Serbët në krizë, kërkojnë ndalimin e këngëve të Dua Lipës, pas golave të Shaqirit dhe Xhakës

Serbët në krizë, kërkojnë ndalimin e këngëve të Dua Lipës, pas golave të Shaqirit dhe Xhakës

Mediat serbe e cilësojnë si skandal festimin e Dua Lipës pas golave të Granit Xhakës e Xherdan Shaqirit.

Madje, disa prej kërkesave kanë qenë që të ndalohen këngët e saj në Serbi.

‘Skandali që rrethon festimin e Xherdan Shaqirit dhe Granit Xhakës gjatë ndeshjes së luajtur nga ekipi serb kundër Zvicrës, është ende i zymtë, pasi edhe disa persona me famë botërore kanë imituar lojtarët zviceranë.

Këtë herë, këngëtarja shqiptare nga Kosova Dua Lipa, që shumë njerëz janë të lumtur të dëgjojnë këngët e saj, në rrjetet shoqërore, i përshëndeti veprimet e Shaqirit dhe Xhakës, të cilët shtrinë duart e tyre në gjoks për të simbolizuar simpatinë e tyre ndaj të ashtuquajturës ‘Shqipëri e Madhe’.

Dhe ndërsa trajneri i ekipit kombëtar zviceran dënoi ndërhyrjen e politikës dhe të sportit dhe tha se kjo nuk ishte një mënyrë e përshtatshme për të festuar qëllimin, Dua ndezi Instagramin në të njëjtën mënyrë duke provokuar dhe simblizuar idenë e një ‘Shqipërie të Madhe’, raportoi mediumi serb Sport.blic.rs.

Ky veprim ishte përhapur vrullshëm në taborin e të famshmëve serbë. Dhe për këtë u përkujdes këngëtarja e famshme Goca Trzan që u rebelua mes personaliteteve të njohura, të cilët pyesnin nëse ‘dikush do të duhej të ndalojë këngët e Dua Lipës në radiot serbe’.

Në postimin e saj në Twitter disa nga komentuesit e kanë mbështetur por disa të tjerë i kanë thënë që të mos fajësohet këngëtarja shqiptare për humbjen e Serbisë nga Zvicra.

Image