A e dini se ka ushqime ju zgjojnë më mirë se kafeja e mëngjesit?

A e dini se ka ushqime ju zgjojnë më mirë se kafeja e mëngjesit?

Mëngjesi është ndër vaktet më të rëndësishme dhe shumë prej njerëzve konsumojnë kafe për të patur një ditë të qetë plot energji.

Por, për ata që që e urrejnë kafeinën dhe shija e saj i duket e hidhur, ekzistojnë disa ushqime që kanë të njëjtin efekt:

1. Tërshëra ka indeks të ulët glicemik, gjë që bën që karbohidratet të kthehen në energji.
2. Vezët do ju ndihmojnë pasi janë të pajisura me proteina.
3. Vetëm aroma do ju bëjë të vëmendshëm duke pakësuar lodhjen.
4. Ujë, dehidratimi minimal do ndihmojë në zgjimin e menjëhershëm.
5. Uthulla e mollës në përzierje me mjaltën do bëjë që të jeni në formë për gjithë ditën.
6. Gjethet jeshile për të mbajtur nivel të lartë energjie.
7. Farat Chia që kanë omega 3 për të përshpejtuar aktivitetin e trurit.

Share this...
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *