Pas Shqipërisë edhe Kosova përfshihet nga zjarret, 120 vatra zjarri për 11 ditë

Pas Shqipërisë edhe Kosova përfshihet nga zjarret, 120 vatra zjarri për 11 ditë

Rajoni është në gjendje emergjente sa i përket problemeve me zjarret dhe përhapjes së tyre të shpejtë në zona të banimit.

Udhëheqësi i brigadës së zjarrfikësve, Latif Zeka, tha se për 11 ditë në rajonin e Prishtinës ka pasur 120 ndërhyrje për zjarret.

“Për 11 ditë i kemi mbi 120 ndërhyrje, 90 për qind e tyre janë fushore dhe malore”, ka thënë ai.

Ai tha, se zona më e prekur nga zjarret është Fushë Kosova, mirëpo bëri të ditur se zjarret janë lokalizuar brenda 24 orëve.

Zeka tha se besohet se shkaktari kryesor i zjarreve është faktori njeri duke mos përjashtuar edhe temperaturat e larta.

“Nuk janë të gjitha zjarret nga temperaturat e larta, por këtu hynë edhe faktori njëri. Deri më tani çdo vatër zjarri që është shfaq i kemi menaxhuar ashtu si duhet, gjatë 24 orëve të gjitha janë lokalizuar”, ështëka deklaruar ai, raporton Lajmi.net.

Zeka në fund tha, se brigada e zjarrfikësve po përballet edhe me probleme të tjera pasi automjetet po prishën dhe po duhet rregulluar.

Category Rajoni

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *