Sulmohet me koktej molotovi edhe Kuvendi i Kosovës

Persona ende të paidentifikuar kanë sulmuar rreth orës 4 të mëngjesit ndërtesën e Kuvendit të Kosovës me koktej molotovi.

Burime brenda hetuesve të Policisë së Kosovës kanë treguar se nga ekzaminimi i ngjarjes dyshohet se personat kishin për qëllim futjen e molotovit brenda objektit për ta djegur atë.

Sipas informacioneve nga hetuesit e policisë, personat e dyshuar së pari e kanë goditur me gurë një dritare dhe e kanë thyer xhamin përmes të cilit kanë provuar ta fusin koktejin e molotovit brenda ndërtesës, por nuk ia kanë arritur qëllimit.

Zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti ka konfirmuar këtë sulm në ndërtesën e Kuvendit që ndodhet në rrugën “Agim Ramadani”.

Ajo tha se policia ka dalë menjëherë në vendin e ngjarjes duke filluar pastaj ekzaminimin e vendit, ndërsa deri tani nuk ka persona të dyshuar apo të arrestuar.

Mësohet se zyra e dëmtuar nga sulmi i takon stafit të presidentes Atifete Jahjaga, pasi zyrat e Presidencës së Kosovës ndodhen brenda hapësirave të Kuvendit.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *