjet që shkaktohen nga moslarja e dhëmbëve para gjumit

Gjatë ditës konsumojmë ushqime nga më të ndryshmet, por problemin më të madh ushqimet e shkaktojnë tek dhëmbët pasi një pjesë e këti ushqimi depozitohet në dhëmbë.

Për pasojë shkaktohen edhe sëmundje të ndryshme.

Nëse lini dhëmbët tuaj qoft edhe një natë pa larë, kjo është e mjaftueshme për të filluar që të depozitohet “tartar” duke i bërë dhëmbët tuaj të verdhë.

Më pas si pasojë e kësaj ngjyre fillon edhe era e keqe dhe më pas edhe dëmtimet e mishrave të dhëmbëve, por përfundimi mund të jetë edhe më i rrëzikshëm, pasi si pasojë e këtyre problemeve vjen deri tek kanceri në gojë.

Larja e dhëmbëve duhet të bëhet të paktën dy herë në ditë.

Keni parasysh që përpos larjes së dhëmbëve duhe të lani edhe gjuhën me furçë, në mënyrë që mos të lini asnjë depozitë ushqimi.

Një shprehje e popullit thotë “ Larja e dhëmbëve në mëngjes mbron bukurinë, kurse larja e tyre në darkë mbron shendetin”.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *