Bota afër zhdukjes së poliomelitit

Bota afër zhdukjes së poliomelitit

Një “arritje e madhe” është shënuar në betejën për të eliminuar poliomelitin globalisht, ka thënë Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve e Shteteve të Bashkuara.

“Ne kemi zhdukur formën e dytë. Kjo është arritje e madhe”, ka thënë mjeku Stephen Cochi, këshilltar i lartë në këtë qendër.

Forma 3 e poliomelitit nuk është shfaqur për më shumë se dy vjet, ndërsa forma 2 është zhdukur më 1999.

Forma 1 mbetet endemike në tre vende: Pakistan, Afganistan dhe Nigeri.

Sidoqoftë, ekspertët thonë se bota është më afër se kurrë zhdukjes së poliomelitit.

Rastet kanë rënë nga 350,000 më 1988, në 416 më 2013.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *